У кропивничанина Ігоря Вьюна алергія на амброзію раптово з’явилась у 26 років. Спершу до лікарів чоловік не звертався. Думав, що можна обійтися без ліків, та на піку чергового загострення алергічної реакції його госпіталізували. Завідувачка алергологічним відділенням обласної лікарні Ірини Дзюбас говорить, якщо ви відчули симптоми, яких у вас ніколи не було: заклало ніс, почервоніли очі, дере у горлі, не займайтеся самолікуванням, не здавайте без призначення аналізи, консультуйтесь з лікарем.
Перші симптоми алергії на амброзію Ігор помітив літом 2005 року. "Одного разу я відчув дивний нежить. Перший рік я не звертав на ці симптоми увагу і просто користувався судинозвужуючими краплями, хоча вони мені не допомагали".
Тоді Ігор звернувся за консультацією до алерголога, йому прописали ліки. "В принципі кілька років мені таке лікування допомагало. Я капав краплі в очі, в ніс, пив таблетки. Але через три-чотири роки я це закинув, думав, і так переживу, та все вилізло мені боком. У 2011 році через сильний набряк, мене госпіталізували до лікарні. Тоді я зрозумів, що це не жарти".
Цього року алергія у Ігоря почалась три тижні тому. Каже, приймає таблетки, які купує за кордоном.
"Одна упаковка коштує 10-15 євро, це десь в межах 400 гривень. Я вже досить давно на гормональних препаратах, кожні два роки змінюю ліки, щоб не звикати. У мене сильно печуть очі, поки їх не закапаю, я не сідаю за кермо. Приймаю декілька разів на день душ, після вулиці мию взуття. В цей час краще не виходити на вулицю, треба зачиняти вікна та двері, в ідеалі поставити кондиціонер".
Нині алергологічне відділення обласної лікарні, яке розраховане на 30 ліжкомісць, заповнене повністю. Розповіла завідувачка Ірина Дзюбас.
"Найчастіше до нас приїжджають люди з приступами задухи, тобто алергічної астми. Цього року пацієнти почали поступати з 27 серпня. Чекаємо дощі, тоді буде легше. Тому що у спеку найвищий рівень пилка амброзії у повітрі. Я рекомендую алергікам з 20 серпня по 10-20 вересня виїжджати з міста у Карпати чи на Азовське море".
Амброзія вражає чоловіків та жінок віком від 18 до 55 років. Люди у місті страждають більше, ніж в селі, говорить алергологиня. "Якщо відчули симптоми алергії, консультуйтеся спершу з лікарем. Не треба одразу звертатися у приватні клініки та здавати аналізи, які коштують недешево. Якщо у вас немає температури, але сверблять очі, тече з носа, то це є ознаки алергії. Але буває, люди приховують, що у них є температура. Ось так ми виявили три випадки коронавірусу".
Що відомо
- У Кропивницькому працює міська програма боротьби з амброзією. Реалізація її полягає у виявлені та штрафуванні господарів ділянок, які поросли бур'яном, розповів керівник спецінспекції міськради Олександр Брюховецький. "Якщо територія комунальна – значить до ЖЕКів питання, якщо міська – то до підприємства "Благоустрій". Якщо територія належить підприємствам, то складаємо протоколи на них".
- З початку літа за несвоєчасне скошування бур'яну працівники спецінспекції склали 116 протоколів, каже Олександр Брюховецький. 55 протоколів склали на керівників підприємств, 61 – на жителів приватного сектору. "Для підприємств штраф складає від 850 до 1700 гривень, для жителів приватного сектору – від 340 до 1360 гривень. Але це не є конкретно протокол за амброзію, це за бур'яни", – уточнив Брюховецький.
Читайте також: Як міська спецінспекція перевіряла, чи росте амброзія на території селище Гірниче.
- У місті бур’ян, в тому числі амброзію, косять працівники комунального підприємства "Благоустрій". Його директор Віктор Луценко розповів: "Інформацію про ділянки нам надають з міської ради, голови квартальних комітетів. Наше підприємство має 12 газонокосарок. Покіс трави ми почали з квітня, амброзію – з кінця липня, але ми не фіксуємо скільки окремо скосили амброзії, скільки бур’янів".
Читайте також
- "Україна – гуманна країна." У Кропивницькому відбувся марш за права тварин
- "Ми допомагаємо їм, а без них ми ніяк не можемо бути". Віктор Доброван передає на передову городину
- Таргани та спільний душ. У Кропивницькому показали умови проживання у гуртожитку медуніверситету