На Кіровоградщині цьогоріч підтвердили 51 випадок захворювань на ротавірусні інфекції. Торік за такий же період було 19. Це повʼязано зі спалахом ротавірусної інфекції у квітні в Новоархангельській громаді, де захворіли 27 людей, із них 18 – діти.
Про це під час брифінгу 16 травня розповіла головна санітарна лікарка області Надія Оперчук.
Зараження відбувається під час контакту із забрудненими поверхнями чи предметами, де інфекція може залишатись протягом тижнів чи навіть місяців.
"Перші ознаки ротавірусної інфекції – різке підняття температури та блювота. Пізніше з’являється тривала діарея. У здорової дорослої людини ротавірусна інфекція може мати легкі прояви та симптоми або не мати їх взагалі. Проте для немовлят та дітей раннього віку це захворювання є небезпечним через ризик швидкого зневоднення. Зазвичай, інкубаційний період триває два дні, а блювота та діарея можуть тривати від трьох до восьми днів".
Кишкові інфекції
За чотири місяці 2025 року на Кіровоградщині підтвердили три випадки сальмонельозу. Торік, сказала, за аналогічний період було десять випадків.
"Що стосується інших кишкових інфекцій, то ми на рівні минулого року. Нині маємо 80 випадків, минулого року було 79 випадків за чотири місяці".
Сальмонели – це бактерії, які викликають кишкові інфекції: сальмонельоз і черевний тиф. Сальмонели живуть у кишковому тракті тварин і людей, тому поширюються разом із фекаліями через ґрунт, водойми, харчі чи будь-які інші забруднені поверхні.
Симптоми сальмонельозу – біль у животі, підвищена температура тіла. Зі слів Надії Оперчук, бувають випадки й безсимптомного перебігу цієї інфекції. Перші симптоми з’являються протягом трьох діб після зараження і тривають до тижня.
Як можна заразитися сальмонелами
- Вживаючи продукти тваринного походження: яловичина, курятина, непастеризоване молоко чи яйця;
- вживаючи харчі, яких торкалася брудними руками заражена людина;
- через контакт зі свійськими й дикими тваринами, фекаліями тварин чи землею, якою тварини гуляють;
- контактуючи із забрудненими поверхнями, за яким йде торкання обличчя чи харчів;
- через брак гігієни після туалету чи зміни підгузків.
Туберкульоз
За даними лікарки, у 2024 рік за рівнем загальної захворюваності на туберкульоз Кіровоградщина посідала третє місце після Одеської та Закарпатської.
"Показник захворюваності серед дітей та підлітків до 17 років, він, на жаль, найвищий в Україні. За чотири місяці 2025 року в області на шість відсотків знизився вперше діагностований туберкульоз легень у дорослих, а серед дітей на 34%".
Надія Оперчук розказала, що всього у 2025 році на туберкульоз захворіли 146 людей, з них 23 – діти. Торік було 155 випадків захворювання, серед яких – 35 у дітей.
"Ми маємо державну статистику за інформацією Міністерства охорони здоров’я за три місяці. Обласний показник продовжує залишатися на високому рівні, хоча й спустилися по загальній захворюваності на четверте місце серед областей. На першому місці по захворюваності на туберкульоз Одеська, потім Житомирська, Закарпатська й наша область на четвертому місці".
За її словами, коли зʼявляється екстрене повідомлення на вперше діагностований випадок туберкульозу, лікарі-епідеміологи разом з фтизіатричноюЦе медична служба, яка займається виявленням, лікуванням та профілактикою туберкульозу. службою збирають всі контакти людини, після чого проводять обстеження на туберкульоз.
Хвороба Лайма
За інформацією лікарки, за чотири місяці цього року в області зареєстрували сім лабораторно підтверджених випадків хвороби Лайма, проти чотирьох випадків за такий же період минулого року.
"Ми проводимо дослідження кліщів на усіх територіях і бачимо, що з початку року 19% кліщів, яких ми зібрали й дослідили в лабораторії особливо небезпечних інфекцій, були інфіковані. В цьому році ми дослідили 749 екземплярів кліщів, із них 142 були інфіковані збудником хвороби Лайма".
За даними Надії Оперчук, торік в області зареєстрували 87 людей, які захворіли на хворобу Лайма.
Хвороба Лайма — інфекційна хвороба, яка характеризується ураженням шкіри у вигляді еритемиДілянка почервоніння шкіри або слизової оболонки у вигляді плями., а також нервової системи, опорно-рухового апарату й серця. Інфікований кліщ небезпечний для здоров'я людини, тому що він є переносником хвороби Лайма або бореліозу.
"Якщо інфікований кліщ був на тілі людини до однієї доби, то розвиток хвороби буде мінімальним. Та якщо він був на тілі більше трьох діб, розвиток хвороби наближається до 100%. Якщо несвоєчасно розпочати лікування, то вражається шкіра, слизові оболонки, суглоби, кістки, серцева та нервова системи, що, навіть, може призвести до інвалідності".
Сказ
За інформацією лікарки, за чотири місяці цього року підтвердили 67 випадків сказу серед тварин, що на 30 випадків більше, ніж в аналогічний період минулого року.
"Торік зареєстрували 147 випадків сказу у тварин, а у 2024 році – 100 випадків. Також нині збільшується кількість звернень мешканців області за антирабічноюЛікування й профілактика сказу після укусу тварини. допомогою. Внаслідок укусів тварин уже зареєстрували 730 звернень, з них 282 отримали курс антирабічних щеплень проти сказу".
Надія Оперчук нагадала, що останній випадок сказу у людини в області зареєстрували у 2019 році у чоловіка із Петрівської громади.
"Джерелом інфекції була сусідська собака, яка його покусала. Чоловік своєчасно не звернувся за медичною допомогою. Його дуже пізно доставили в лікарню, коли було неможливо надати допомогу і врятувати людину".
Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку. Для людини, у разі зволікання з наданням медичної допомоги, смерть неминуча. Стовідсоткова смертність і серед тварин, невакцинованих проти сказу, пояснила речниця.
Інфекції, які передаються повітряно-крапельним шляхом
За даними лікарки, нині захворюваність на інфекції, що передаються повітряно-крапельним шляхом, трапляються рідко, є поодинокі випадки.
"Нині чотири випадки кашлюку серед дітей, торік їх було 13. І маємо, на жаль, три випадки менінгококовоїЦе важка інфекція, спалахи якої особливо виникають у новонароджених дітей, дітей до п’яти років та у людей молодого віку від 17 до 24 років. інфекції, два із них у маленьких діток".
Кашлюк – це гостре інфекційне захворювання, для якого характерні судомні напади кашлю. Вражає дихальну та нервову системи. Збудник – бактерія. Хворіють лише люди. Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом. Імовірність захворіти після контакту з хворим наближається до 90%. Інкубаційний період (тобто період від моменту, коли збудник потрапляє в організм) від двох днів до 21 дня. Першими ознаками кашлюку є симптоми гострих респіраторних інфекцій: нежить, кашель.
Грип та ГРВІ
Надія Оперчук розповіла, що за чотири місяці цього року захворюваність на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) виросла на майже 11%.
"Ми закінчуємо епідсезон 2024-2025 року. Він закінчується у травні. В області зареєстрували 76 тисяч 187 людей із ГРВІ. При чому 58% – це діти віком до 17 років".
За її словами, у 4,3 раза збільшилася захворюваність на грип. За чотири місяці, сказала, підтвердили 434 випадки грипу. Торік, за її даними, було 102 випадки.
"Разом з тим у 6,8 раза зменшилась захворюваність на Covid-19. Маємо нині 120 випадків, коли за аналогічний період минулого року їх було 813. Щотижня реєструємо від одного до шести випадків коронавірусної хвороби".
Вакцинація
Надія Оперчук розповіла, для того, аби зробити профілактичне щеплення, можна звернутися в найближчу лікарню.
"Не обов'язково звертатись до свого сімейного лікаря й не обов'язкова декларація. Потрібно звернутися до лікарні та заявити про своє бажання зробити профілактичне щеплення".
За її даними, в області працюють 98 пунктів профілактичних щеплень і три центри масової вакцинації у Світловодську, Знамʼянці й Бобринці.
"В області є вакцинальний автобус, який курсує за заявками як громад, так і лікарень, підприємств. Ми виїжджаємо для того, щоб зробити профілактичне щеплення. Це дуже зручно: під'їхати під установу чи під заклад, людина вийшла, зробила профілактичне щеплення за 5-10 хвилин і повернулася на роботу".
Автобус працює разом із мобільною амбулаторією, де можна зробити тест на туберкульоз та ВІЛ-інфекцію.Розвивається внаслідок потрапляння до організму людини вірусу імунодефіциту людини. СНІД – це остання фаза розвитку ВІЛ-інфекції.