Перейти до основного змісту
Меморіальний комплекс "Чорний ворон" побудують на Кіровоградщині після війни. Яким він буде

Меморіальний комплекс "Чорний ворон" побудують на Кіровоградщині після війни. Яким він буде

Меморіальний комплекс "Чорний ворон" побудують на Кіровоградщині після війни. Яким він буде
. Фото: Суспільне Кропивницький

Історико-меморіальний комплекс "Чорний ворон" у селі Розумівка Кропивницького району побудують після завершення війни. Будівництво планували розпочати 2022 року, та не зробили цього через вторгнення РФ в Україну, розповіла директорка обласного департаменту культури Уляна Соколенко. Майбутні будівлі спроєктував архітектор Володимир Рак. Суспільне дізнавалось, який вигляд вони матимуть і скільки грошей треба на будівництво.

Розумівка розташована на відстані 60 кілометрів від обласного центру. Історико-меморіальний заповідник мають намір будувати на місці поховання Миколи Скляра, який мав псевдонім Чорний Ворон і був отаманом повстанської армії, що боролась за незалежність України під час Української національної революції з 1917 по 1921 рік, розповів директор обласного краєзнавчого музею Борис Шевченко: "Воював у складі повстанської олександрійської дивізії Костя Блакитного, яка ще називається Степова дивізія. Коли у жовтні 1920 року вони рухались територією нашого краю, зіштовхнулась з будьонівцями, які, очевидно, приїхали сюди, щоб придушити повстанський рух. Загін отамана Чорного Ворона був оточений в лісі, сили були не рівними, та відмовились здаватись і були знищені червоноармійцями. Чорний Ворон загинув в урочищі неподалік Розумівки разом зі своїми побратимами, врятувавши основну частину дивізії від загибелі".

Повстанців поховали у лісі, що є частиною урочища "Холодний яр".

Ідея створення меморіального комплексу, зі слів директорки обласного департаменту культури й туризму, належить громадськості регіону: "Виділили дві земельні ділянки, 2022 року розробили проєкт, він пройшов експертизу".

Територія, на якій будуватимуть комплекс, є частиною Холодного яру, сказав директор краєзнавчого музею: "До середини XX століття Холодний Яр, Чигиринщина були частиною Кіровоградської області".

За словами Уляни Соколенко, 2021 року з обласного бюджету на розробку проєкту виділили 400 тисяч гривень. Комплекс мали побудувати в рамках державної програми "Велике будівництво" за гроші міністерства культури. Вартість першої черги – церкви, пам’ятного знаку і трьох адміністративно-побутових будівель – 33 мільйони гривень.

Розробник макетів, архітектор Володимир Рак розповів про другу чергу будівництва, що передбачає облаштування зони для патріотичного виховання: "Це імітація відновлення землянок. Причому вони були такі, що там ховали навіть коней. Ми запропонували смугу перешкод для дітей, табір, щоб можна було розміститись".

У народному музеї історії в селі Розумівка є виставка, присвячена Чорному Ворону, сказав історик Юрій Митрофаненко: "Це Чорний Ворон і його побратими їдуть урочищем, де були їх землянки, де вони жили. Вони боролись за свою територію".

Меморіальний комплекс "Чорний ворон " побудують на Кіровоградщині після війни. Яким він буде
Виставка, присвячена Чорному Ворону, в народному музеї Розумівки. Фото: Суспільне Кропивницький

Топ дня

Вибір редакції

На початок