”У випадку України є декілька вимірів Соборності”,– історик з Кропивницького Юрій Митрофаненко

”У випадку України є декілька вимірів Соборності”,– історик з Кропивницького Юрій Митрофаненко

”У випадку України є декілька вимірів Соборності”,– історик з Кропивницького Юрій Митрофаненко
Юрій Митрофаненко. Колаж - Суспільне Кропивницький

В Україні ідея соборності випереджала ідею незалежності. Сама ж соборність має декілька вимірів – територіальний, політичний та духовний, вважає кандидат історичних наук з Кропивницького Юрій Митрофаненко. Він розповів Суспільному про уродженців Кіровоградської області, які причетні до подій 22 січня 1919 року, коли проголосили Акт Злуки Української та Західноукраїнської Народних Республік.

Вимір перший – територіальна соборність

Ідея територіальної соборності, зі слів Юрія Митрофаненка, формувалася з часів Ярослава Мудрого та в часи Богдана Хмельницького: ”Тому символічним є момент злуки саме на Софійській площі, адже Софійський собор будували за часів саме Ярослава Мудрого, який, як і його попередники-князі, збирав українські землі разом. Плюс – на площі встановлений пам’ятник Богдану Хмельницькому, який ставив собі за мету звільнити й об’єднати українські землі "від Сяну до Дону", завойовувати інші території він не прагнув, казав, що українцям достатньо своєї землі”.

Вимір другий – політична соборність

Датою втілення ідеї політичної соборності історик назвав 22 січня 1919 року. Про єдину-соборну Україну, з його слів, домовились у 1918 році, лишалося затвердити це документально: "До цього були дві України – Українська Народна Республіка (УНР) з центром у Києві та Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР) з центром у Львові. Наголошую: документа "Акт Злуки" не існує, є документ "Універсал Соборності", в якому йдеться про акт злуки УНР та ЗУНР. В тому документі написано, що ”віковічні мрії українців реалізувалися". І це дійсно так, бо до того моменту, востаннє Україна була соборною за часів Руси, Руси-України”.

”У випадку України є декілька вимірів Соборності”,– історик з Кропивницького Юрій Митрофаненко
Проголошення Акту Злуки українських земель на Софійській площі у Києві. 22 січня 1919 року. Фотографували з дзвіниці Софійського собору. uinp.gov.ua

22 січня 1919 року можна вважати святом Соборності – сказав Юрій Митрофаненко. Двоє уродженців сучасної Кіровоградської області були ключовим дійовими особами цього свята: ”Керував святом уродженець сучасного Кропивницького Володимир Винниченко – голова Директорії УНР – перша людина в країні. Саме він і підписав ”Універсал Соборності”. А режисером цього дійства був Микола Садовський – теж уродженець сучасної Кіровоградщини, один з корифеїв українського театру. Без них це свято б не відбулося”.

Читайте також: Церемоніалом свята проголошення Акту Злуки завідував актор та режисер із сучасного Кропивницького Микола Садовський. Як це було
”У випадку України є декілька вимірів Соборності”,– історик з Кропивницького Юрій Митрофаненко
"Універсал Соборності" ("Акт Злуки") – по центру, Володимир Винниченко – ліворуч, Микола Садовський – праворуч. library.kpnu.edu.ua та Вікіпедія

Вимір третій – духовна соборність

”Соборну незалежну українську державу знищили окупанти – більшовики, поляки, чехословаки, румуни. Але ідея соборності не зникла з історичної пам’яті українців. І у 1939 році в Хусті, столиці Карпатської України, відзначили свято Соборності. Під час урочистостей використовували сталі українські символи: прапор, славень, тобто гімн, та герб”,– сказав кандидат історичних наук.

Ще однією важливою датою, в сенсі духовної соборності, Юрій Митрофаненко вважає 21 січня 1990 року, коли майже три мільйони українців утворили живий ланцюг на честь 71-ї річниці проголошення Акту Злуки, з’єднавши Івано-Франківськ, Львів, Рівне, Житомир та Київ: "І, нарешті, референдум 1 грудня 1991 року, його результати, стали остаточним доказом і виявом духовної соборності України і українців. І під Актом Незалежності є підписи наших земляків-депутатів Володимира Панченка та Віктора Шишкіна”.

Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм та Інстаграм
На початок