"Через відключення світла немає заробітку": як жінка з Хмельниччини виготовляє сир, попри вимкнення електрики

"Через відключення світла немає заробітку": як жінка з Хмельниччини виготовляє сир, попри вимкнення електрики

Жителька села Удріївці Кам’янець-Подільського району Хмельниччини Валентина Рубене доглядає кіз та виготовляє зі свіжого молока напівтверді сири. Унаслідок вимкнення електрики холодильник не працює. Через це молоко швидко скисає, і жінка нема з чого робити бринзу, тому підраховує збитки від щоденних знеструмлень.

Про крафтові козині сири й життя під час відключень світла Валентина Рубене розповіла Суспільне Хмельницький.

За її словами, має кілька дійних кіз, цапа та козенят, яких пасе на околиці Удріївців. Кози дояться добре. Одна з них тричі на день дає по два з половиною літри жирного молока, з якого виходить напівм’який сир та бринза.

Кози пасуться на природі
Кози, за якими доглядає Валентина Рубене, липень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
"Сир робити дуже просто. Треба, щоб молоко "достигло". Воно може бути вчорашнє або сьогоднішнє ранішнє. До нього потрібно додати необхідну дозу ферменту. Треба суворо дотримуватись рецептури. Важливий правильний температурний режим. Необхідно вчасно все відцідити".

Валентина Рубене зазначила, жила в Ризі. Вона за освітою технолог громадського харчування, закінчила ризький кооперативний технікум. Проживала у Прибалтиці з 10 до 35 років. Переїхала в Україну, бо тамтешній клімат не підходив її сину. В Удріївцях почала розводити кіз з 2011 року, сири робить віддавна, але продавати їх почала нещодавно.

"Раніше я соромилася комусь пропонувати сир. Всі друзі їдять, усі задоволені, але сир я робила тільки для своїх потреб. Тепер ризикнула продавати. Правда, торги не дуже йдуть. Через відключення світла немає заробітку".
Процес виготовлення сиру
Валентина Рубене під час процесу виготовлення сиру, липень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

Жінка розповіла, за час знеструмлень робить не багато бринзи. Молочарство й сироваріння — її єдиний дохід, адже роботи в селі немає. Щоб купити генератор, Валентині не вистачає статків.

"Ми живемо на мамину пенсію — менше, ніж чотири тисячі гривень. Я ще пенсії не отримую, але їхати на роботу у місто не можу, немає як залишити маму одну. У неї є інвалідність, вона часто хворіє".

За словами Валентини Рубене, варити сир почала, бо жирне козине молоко у неї купували за сім гривень за літр.

"Раніше молоко здавала за копійки. Сім гривень за літр — безцінь, бо вирощувати і доглядати кіз — дуже важка праця".

Жінка розповіла, продавати молоко на базарі не може, бо до найближчого ринку немає чим доїхати. Просити про допомогу під час ведення одноосібного господарства не пробувала.

Бринза з козячого сиру
Сир, який виготовляє Валентина Рубене для продажу, липень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

Начальник обласного управління розвитку агропромислового комплексу (АПК) та земельних відносин Олег Омелянюк пояснив, щоб допомогти Валентині Рубене за обласною програмою АПК, жінка має бути зареєстрована як фізична особа-підприємець: "Обласна програма АПК заключена до 2027 року. Минулого року вона функціонувала, цього — ні, бо в обласному бюджеті не вистачає коштів".

За словами Олега Омелянюка, є програма через державний аграрний реєстр, який фінансує Міністерство аграрної політики та продовольства України. Там прописані вимоги до власників одноосібного господарства.

"Якщо людина займається коровами, їх має бути від трьох до ста. Тоді за корову вертають по сім тисяч гривень. Якщо — працює із землею, її площа повинна становити від одного до 120 гектарів, тоді за один повертають чотири тисячі гривень", — розповів чиновник.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок