Два директори для театру. У Кропивницькому комісія обрала нового керівника, колектив підтримує чинного

Два директори для театру. У Кропивницькому комісія обрала нового керівника, колектив підтримує чинного

Два директори для театру. У Кропивницькому комісія обрала нового керівника, колектив підтримує чинного
. Режисера з Києва Сергій Корнієнко. Фото: Кіровоградської облради

Режисера з Києва Сергія Корнієнка конкурсна комісія одноголосно обрала на посаду керівника театру імені Марка Кропивницького. З цим рішенням не погоджуються більшість працівників театру. Вони прийшли на засідання комісії підтримати чинного керівника Вячеслава Вандрашека. Суспільне розповість, як обирали та хто далі керуватиме театром.

Як обирали нового директора театру

П’ятеро членів конкурсної комісії, один з яких брав участь у голосуванні онлайн, одноголосно обрали директором театру режисера з Києва Сергія Корнієнка. Другу кандидатуру актора кропивницького театру Олексія Дорошева не підтримав жоден із членів комісії.

На початку засідання колишній голова обласної ради Сергій Шульга передав членам конкурсної комісії попередження про, на його думку, незаконне обрання керівника театру. Нині на цій посаді Вячеслав Вандрашек. Він призначений тодішнім головою облради Шульгою у грудні 2022 року, на час дії воєнного стану.

Конкурс провели не порушивши закон, вважає керуючий справами виконкому облради Павло Топчій.

Законодавець не дає право голові облради призначати директора театру. У контракті Вячеслава Вандрашека чітко вказано, що він працює на цій посаді до моменту призначення керівника в установленому порядку”.

На засідання прийшли актори та працівники театру. За підрахунками Суспільного, 30 людей. Актор Євген Скрипник говорить, підтримують чинного керівника.

"Ми прийшли сюди відстоювати інтереси колективу. Наразі вбачаємо, що порушуючи законодавство, облрада в особі голови, і, я так розумію, за мовчазної згоди голів фракцій та більшості депутатів, порушуючи законодавство, намагаються призначити свого керівника. Ми розуміємо, що "свого", бо знаємо про молодого чоловіка Сергія Корнієнка з Києва і що за нього більшістю голосів проголосує комісія".

Голова комісії – президент Асоціації театральних критиків України – киянин Сергій Васильєв розповів про вимоги для кандидатів на посаду керівника театру.

"Керівником комунального закладу культури може бути людина, яка має вищу освіту "Магістр-спеціаліст", стаж роботи у сфері культури не менше трьох років. Володіє державною мовою та здатна за своїми діловими та моральними якостями, освітнім і професійним рівнем виконувати відповідні професійні обов’язки".

Зі слів голови комісії, цим вимогам відповідають обидва кандидати. Вони представляли комісії свої програми.

"За останні півтора роки у нашому театрі з’явилося багато викликів, які треба вирішувати негайно. Перша – запобігання корупції, фінансовий та творчий аудити. Друга – визначити напрямки діяльності театру. Третя – кадрова політика", – сказав кандидат Олексій Дорошев.
"Треба зберігати нашу історію і робити театр сучасним з новими режисерами, такими як Білоус, Богомазов, Уривський. Необхідно залучати нових українських драматургів, робити чіткість сучасної драматургії", – говорить кандидат Сергій Корнієнко

Протягом пів години члени конкурсної комісії обговорювали програми кандидатів і віддали перевагу Сергію Корнієнку. Членкиня конкурсної комісії Ганна Веселовська вважає, у нього більший досвід.

"У Сергія Корнієнка більш широкий масштаб мислення, у нього є досвід і міжнародної співпраці, і роботи у театрах Києва. Він працював з відомими акторами такими як, наприклад, Римма Зюбіна".

Коментувати своє призначення Сергій Корнієнко відмовився. З його призначенням на посаду директора не згодна актриса Олена Синявська.

"Будемо в судовому порядку вирішувати це питання. Звісно, споглядати цирк, який відбувається на наших очах – це передбачувано, але боляче на це дивитися під час війни".

Обрання нового керівника театру Вячеслав Вандрашек називає незаконним.

"Про це каже міністерство, Національна спілка театральних діячів, юристи та правознавці. Справа в тому, що під час та до кінця воєнного стану обласна рада може лише через суд розірвати контракт, якщо для цього є підстави. Але підстав немає і вони це чудово знають".

Суспільне має копію листа з Міністерства культури. Далі цитата тимчасового виконувача обов’язків міністра Ростислава Карандєєва.

"Відповідно до наданої Вячеславом Вандрашеком інформації щодо виконання умов контракту, підстави для його розірвання за ініціативи обласної ради або структурного підрозділу обласної адміністрації відсутні".
"Театр є комунальним закладом і відповідальність за його діяльність, у тому числі і за призначення керівника – це повноваження обласної ради. Тому позицію Мінкульту ми поважаємо, але хотіли б зазначити, що питання, які пов’язані з комунальною власністю, належать до виключної компетенції Кіровоградської обласної ради", – каже Павло Топчій.

Пояснює, рішення конкурсної комісії є рекомендаційним. Далі його розглядатимуть профільні комісії облради, після чого винесуть на розгляд депутатів обласної ради.

Що відомо про конфлікт у театрі

28 липня цього року нинішній керівник обласного театру імені Марка Кропивницького В’ячеслав Вандрашек заявив про тиск з боку обласної ради. Суспільному розповів, з 7 червня почав отримувати пропозиції залишити посаду. Його призначили директором кропивницького театру у грудні 2022 року, на час дії воєнного стану. До цього з лютого 2004 року він працював у Херсонському театрі імені Куліша.

3 серпня Кіровоградська обласна рада оголосила конкурс на посаду директора театру. Відповідне розпорядження підписав голова Кіровоградської облради Юрій Дрозд.

Півтори сотні працівників обласного театру у Кропивницькому підтримують директора і виступають проти проведення конкурсу на відповідну посаду. П’ятеро працівників – за новий конкурс, в якому чинний керівник має взяти участь.

Оскільки посада директора театру зайнята, причин для оголошення конкурсу немає, вважає юристка Євгенія Захарченко.

2 серпня колектив академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Марка Кропивницького зареєстрував петицію до Кіровоградської обласної ради, якою закликав припинити тиск на театр.

До цього конкурс на посаду директора кропивницького театру проводили двічі. Обидва рази без результату.

На початок