16-20 лютого 1942 року нацисти вбили більше тисячі жителів єврейського містечка Хащувате у Кіровоградській області. Так вирішували ”єврейське питання” на окупованій території – розповів Суспільному історик Юрій Митрофаненко. Містечко, яке проіснувало кілька століть, повністю знищили.
З кінця XVIII до 1-ї половини XX століття село Хащувате Гайворонського району Кіровоградської області (Голованівський район – за новим адміністративним розподілом – ред.) мало статус єврейського містечка. Там на одній території спільне господарство вели українці та євреї.
Нацисти окупували Хащувате 29 липня 1941 року. Масовий розстріл євреїв у селі почався у лютому 1942 року. Вбивали євреїв та українців, які їх переховували. Серед вбитих, за словами Юрія Митрофаненка, було більше 300 дітей.
Хащувате потрапило у другий етап знищення євреїв – розповів Юрий Митрофаненко. Рішення про розстріли ухвалили у січні 1942 року після Ванзейської конференції. В лютому вбили не всіх євреїв, частину мобілізували до лав радянської армії.
Вбитих скидали в ями, їх будинки грабували.
”Подібне відбувалось в усіх містах, селищах і селах області, де компактно проживали євреї. Таким чином остаточно вирішили ”єврейське питання”. На цих територіях перестав існувати єврейський світ, оскільки винищили його носіїв”.
За словами історика, в радянські часи про Голокост, в тому числі і про Хащуватську трагедію, не говорили: ”На офіційному рівні забороняли говорити про те, що під час війни євреї постраждали більше за інші національності”.
Що відомо
- 2013 року розпочали будівництво Меморіального комплексу ”Хащуватська трагедія”. До того, як збудували меморіал, у Хащуватому була стіна пам’яті жертвам Голокосту. Зараз їх імена вибили на граніті. На окремій стіні – імена людей, які рятували євреїв.
- Під час Другої світової війни у Кропивницькому розстріляли майже 5 тисяч євреїв.
Читайте також
- ”Непокаране зло”. Рідні та друг Віктора Чміленка – про розслідування вбивств на Майдані.
- ”За участь у Євромайдані мені погрожували звільненням з роботи”,– кропивничанка Наталя Вельгун.