Перейти до основного змісту
На Хмельниччині у панському маєтку створили галерею старовинних меблів

На Хмельниччині у панському маєтку створили галерею старовинних меблів

Музейний простір у панському маєтку, 2024
Старовинні меблі у панському маєтку, листопад 2024. Facebook-сторінка Українського культурного фонду

У селі Грушка на Кам’янеччині з’явився новий музейний простір. Він розташований у панському маєтку Токаржевських-Карашевичів, який колись був адміністративною будівлею, а нині перетворився на галерею старовинних меблів і предметів побуту.

Про це в етері Українського Радіо Хмельницького розповіла засновниця етномузею Адріана Вітер.

Розкажіть про ідею створення цього музею. Як усе починалося?

Усе розпочалося з бажання зберегти культуру затоплених сіл Бакоти, які колись існували на території нашої громади. З 2020 року ми займаємось відродженням традиційного розпису та давнього побуту. Ми почали з музею "Чарівна хата", а згодом розширили формат до скансену, тобто мережі музейних просторів, розташованих у різних селах, але пов’язаних спільною ідеєю. Новий музейний простір у панському маєтку став логічним продовженням цієї роботи.

На Хмельниччині у панському маєтку створили галерею старовинних меблів
Старовинні предмети побуту у панському маєтку на Хмельниччині, 2024. Facebook-сторінка Українського культурного фонду

Що відомо про сам панський маєток? Яка його історія?

Інформації про садибу дуже мало. Маєток збудували в XIX столітті, але точна дата невідома. Нині ми активно досліджуємо його історію, подали запити до архівів. Відомо, що він належав родині Токаржевських-Карашевичів — давньому шляхетному роду. Один із найвідоміших його представників, Ян Токаржевський-Карашевич, народився в сусідньому селі Чабанівка. Він був українським політичним діячем, радником посольства у Відні, а потім у Туреччині. Ми знаємо, що цей маєток належав комусь із родини, можливо, його брату. Є свідчення, які підтверджують цю теорію. Друга версія припускає, що це міг бути гостьовий маєток, де пан зупинявся час від часу. Даних загалом небагато, і вони часто суперечливі. Проте ми зараз активно збираємо інформацію, щоб точніше дослідити історію цього місця.

Як вдалося зберегти цю будівлю до наших днів?

Попри те, що на території нашої громади є багато цікавих об’єктів, такого рівня історична будівля збереглася тільки одна. Це єдиний маєток, історична споруда на 11 сіл нашої громади. Ми одразу зрозуміли, що потрібно діяти, бо історія цього маєтку унікальна і багатостраждальна. Наприклад, після революції багато таких будівель, як і цей маєток, планували зруйнувати. Родинний маєток Яна Токаржевського-Карашевича, основний палацовий комплекс у селі Чабанівка, був знищений повністю, хоча збереглися старовинні фотографії, які показують, яким гарним він був. У інших селах громади також були панські маєтки, але від них залишилися хіба що фундаменти. Маєток у селі Грушка — єдина історична споруда, яка вціліла. Ми вирішили, що мусимо його врятувати, щойно вперше його побачили. Велику роль у цьому зіграв місцевий краєзнавець Іван Микитович Бичок. Він ще раніше написав книгу про Грушку, де описав історію цього маєтку. Ми вперше прочитали про нього саме в цій книзі й захопилися його минулим. Відомо, що після революції маєток почали руйнувати: селяни знищили третій скляний поверх, який був витонченим і дуже красивим, а потім взялися за другий. Втім хтось із місцевих зупинив інших, сказавши, що цей будинок будували їхні предки, і ним можна скористатися. Завдяки цій людині маєток залишився. У радянські часи тут розміщувалися колгоспна контора, пошта та інші установи.

Як облаштований музей зараз?

У кількох кімнатах ми створили галерею старожитностей. Зберегти автентичні меблі або декор було неможливо, тому ми зібрали експонати з усієї громади. Деякі речі, ймовірно, належать саме цьому маєтку. Ми намагаємося відтворити історичний контекст: наприклад, одну кімнату оформили в темно-синьому кольорі, як це було раніше. У нас багато ідей! Плануємо створити окрему експозицію, присвячену родині Токаржевських-Карашевичів. Потрібно ще багато працювати над реставрацією, бо частина будівлі в аварійному стані. Шукаємо підтримки інвесторів і донорів, адже такі проєкти вимагають значних ресурсів.

Як громада сприймає вашу роботу?

Люди дуже активно допомагають — діляться спогадами, приносять старовинні речі. Вони стали нашими партнерами у відновленні історії. Ми також прагнемо зробити наші простори інтерактивними, щоб відвідувачі могли повністю зануритися в історичну атмосферу.

Коли очікувати офіційного відкриття музейного простору?

Офіційне відкриття перенесемо на теплу пору року, тому що у будівлі немає опалення і зараз там не комфортно перебувати. Перед офіційним відкриттям хочемо закінчити ще одну кімнату. Однак, музей уже частково готовий, і кімнати, які завершені, доступні для відвідування навіть взимку. Їх законсервують для збереження, а з настанням тепла команда планує продовжити роботу, створюючи нові експозиції.

Авторка: Інна Ніколаєва

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

Топ дня

Вибір редакції

На початок