Дерев'яний хрест і пам'ятну дошку воїнам УПА встановили на Хмельниччині

Дерев'яний хрест і пам'ятну дошку воїнам УПА встановили на Хмельниччині

Дерев'яний хрест і пам'ятну дошку на місці бою загону української повстанської армії з підрозділами НКВС Народний комісаріат внутрішніх справ СРСРвстановили сьогодні, 15 червня, поблизу села Шрубків, що на Хмельниччині. Тут більшовицькі війська майже 80 років тому розстріляли українських воїнів. На місці загибелі зібралися нащадки повстанців та очевидців події.

Про це Суспільне Хмельницький розповів місцевий краєзнавець В’ячеслав Пономар.

Мар’яна Рудчук зазначила, на місце бою під липу її дідусь Григорій Дядек носив хліб. Він дитиною бачив розстріл.

"Тут була велика липа, за якою сховалася дівчина. Танк під’їхав, вона вискочила, її застрелили. Дівчина була одягнена у вишиванку, мала дуже довгу косу. Коли її везли, та коса звисала з воза", — розповіла Мар’яна Рудчук.

Священник освятив хрест
Священник освятив хрест і меморіальну дошку, 15 червня 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

Голова громадської організації "Меморіал Південна Волинь" Ігор Золотун зазначив, дівчина була санітаркою УПА на псевдо "Оксана". Її разом з іншими воїнами загону розстріляли 16 червня 1945 року більшовицькі війська НКВС. Усього тут загинули близько 30 людей. Вони були вони родом із Тернопільщини та Рівненщини. Окрім Оксани, наразі відомі імена ще трьох воїнів.

"Відомі ті імена, які написані на меморіальній дошці: це Олекса Космачук на псевдо "Галайда", він був курінний української повстанської армії; Богдан Гайовський на псевдо "Юра", Василь Бондарчук був сотенним УПА", — пояснив Ігор Золотун.

Меморіальна дошка воїнам УПА, які загинули у бою 16 червня 1945 року на Хмельниччині
Меморіальна дошка воїнам УПА, які загинули у бою 16 червня 1945 року, 15 червня 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

Племінник Василя Бондарчука Володимир приїхав із Рівненщини: "Він жив у Стіжку — це партизанський край. Там майже з кожної хати хтось брав участь в УПА. Були дані, що вони йшли в рейд на Білу Церкву".

Директор державного історико-культурного заповідника "Межибіж" Олег Погорілець розповів, документи про бій знайшли три роки тому: "Про все це було відомо тільки на рівні розповідей. Ніхто не знав, де документи. Їх знайшов дослідник Ігор Марчук у рівненському архіві".

За словами Олега Погорільця, науковці починають досліджувати цю подію. Місце поховання українських воїнів поки невідоме.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок