У Хмельницькому музично-драматичному театрі імені Михайла Старицького 9 серпня презентували допрем’єрне читання арттерапевтичної п’єси для військових "Лінія для життя". Вона була створена на основі розповідей військових, які ділилися пережитим на передовій, розповіла Суспільне Хмельницький її авторка Марина Бортник-Гулевата.
П’єса "Лінія для життя" починається із опису місця події, говорить авторка:
"Це ніч та дах багатоповерхівки у великому місті. На даху в один і той самий час опиняються три жінки: та, яка втратила віру, та, яка змирилась і та, яка продовжує боротись. Життя кожної із них так чи інакше пов’язане з війною".
За словами Марини Бортник-Гулеватої, сценарій п'єси побудований на основі життєвих історій військових, що побували на передовій. Авторка каже: хотіла знайти в них позитив та побудувати сюжет так, аби він міг розважити та відволікти наших захисників.
"Але коли читала один із перших варіантів п'єси, то у мене з'явилася така навіть депресія, що не вдалося взагалі нічого. Мені здавалося, що я поставила собі занадто важкі цілі, що це нереально досягнути — говорити про війну, не говорячи про війну та підіймати настрій, коли теми досить важкі", — зізнається Марина Бортник-Гулевата.
Каже, не побачив позитиву в творі під час першого читання, і режисер-постановник театру Юрій Чайка.
"Я не знайшов там для себе на той момент жодного смішного, позитивного епізоду, жодного моменту. Мене дійсно тригерило. Я згадував ці історії, згадував хлопців, згадував ці очі, і я Марині відверто казав: "Я не знаю, з чого тут сміятися", — розповідає Юрій Чайка.
Але і режисер, і авторка кажуть — побачили в п’єсі позитив, коли вона з паперу зазвучала вустами акторок.
Виконавиця однієї із ролей Анастасія Болюх говорить, що образ її героїні їй відгукується.
"Це дівчинка-підліток, десь трохи юнацький максималізм в ній грає: "Я піду на війну, я буду захищати, буду воювати, я не знаю, що робити, але буду робити все, що тільки можна". Вона такий енерджайзер", — розповідає про свою героїню акторка.
Військовий Богдан був консультантом під час створення п'єси "Лінії для життя". Його образ також використали у сюжеті.
"Дівчата-акторки стараються. Вони слухали, про що говорити. Це досвід не тільки мій, тут передано більшість досвіду, що дівчата збирали по шпиталях, спілкуючись безпосередньо з іншими хлопцями", — каже Богдан.
Сцену для п’єси спеціально адаптують для людей з інвалідністю, розповідає директор театру Андрій Ковальчук.
"Ми хочемо, щоб вона була гастрольна, щоб вона була мобільна. Декорації, які будуть використовуватись, будуть максимально складатися, привозитися. Так, щоб ми могли приїхати в госпіталь, нам виділили якусь палату, і ми там змогли показати хлопцям цю виставу. А потрібно — поїхали з нею на передову", — каже директор театру.
Прем’єра п’єси "Лінія для життя", зі слів Андрія Ковальчука, відбудеться 2 жовтня в холі Хмельницького театру імені Старицького. Місце, каже директор, обране для доступності військових з пораненнями та інвалідністю.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.