У Кропивницькому відбувся мітинг пам’яті жертв депортації народів Криму у 1944 році. Зібралися, щоб нагадати про це світові та ініціювати встановлення на державному рівні Дня пам'яті цієї трагедії.
"27-28 червня 1944 року радянська влада вирішила переселити за межі Кримського півострова вірмен, греків та тих кримських татар, які не були виселені в середині травня того ж року", – розповів історик Сергій Мілютін.
За його даними, до Сибіру, Узбекистану та Казахстану депортували понад 200 тисяч болгар, вірмен, німців, італійців, греків, кримських татар та ромів без права повернення на рідну землю. 25% з них загинули протягом двох перших років заслання внаслідок тяжких умов праці та хвороб.
Містяни зібрались біля пам'ятника "Жертвам Голодомору". "Ми повинні про це говорити. Постраждали всі від цього режиму", – сказав голова об'єднання болгар "Нашите хора" Сергій Осадчий.
У 1930-ті роки з Криму депортували сотні поляків, розповів голова польської діаспори Олександр Полячок. "Їх дійсно на півострові було небагато на той час. Але масова депортація торкнулася і польської меншини на теренах України".
Учасники мітингу ініціювали встановлення на державному рівні 27 червня Днем депортації народів Криму. Підготували звернення до президента і депутатів Верховної Ради України.
"Депортація народів України відбувалася з незапам’ятних часів. З періоду Середньовіччя, коли Росія гнобила і переселяла наших земляків. Тому цю дату треба підняти на такий рівень, щоб світ знав: в Україні постійно відбувалася депортація. Відбувається і зараз. Ця дата повинна бути датою депортації усіх народів України", – вважає учасник мітингу Григорій Савченко.
Пам’ять загиблих вшанували хвилиною мовчання і покладанням квітів.
Читайте також
- Переселенці та військовослужбовці можуть отримати безкоштовну правову допомогу в Кропивницькому.
- Литва визнала вивезення українців до Росії депортацією.
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб