На Кіровоградщині зібрали рекордний врожай соняшника. Це не впливає на ціну олії

На Кіровоградщині зібрали рекордний врожай соняшника. Це не впливає на ціну олії

На Кіровоградщині зібрали рекордний врожай соняшника. Це не впливає на ціну олії
. Збирання соняшника на одному із полів Вінниччини. Фото: Вінницька ОВА

У Кіровоградській області зібрали рекордний врожай соняшника. Це понад півтора мільйона тонн, що у два з половиною рази більше, ніж торік. Про це Суспільному розповів начальник відділу обласного департаменту агропромислового розвитку Григорій Арсірій. Площа посів була така, як і минулого року – 600 тисячах гектарів. Чому рекордні врожаї не впливають на ціну олії?

Ціна на соняшник

Директор інституту сільського господарства у селі Созонівка Кропивницького району Ігор Семеняка розповів, що до 2020 року ціна на соняшник коливалась у межах 8-12 тисяч гривень за тонну. "У минулому році внаслідок дуже жорсткої посухи, відсутності товару на ринку, піднялася ціна на соняшник до 18-20 тисяч, – каже Ігор Семеняка. – І на весну 21-го року сягнула 25 тисяч гривень за тонну".

Рекордний врожай соняшника не знизив його ціни до показників 2016 року, і не вплинув на вартість соняшникової олії. Нині його ціна – до 19 тисяч гривень за тонну.

Україна лідирує по реалізації олії у світі – це понад 50 відсотків світового експорту. "І ось начебто Україна мала б диктувати ціну на олію, – каже Ігор Семеняка, – але з іншого боку, ця ціна формується в залежності від попиту. Її продають по тій ціні, яку дає переробник або експортер".

В Кіровоградській області вирощують найбільше соняшника в Україні

В області соняшник вирощують чотири тисячі господарств, розповів Григорій Арсірій. Це в межах 10% від загального виробництва соняшника в Україні. За сезон область у змозі переробити 2,3 мільйона тонн насіння соняшника. По виробництву соняшникової олії область займає третє місце.

Ціна на олію

У селищі Новоархангельськ Голованівського району тридцять років працює місцева олійня. За добу можуть зробити три тони олії, говорить її власник Микола Малий. Її ціна – 50 гривень за кілограм, що дорожче на 15-20 гривень за минулорічні ціни. Микола Малий говорить, працюють раз або два рази на місяць, бо не мають клієнтів: "Не всі люди готові переробити за ті ціни. Підняли, бо електроенергія здорожчала".

Дорожчати олія почали в лютому 2021 року. У супермаркетах Кропивницького пляшка соняшникової олії (850 мілілітрів) коштувала тоді 46 гривень, у квітні на шість гривень дорожче, за місяць піднялася на три гривні, в червні була 59 гривень. Нині коштує 57 з половиною гривень.

За словами власника олійні з Новоархангельська, якщо завдяки дотаціям держава не допоможе представникам малого та середнього бізнесу, він не витримає конкуренції із супермаркетами і закриє олійню.

Врожай не впливає на ціну олії

На ціни в Україні не впливають такі чинники, як врожай чи неврожай, розповів економічний аналітик, колишній працівник Інституту світової економіки Всеволод Степанюк. Називає фактори ціноутворення олії:

  • внутрішній ринок не захищений і залежить від світових цін,
  • монополізм на ринку – більшу частину ринку з виробництва олії в країні займають два-три холдинги,
  • монополізм в супермаркетах,
  • податкова політика держави.

Читайте також

На початок