Кашлюк на Кіровоградщині: 17 випадків за три місяці, серед них немовля

Кашлюк на Кіровоградщині: 17 випадків за три місяці, серед них немовля

У Кіровоградській області за три місяці цього року зареєстрували 17 випадків кашлюку у дітей. До цього з 2021 року в регіоні жодного разу не фіксували цю хворобу. Причини зростання захворюваності — відсутність щеплення або порушення графіка вакцинації через переїзди людей, які пов'язані з війною.

Про це на брифінгу розповіла головна державна санітарна лікарка Кіровоградської області Надія Оперчук.

Перший випадок кашлюку зареєстрували у п'ятимісячної дитини з Побузької громади Голованівського району. Також у цьому районі захворів десятирічний школяр з Підвисоцької громади. Один випадок виявили у селі Богданівка Суботцівської громади, у Кропивницькій громаді – 14.

З 17 випадків троє дітей були не вакциновані за медичними протипоказами, інші мали порушення графіку вакцинації у зв’язку з переїздами, тобто несвоєчасно отримували щеплення.

У двох освітніх закладах області через хворобу дітей ввели карантин: у Богданівському ліцеї Суботцівської громади (триватиме по 6 травня) та в одному з кропивницьких дитсадків (до 15 травня).

Що таке кашлюк

Кашлюк – це гостре інфекційне захворювання, для якого характерні судомні напади кашлю. Вражає дихальну та нервову системи. Збудник – бактерія. Хворіють лише люди. Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом. Імовірність захворіти після контакту з хворим наближається до 90%. Інкубаційний період (тобто період від моменту, коли збудник потрапляє в організм) від двох днів до 21 дня. Першими ознаками кашлюку є симптоми гострих респіраторних інфекцій: нежить, кашель.

Коли діти мають отримати щеплення від кашлюку

Діти отримують щеплення від кашлюку разом зі щепленням проти дифтерії та правця. Це вакцина АКДП.

Щеплення починаються із двомісячного віку: у 2 місяці, 4 місяці, 6 місяців і четверта доза вводиться у 18 місяців.

Вакцинація дорослих від кашлюку є рекомендованою.

Скільки дітей у Кіровоградській області вакциновані від кашлюку та чи достатньо вакцини в області

У минулому 2023 році у Кіровоградській області 87,5% дітей до одного року зробили щеплення проти кашлюку.

За три місяці 2024 року відповідно до календаря профілактичних щеплень їх зробили 25,5% дітей, в Україні цей показник був 20%. За перший квартал цього року зареєстрували 45 відмов від вакцинації проти кашлюку через медичні протипокази. Мами 50 дітей відмовляються від щеплень за релігійними переконаннями.

У період з 2021 по 2023 роки у Кіровоградській області не було жодного випадку захворювання на кашлюк, тому що рівень вакцинації дітей перевищував 95%, вважає Надія Оперчук.

В Кіровоградської області є 22500 вакцини АКДП індійського виробництва, сказала лікарка. За її словами, цієї кількості достатньо. Вакцинація в Україні безплатна.

В Україні стрімко зростає захворюваність на кашлюк

У 2022 році рівень захворюваності на кашлюк був найнижчим за останні 20 років. У 2023 році зріс більше ніж у 22 рази (707 випадків за 2023 рік проти 32 у 2022 році). Зростання захворюваності у всіх регіонах України була помірною, її реєстрували у всіх регіонах, крім Кіровоградської, Запорізької, Луганської, Херсонської та Чернігівської областей. Найбільша кількість випадків була у Волинській області.

За два місяці цього року в Україні зареєстрували 515 випадків кашлюку, а за три місяці – 1006.

На початок