Церемоніалом свята проголошення Акту Злуки завідував актор Микола Садовський. Як це було

Церемоніалом свята проголошення Акту Злуки завідував актор Микола Садовський. Як це було

Церемоніалом свята проголошення Акту Злуки завідував актор Микола Садовський. Як це було

Розпорядником свята об’єднання українських земель на Софіївському майдані у Києві 22 січня 1919 року був актор, режисер, один із засновників українського театру у Кропивницькому Микола Садовський (Тобілевич). Церемонія включала святковий молебен, під’їзд членів Директорії на автомобілях та військовий парад. Супроводжували дійство військовий оркестр, гук гармат та дзвони церков Києва.

В тогочасних газетах, які зберігаються в Національній бібліотеці імені Вернадського, пишуть, що цей день був вихідним – всі установи, школи, підприємства, як державні так і приватні, не працювали. Будинки в місті були вбрані в національні прапори, килими та ялинкові гірлянди.

У своїй книзі "На схилку віку" Левко Лукасевич описує морозний день, дерева вкриті інеєм. "Зранку місто має святковий вигляд. Особливо гарно задекоровано Софійську площу та сусідні вулиці. При вході на площу з Володимирівської вулиці є герби Східної України і Галичини. По всьому майдані на стовпах герби чи не всіх українських губерній".

Церемоніалом свята проголошення Акта Злуки завідував актор Микола Садовський. Як це було
Софійська площа, Київ, 22 січня 1919року. Вигляд з дзвінниці Софійського собору. Фото: УІНП

Об 11-й ранку під звуки музики на площу вийшли українські піхотні частини, артилерія та самострільні команди, які стали "шпалерами" з усіх чотирьох боків площі.

Увагу всіх привертав розпорядник свята Микола Садовський. Так його описують в газетах: "старогетьманський стрій, яскраво гаптований золотом, на голові пишна мазепинка з гордими страусовими перами, крива шабля при боці – "ну, гетьман тобі та й годі!". Також Микола Садовський завідував розміщенням делегацій з інших міст України та з-за кордону, які прибули до Києва.

Церемоніалом свята проголошення Акта Злуки завідував актор Микола Садовський. Як це було
Микола Садовський у ролі Богдана Хмельницького в п'єсі Михайла Старицького.

"Зібрались декілька тисяч людей, – пише преса. – Заповнили всю площу й сусідні вулиці. Чимало з присутніх вилізли на дерева, щоб звідти краще побачити дійство". На площі були закордонні дипломати, делегації різних установ, учнів, які прийшли у супроводі вчителів із прапорами, згадують службовців залізниць з великим транспарантом, на якому було написано "Слава українським Героям!" Були хресні ходи з усіх київських церков.

Торжество відкрив посол Західної Української Народної Республіки Лонгин ЦегельськийМіністр внутрішніх справ ЗУНР: "Українська Національна Рада, виконуючи право самоозначення українського народу, проголошує урочисте з’єднання Західно-Української Народної Республіки з Українською Народною Республікою в одну суверенну Народну Республіку".

Від імені Наддніпрянської України виступив Федір ШвецьУкраїнський політичний діяч. Професор Київського університету. У 1918–1919 роках — член Директорії УНР. Від 1920 року — в еміграції в Празі. "… Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка і Наддніпрянська Велика Україна. …Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка".

Потому у Софійському соборі єпископ черкаський Назарій відслужив Службу.

О 12-й під звуки дзвонів церков Києва та гук гармат із Софійського собору вийшли на площу духовенство з хоругвами.

"У тиші, що запала на якусь хвилину, здалеку почулися поклики «Слава!» на честь членів Директорії, котрі під'їхали на автомобілях". Військовий оркестр виконав Національний гімн.

Церемоніалом свята проголошення Акта Злуки завідував актор Микола Садовський. Як це було
У центрі - Симон Петлюра та Володимир Винниченко. Софійська площа, 22 січня 1919 року. Український інститут національної пам'яті

Настав найурочистіший момент свята – проголошення Універсалу Соборності. Привітання виголосив Голова Галицької делегації Лев Бачинський. Представник цієї делегації Логин Цегельський зачитав заяву про волю ЗУНР об'єднатися в одну Українську соборну державу. Цю заяву всі учасники сприйняли оплесками.

Потім промовляв голова Директорії Володимир Винниченко, а Федір Швець виголосив текст Універсалу Соборності.

Після цього був військовий парад галицького легіону Січових Стрільців, якими командував полковник Євген Коновалець.

Що відомо

  • Уперше у XX столітті українська незалежність була проголошена 22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради, а за рік (22 січня 1919 року) на Софійському майдані в Києві відбулося об’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в одну державу.
  • Через 10 місяців, 4 грудня 1919 року ЗУНР відмовилась від Акту Злуки. Це стало відповіддю на те, що Cемен Петлюра від імені Української Народної Республіки підписав Варшавський договір, згідно з яким до Польщі відійшла велика частина етнічних українських територій.
  • Унаслідок Української революції 1917–1921 року державність зберегти не вдалося. І як результат, упродовж XX століття українці змушені були кількаразово відновлювати її в боротьбі.
  • Перша акція зі створення ланцюга єдності "Українська хвиля" відбулася 21 січня 1990 року. Мільйони людей взялися за руки, з'єднавши Івано-Франківськ і Київ у день 71-річчя Злуки УНР і ЗУНР. Він був одним із наймасштабніших у світовій історії, довжина ланцюга перевищувала 770 км.

Читайте також

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди