У Кропивницькому відбувся автопробіг та фотовиставка на підтримку військовополонених, оборонців Маріуполя. В акції взяли участь 200 людей. Приїхали рідні полонених з Миколаєва, Вінниці, Одеси, міст та сіл Кіровоградської області. Про це розповіла Суспільному співорганізаторка акції Жанна Зубрицька. Її син, 25-річний азовець, другий рік перебуває у російській неволі.
О 10 годині ранку учасники сформували автоколону з 30 автомобілів біля Гаю десантників, що у мікрорайоні Лісопаркова. Участь в автопробігу взяли дві сотні рідні військовополонених захисників "Азовсталі". Зі слів Жанни Зубрицької, її 25-річний син Володимир Мітюн – оборонець Маріуполя, у полоні з травня 2022 року. Тоді з сином говорила востаннє.
"В травні він мені зателефонував і повідомив, що перебуває у тюрмі. Сказав: "Мамо, не хвилюйся, все добре, нас скоро повернуть". До цього він був на "Азовсталі", з 2018 року служив у батальйоні "Азов". Основна мета нашої акції – повернути наших хлопців додому, всіх до одного. А також вкотре нагадати усьому суспільству про те, що вони є і що вони досі у полоні".

Участь в автопробігу приїхали взяти з села Дмитрівка Кропивницького району Наталія Хомовська з чоловіком: "Мій син загинув в Оленівці. Я знаю, що дуже багато наших полонених, навіть із того клятого 200 бараку перебувають у полоні. Дехто туди потрапив у важкому стані і навіть зараз матерям невідомо чи живі їхні діти. Моєму сину було 26 років, коли він загинув. Зараз вже було б 27, він захищав Маріуполь, від самого початку повномасштабного вторгнення він був у Маріупольському гарнізон".
На машинах учасники автопробігу почепили прапори полку "Азов" та 36-ї бригади морської піхоти. Об 11 годині дня рушили вулицями міста до центральної площі Героїв Майдану. Тут розгорнули виставку з фотографіями оборонців Маріуполя.
"Наша пересувна фотовиставка їздить по усій Україні. Ці світлини уже показали в Одесі, Києві. Після Кропивницького я перешлю ці банери до Сум", – сказала Жанна Зубрицька.

На акцію з Миколаєва приїхала дружина полоненого Олена Кременецька: "Мій чоловік військовослужбовець 36 окремої бригади морської піхоти. Потрапив у неволю в Маріуполі з заводу Ілліча при бойовому зіткненні. Всю основну інформацію ми дізнаємось від хлопців, які звільняються з полону. Червоний Хрест підтвердив, що мій чоловік рік у полоні. Наш основний меседж – це залучити світову спільноту, щоб почав працювати Червоний хрест, тому що Женевська конвенція зі сторони Росії не виконується. Ми бачимо як знущаються над нашими хлопцями. Залучити треті країни для того, щоб нам допомогли".

Оксана Чепельська – з Благовіщенського Кіровоградської області. Її 25-річний син потрапив у полон у березні 2022 року в Маріуполі: "З травня 2021 року пішов на контракт водієм. З самого початку був на "Азовсталі", потім з ним не було зв’язку. Спершу мені хлопці повідомили, що все добре. А вже потім, як їх мали виводити, сказали, що Діма безвісти зниклий з кінця березня. І я почала шукати інформацію про нього по всіх російських сайтах. І 12 квітня я знайшла відео, де він потрапляє у полон. Я не знаю, де нині перебуває мій син".
Валентина Грек чекає двоюрідного брата Олега – військового Нацгвардії. Говорить, він у полоні 16 місяців: "Ми самі з села Семенасте Новоукраїнського району Кіровоградської області. Нам лише відомо, що він перебуває у Горлівці Донецької області".
Коли доньці було вісім місяців, чоловік поїхав у Маріуполь, це було у лютому 2022 року, розповідає дружина полоненого нацгвардійця Сніжана Кіс з Новоукраїнського району. Відтоді його не бачили. Чоловік потрапив у полон під час виходу з "Азовсталі".
"Знаємо, що він перебуває у Луганській області. Нам відомо тільки те, що розповідають його побратими, які вже повернулися з полону. Вони кажуть, що він тримається і хоче до донечки".
За словами співорганізаторки, в акції взяли участь 200 людей.
Що відомо про захисників "Азовсталі"
20 травня, гарнізон, який утримував "Азовсталь" у захопленому РФ Маріуполі, отримав наказ — припинити оборону.
Міністерство оборони України заявило, що триматиме в секреті інформацію щодо перебігу перемовин про обмін українських бійців із заводу "Азовсталь", які опинились у російському полоні.
Президент Володимир Зеленський у червні 2022 року повідомив, що після боїв за Маріуполь у російському полоні опинились понад 2,5 тисячі українських бійців із заводу "Азовсталь", їхнім визволенням займається Головне управління розвідки Міноборони.
21 вересня Україна повернула з російського полону 215 захисників Маріуполя, зокрема 108 військових "Азову". Їх обміняли на кума президента РФ Віктора Медведчука.