"Заземлення" для ветеранів: як реабілітують на Хмельниччині

"Заземлення" для ветеранів: як реабілітують на Хмельниччині

Для 80 військовослужбовців та ветеранів війни цього літа представники громадської організації "Територія" влаштували безкоштовні табори відпочинку та реабілітації в селі Гораївка Староушицької громади Хмельниччини.

За які кошти реабілітують захисників та скільки таборувань вже відбулось розповіла Суспільне Хмельницький керівниця проєкту Аліна Олійник.

Готель та артпростір для військовослужбовців й ветеранів війни організували в колишній гораївській школі, яка вже декілька років є "Бакота хабом" й з початку повномасштабного вторгнення слугувала прихистком для внутрішньопереміщених осіб, а до того там влаштовували мистецькі резиденції для пленерів художників, воркшопи й майстер-класи для дітей і молоді.

У "Бакота хабі" на цей час уже пройшли реабілітацію та відпочили 60 військовослужбовців та ветеранів війни. Зі слів Аліни Олійник, ці люди там відпочивали, а також проходили психологічні практики, арттерапію, плавали на сапах та ходили у піші походи.

"Заземлення" для ветеранів: як реабілітують на Хмельниччині
Кімната для ночівлі в "Бакота хаб", червень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

Наразі у хабі пожильців немає, бо три табори вже відбулися, на часі — останній, четвертий, тож організатори чекають на заїзд нових груп, які на Бакоті, відновлюють фізичне та ментальне здоров’я, сказала керівниця проєкту. Для військових все безкоштовно завдяки виграному гранту на майже два мільйони гривень європейської організації.

"Ми плануємо робити цю практику сталою, тому що ми побачили завдяки відгукам цих людей, що Бакота дійсно лікує. Як можна справлятися з ПТСР, "заземлитися", заспокоїтись, як можна справлятися з тим, що твої близькі люди гинуть. Всі військові та ветерани кажуть, що їм вдалося ментально відновитися і програма допомогла".
"Заземлення" для ветеранів: як реабілітують на Хмельниччині
Вироби з глини, які виготовили військові під час таборування, червень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

Як розповів Андрій Захарко, "Бакота хаб" став реабілітаційним центром для діючих військовослужбовців та ветеранів цілком логічно, бо саме такі центри можуть швидко реагувати на запити громади.

"Ми стали таким неофіційним культурно-освітнім центром, одна з небагатьох організацій в Україні, тому що ми думали, що таких багато, а виявилося, що ні. До нас звертаються з різних міст, питають досвід і ми ще вчимо інших, хоча самі вчимось також. В нас є все, що дозволяю проживати тут довго: кухня, холодильники, пральні машини, меблі".
"Заземлення" для ветеранів: як реабілітують на Хмельниччині
Кімната для відпочинку в "Бакота хаб", червень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

Коли в хаб приїздять люди на реабілітацію й відпочинок, їм потрібні послуги місцевих жителів, сказала Аліна Олійник: "Під час наших проєктів близько 10 селян мають можливість заробляти: харчують учасників, перевозять, прибирають, ремонтують".

Голова Староушицької громади Анатолій Тимчук розповів, що такі ініціативи, які відбуваються за грантові гроші, в громаді вітають: "Коли створилась громада в цій школі було дев'ять класів й навчалось 20 учнів. Потім, щоб школа не пустувала, ми її передали в оренду громадській організації "Територія".

Після чотирьох таборів для військових в "Бакота хабі" будуть ще табори для молоді — також безкоштовні, за грантові кошти, сказала Аліна Олійник.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок