"Буде ще краща". На Кіровоградщині відновлять козацьку вежу, яка згоріла

"Буде ще краща". На Кіровоградщині відновлять козацьку вежу, яка згоріла

"Буде ще краща". На Кіровоградщині відновлять козацьку вежу, яка згоріла
Козацька вежа у 2023 і 2021 роках. Фото: Валерій Жванко

У Попельнастівській сільській громаді Олександрійського району Кіровоградської області відновлять дерев’яну козацьку вежу, яка згоріла в суботу, 7 жовтня. Намагатимуться зробити це до початку весни.

Про це розповів голова громади Олег Волянський. За його словами, пожежа сталася ввечері, коли вже стемніло. Вогонь помітили місцеві жителі.

"Чи це необачність, чи злий умисел, зараз важко зрозуміти. Вона стояла в степу, на кургані. Від дороги це метрів сто. Просто так туди машиною не під'їдеш. До неї треба спеціально йти. Але там навколо суха трава. Її швидше за все і підпалили. І при такому вітрі воно перекинулося на вежу. Я думаю, це були чиїсь дурощі".

Вежа була місцевим туристичним об’єктом. Її збудували у 2021 році за ідеєю краєзнавця Валерія Жванка. Це реконструкція козацької сторожової вежі. Такі споруди козаки ставили на курганах, щоб вчасно помітити ворожі війська. Вежу в Попельнастому зробили з п’ятиметрових дубових дощок. Тоді допомогли місцеві підприємці. Відновлюватимуть також коштом меценатів.

"Офіційно кажу, що ми її відновимо ще кращою, ніж вона була. Я вже звернувся з цього приводу до місцевого господарства. Але в нас у громаді тепер дискусії, чи має бути вона такою самою, як раніше. Бо якщо зробити її металевою, то, ви ж самі розумієте, буде спокуса її спиляти на брухт. І взагалі, правильніше, щоб вона все-таки була автентична, дерев’яна. Просто ми тепер врахуємо всі помилки".

Якщо зведуть нову дерев’яну вежу, то, щоб її уберегти від можливого вогню, обкошуватимуть бур’ян навколо чи взагалі відділять від трави ровом. Також оброблятимуть дошки протипожежними матеріалами.

"Ми в громаді грошей на неї не витрачали. Тут ідеться не про матеріальне, а швидше про духовне значення. Це початок нашого туристичного маршруту. Тут розповідають і про кургани, і про козацький час. Люди в громаді, безумовно, обурюються через те, що сталося. Сподіваюся, що ті, хто це скоїли, зрозуміють, яку вони зробили помилку".

На початок