На Кіровоградщині вакцинуватимуть диких тварин від сказу. В області сформували 293 бригади, які розкладатимуть приманки.
Про це розповіла Суспільному речниця Держпродспоживслужби Наталія Шевченко.
За її інформацією, вакцину для імунізації очікують на кінець травня. Скільки це буде доз, нині інформації немає.
Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку. Для людини, у разі зволікання з наданням медичної допомоги, смерть неминуча. Стовідсоткова смертність і серед тварин, невакцинованих проти сказу, пояснила речниця.
"Посилити профілактику небезпечних хвороб тварин вирішили через спалахи ящуру Ящур — це висококонтагіозне вірусне захворювання, яке вражає корів, свиней, овець, кіз, а також диких парнокопитних. Вірус швидко передається через повітря, корм, інвентар, транспорт та людей, що контактували з інфікованими тваринами. Має 60 штамів.Хвороба проявляється лихоманкою, везикулярним враженням ротової порожнини, вінчика, у корів – вим'я, а молоді тварини гинуть безсимптомно.в країнах Європи, зокрема, в Німеччині, Угорщині та Словаччині. Там знищили понад 10 тисяч голів худоби".
Розкладатимуть приманки працівники Держпродспоживслужби, районних лікарень ветеринарної медицини, представники мисливського і лісового господарств у лісосмугах, балках, обабіч доріг, сказала речниця.
"Бригади сформували, одна бригада – це чотири людини. Працюватимуть на площі 19 тисяч 285 квадратних кілометрів. Приманки розкладатимуть вручну".
До повномасштабної війни приманки від сказу розкидали з літака. Речниця пояснила: з’ївши таку приманку, тварина отримає імунітет на рік і впродовж цього часу не захворіє на сказ.
"Приманки безпечні для людей та тварин. Вони мають вигляд брикета розміром із сірникову коробку із запахом м'ясокісткового борошна. Всередині міститься вакцина. Достатньо, аби декілька краплин потрапили на слизову оболонку ротової порожнини, щоб у тварини з’явився імунітет проти захворювання на сказ".
За інформацією Наталії Шевченко, основним носієм вірусу сказу є червона лисиця. Також поширювати захворювання можуть вовки, єнотоподібні собаки, їжаки, коти, собаки та безпритульні тварини.
З початку року в Кіровоградської області зареєстрували 67 випадків захворювання тварин на сказ. Це на 30 більше, ніж за такий самий період минулого року.
Ветлікарі щепили проти сказу:
- 10 тисяч 64 собаки;
- 9 тисяч 134 котів;
- 144 корів та биків;
- 168 кіз та овець;
- 16 свиней;
- 7 коней.
Аби щепити тварину від сказу, можна звернутися до державних районних лікарень ветмедицини. Вакцину установам ветеринарної медицини надає держава.
За відмову від вакцинації тварин передбачений штраф для власників — від 340 до 850 гривень. За три місяці 2025 року в області оштрафували 12 людей на суму 6 тисяч 120 гривень, сказала речниця Держпродспоживслужби.