Перейти до основного змісту
Вперше з 1974 року. Чи можна було уникнути підтоплення на Кіровоградщині

Вперше з 1974 року. Чи можна було уникнути підтоплення на Кіровоградщині

Вперше з 1974 року. Чи можна було уникнути підтоплення на Кіровоградщині
Підтоплення у Світловодській громаді / 19 квітня 2023 року. Фото: Суспільне Кропивницький

Підтоплення на території Світловодської громади Олександрійського району Кіровоградської області не відбувалося з 1974 року. Про це розповів голова громади Андрій Маліцький. За його інформацією на 19 квітня, до міської ради надійшли чотири заяви щодо підтоплення дачних будинків. Суспільне дізнавалось про причини підтоплення і чи можна було його уникнути.

Про причини і можливі наслідки

На 19 квітня 20 будинків дачного кооперативу "Аврора" у Світловодську і присадибні ділянки біля них – у воді. У зоні підтоплення територія перебувають ще два кооперативи – "Дніпро-2" та "Будівельник", розповів голова Світловодської громади Андрій Маліцький. З його слів, ввечері вода прибуває, вранці відступає: "Надійшли чотири офіційні заяви до Світловодської міськради щодо підтоплення. Востаннє така ситуація була у нас в 1974 році. За цей час гідротехнічні споруди або канали для прийому води замулились. На очищення виділялись гроші, але роботи виконувались неякісно. До того ж люди виносять сміття з городів туди, забиваючи канали, які, можливо, не так швидко пропускають воду. Така швидкість води, що вони не встигають з нею впоратись. Тому є підтоплення".

Одна з причин виходу води з берегів – завчасне заповнення водосховищ, яке, згідно з правилами експлуатації, мали б завершити наприкінці травня, розповів директор з наукової роботи Інституту водних проблем і меліорації Михайло Яцюк: "У п’яти водосховищах накопичено води на півтора кубічних кілометри більше за об’єм, передбачений правилами експлуатації. В результаті цих дій, плюс опади, які випали по всій території України і збільшували приплив як в основному руслі, так і по інших річках, які впадають у Дніпро, ми маємо таку ситуацію".

Коли очікують найвищого рівня води у Дніпрі

У Кіровоградській області через весняну повінь зберігається червоний – найвищий – рівень небезпеки підтоплення, розповіла працівниця обласного гідрометцентру Вікторія Білоус. За її інформацією, найвищого рівня води у річці Дніпро очікують 22-23 квітня: "Продовжується попуск води з Дніпровського каскаду. На 19 квітня йде незначне зниження саме на Кременчуцькому водосховищі, по гідрологічних постах. Коливання становить 2-5 сантиметрів. Далі по каскаду йде Кам’янське водосховище. Там також фіксують зниження рівня води, але ми очікуємо максимальні рівні, які ще можуть проходити по каскаду".

Причиною підтоплення працівниця гідрометцентру назвала різке танення великої кількості снігу на території Білорусі: "Ця вода пішла у Дніпро. Крім того, пройшли дощі, піднялись ґрунтові води. Внаслідок цього на річку Дніпро, увесь каскад, пішло подвійне навантаження. По Кременчуцькому водосховищу, недалеко від гідроелектростанції – досягнута відмітка 81 метр вісім сантиметрів, а критична становить 82 метри 40 сантиметрів. Тобто ще є запас більше метра".

Чи можна було запобігти підтопленню

Зі слів Михайла Яцюка, запобігти підтопленню можна, якщо готуватися до весняного водопілля: "Треба контролювати, щоб русла були незахаращені, щоб водопропускні отвори або мостові переходи, або інші гідротехнічні споруди, які є на річках, були відкритими, вільними, доступними, мали належний експлуатаційний технічний стан".

Вихід води з річок загрожує руйнуванню гідротехнічних та водозабірних (завдяки яким населення має питну воду – ред.) споруд, сказав директор Інституту водних проблем і меліорації. А значне підтоплення сільськогосподарських угідь може призвести до втрати врожаю.

Голова Світловодської громади розповів, що після спаду води з території дачних будинків, комунальні служби спільно з рятувальниками відкачуватимуть воду з гаражів, підвалів і погребів людей.

Що відомо

  • Внаслідок весняного паводку підвищився рівень води у Кременчуцькому водосховищі. У Світловодській громаді Олександрійського району затоплені пляжі, дороги й дачні будинки, в Онуфріївській громаді Олександрійського району – понад 100 гектарів пасовищ. У зоні підтоплення перебувають 323 господарства і 87 будинків – розповіла Суспільному речниця служби з надзвичайних ситуацій в області Оксана Мачак.
  • Про загрозу підтоплення території Кіровоградської області український гідрометцентр повідомив 13 квітня, рівень небезпеки тоді був помаранчевим. З 15 квітня він змінився на червоний.
  • Жителям громад у зоні підтоплення не рекомендують споживати воду з криниць, бо є ризик збільшення інфекційних хвороб, розповіла Суспільному начальниця відділу Держпродспоживслужби в області Галина Сабадаш.
  • У Світловодську відновили греблю, яка має перешкодити воді з Кременчуцького водосховища. У громаді створили комісію з обстеження територій та будинків, які потрапили в зону підтоплення.
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб

Топ дня

Вибір редакції

На початок