Заслуженому художнику України Сергію Шаповалову виповнилося б 80 років. Він народився та працював на Кіровоградщині. До цієї дати в кропивницькому музеї Осмьоркіна влаштували виставку, а благодійному просторі KropHab проведуть продаж-аукціон його картини. Отримані гроші передадуть на потребу Збройних сил України.
Про особливість художньої манери художника Суспільному розповіла директорка музею Осмьоркіна Віта Чернова. Сергій Шаповалов надавав перевагу реалістичній манері виконання, писав у техніці пастозного живопису – вона є візитівкою художника.
Сергій Шаповалов народився 15 травня 1943 року в селі Інгуло-Кам’янка Кіровоградської області, розповіла Віта Чернова.
Зі спогадів Сергія Шаповалова. Коли німці відступали, й на окопи маму гнали, я народився крикливий і гамірний. Німці сказали, або він перестане кричати, або ми його пристрелимо. То мама поклала мене край дороги, і пішла копати окопи. Врятувала односельчанка. В мене були грандіозні відкриття світу: то десь на баяні зіграють, я хочу так само, почув скрипочку — хочу на скрипочці. Я довгий час не міг вирішити, чим займатись: музикою чи живописом.
У 1974 році закінчив Київський державний художній інститут, нині Національна академія образотворчого мистецтва й архітектури, за спеціальністю "живопис". Мав персональні виставки в музеях Кропивницького, в Національному музеї Тараса Шевченка в Києві, за кордоном. Його твори є в колекціях художніх музеїв і приватних збірок.
Зі спогадів Сергія Шаповалова. Я люблю квітковий натюрморт, де можна виявити себе в кольорі. Не знаю, таке от сприйняття світу. У нас же був період, коли це вважалось "мелкотемьє". Партія потребувала картину, та ще й політично заангажовану. Я над картинами бився деякий час. У мене диплом був "Горлівка" – шахтар виходить до сонця. Тетяна Яблонська сказала – "золотий диплом", маючи на увазі звучність кольору. А потім Віктор Шаталін, що вів у нас композицію, сказав, що треба помити шахтаря від чорноти. І сам переписав його на, так би мовити, безконфліктний варіант, змінивши мій задум. Але в мене до нього претензій немає, він добра людина, ніколи не заважав саморозвитку.
Улюбленими жанрами були натюрморти й пейзажі, серед яких чимало краєвидів міста Кропивницький.
Зі спогадів художника. Я малюю відразу, без ескізів, сплеском кольорових емоцій. Люблю пленери в саду — ромашки, дзвіночки, сокирки, півники. І завжди любив міські краєвиди — архітектура і природа. Досі дивуюсь: як я міг на першому курсі так написати вид на Видубичі. Всі ж архітектуру олівчиками, аквареллю малювали, зрисовували. А я бачу місто, як узагальнений образ. І коли приїхав у Кіровоград (колишня назва міста Кропивницький – ред.) він мене потряс своєю цивільністю".
Під час повномасштабної війни між Росією та Україною, фонди музеїв заховані, розповіла Віта Чернова. Тому виставки у музеї можливі лише віртуальні. Експозицію пам’ятної виставки Шаповалова складають десять творів художника з музейної колекції "Сучасне українське образотворче мистецтво" різних років виконання. Помер Сергій Шаповалов 4 листопада 2021 року.
У кропивницькому благодійному просторі KropHab влаштують аукціон з продажу роботи Шаповалова до його 80-річчя. Картину надала племінниця художника Ольга Коваль, розповіла Суспільному співініціаторка аукціону Інна Колпак. Точна дата продажу поки невідома, тож якщо ви хочете отримати картину та допомогти ЗСУ, слідкуйте за сторінками KropHabу в соцмережах.