Хмельницький історик та краєзнавець презентував нариси про Хмельниччину: що нового дізнаються читачі

Хмельницький історик та краєзнавець презентував нариси про Хмельниччину: що нового дізнаються читачі

Книжка, презентація, культура, Хмельниччина, 2024
Книжки на столі, липень 2024. Суспільне Хмельницький

Історик та краєзнавець Сергій Єсюнін презентував книгу про історію Поділля "Хмельниччина: минуле, що дивує". Видрукував її Хмельницький обласний краєзнавчий музей накладом у двісті примірників. За словами автора, до видання упорядковано сімдесят історичних нарисів про Хмельниччину, котрі охоплюють різні періоди з життя краю.

Автор книги "Хмельниччина: минуле, що дивує" Сергій Єсюнін зачитав уривок з нарису "Народження морського флоту на Поділлі".

"1 жовтня 1919 року в Кам’янці-Подільському було засновано українську гардемаринську школу, яка розмістилася в приміщенні головного морського штабу по вулиці Поштовій, 17, нині — вулиця Зарванська. Начальником навчального закладу став генерал-хорунжий Володимир Сваченко-Бєльський, заступником став капітан-лейтенант Святослав Шрамченко. В пресі та серед військ було розповсюджено оголошення про набір слухачів і вже за кілька днів зарахували перші двадцять гардемаринів".
Хмельницький історик та краєзнавець презентував нариси про Хмельниччину: що нового дізнаються читачі
Уривок з книги "Хмельниччина: минуле, що дивує", липень 2024. Суспільне Хмельницький

Історик та краєзнавець розповів, темі Української революції присвятив окремий розділ.

"Я вважаю, що ця тема надзвичайно притаманна нашому краю. Тому що 1919-1920 р.р. — доба УНР. Майже всі події відбувалися у нас в Кам’янці-Подільському, Проскурові, Волочиську, Старокостянтинові, Шепетівці, і тому тут окремий розділ з надзвичайно цікавими фактами. Мало хто знає, що морський флот Української народної республіки формувався тут у нас у Кам’янці-Подільському".

70 нарисів і 222 ілюстрації упорядковано у новому виданні в нарисах про маловідомі події з життя Поділля, розповідає письменник. Нариси погруповані на п’ять розділів, і за тематиками. Є такі, що розповідають про маловідомі сторінки, які ще треба довести, розповів автор.

"Це і гравюри, малюнки, плани, схеми, документи, портрети. Все воно історично обґрунтовано, по темах підходить. Тут дійсно частинка нашої Хмельниччини. Наприклад, "Загадкова Амадока", "Вовкулаки", або якісь археологічні знахідки. Навіть легенди теж тут є — це в першій частині. Другу частину я умовно назвав "Як це було". В ній люди можуть дізнатися коли з’явилася перша цукроварня, Гута, папірня, порцеляновий завод".
Хмельницький історик та краєзнавець презентував нариси про Хмельниччину: що нового дізнаються читачі
Уривок з книги "Хмельниччина: минуле, що дивує", липень 2024. Суспільне Хмельницький

Наклад видання — 200 примірників. Книгу видав музей історії міста Хмельницького. Головні джерела фактів, які подані у книзі, взяті з архівних матеріалів, розповів Сергій Єсюнін. Хронологія від найдавніших часів і до сьогодення.

"З преси минулого, спогадів учасників тих подій давніх, це основна база. Ілюстративна база бралася з архівних і інших бібліотечних джерел. Наприклад, тут є ілюстрації тих самих журналів і газет, які друкуватися в XIX столітті, на початку XX століття. Тут є фотографії й документи, які зберігаються і в наших архівах Хмельницьких і в нашому музеї".

Книгу Сергій Єсюнін писав десять років. За цей час, розповів, вдалося встановити зв’язки з іншими архівами — закордонними, тому багато матеріалів увійшли звідти.

"Джерел дуже багато, вони всі вивірені. Як історик відповідаю, що всі дати, всі прізвища, події, вони правдоподібні. Втім, подаються вони не академічно, як сухе якесь датування чи хронологія. Я намагався зробити, щоб будь-який читач: школяр, студент або дорослий, і навіть не історик, міг спокійно читати".

За словами Сергія Єсюніна, на сьогодні, коли йде війна, людям дуже потрібна література, яка розповідає, що ми нація, народ, котрий має свою надзвичайно та цікаву історію.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок