Відключення електрики на швейних підприємствах Хмельницького можуть призвести до здорожчання продукції

Відключення електрики на швейних підприємствах Хмельницького можуть призвести до здорожчання продукції

Відключення електроенергії на швейних підприємствах Хмельницького можуть призвести до здорожчання продукції та втрати працівників.

Відшиває форму демінерів для благодійної організації підприємство Артема Осуховського. За його словами, під час відключень електроенергії роботу не припиняють, торік придбали дизельний генератор потужністю вісім з половиною кіловатів. Запускають його під час перебоїв з електропостачанням.

"Він живить прямострочні машини, оверлоки, всю необхідну техніку для виготовлення виробів, додатково ми не можемо увімкнути кондиціонер", — пояснив Артем Осуховський.

Потужності генератора, каже, замало для лазерного розкрійного комплексу. Його використовують, коли електрику подають централізовано. А це, розповідає, не завжди за графіком.

Відключення електрики на швейних підприємствах Хмельницького можуть призвести до здорожчання продукції
Швейне підприємство у Хмельницькому, червень 2024. Суспільне Хмельницький

"Графік, я так думаю, що не сформувався. Він гнучкий. Він трішки не відповідає там дійсності, як в гарну для нас сторону, так і не в гарну", — каже власник швейного підприємства.

Техніка під час зміни джерела енергії по-своєму налаштовується, розповідає швачка Марина.

"Вона довше заводиться, скажімо, вона не відразу вмикається, трішки ніби пробуксовує".

Упродовж цього тижня доводиться двічі на день вмикати генератор, каже підприємець і припускає: з часом перебої з електропостачанням позначиться на вартості виробів приблизно на 10 відсотків.

"Вона й так буде дорожчати, бо в цілому, якщо підіймається тариф, все це впливає на курс валюти. А у зв’язку з тим, що сировину закуповуємо ми в гривнях, але по курсу долара, продукція буде дорожчати", — розповів Артм Осуховський.

Інше швейне підприємство припиняє свою роботу під час відключень електроенергії, каже його директор Леонід Козловський. Тоді працівниці переключаються на роботу, яку можна виконувати вручну, або йдуть додому, каже директор підприємства Леонід Козловський. Потужного генератора дозволити собі не можуть.

Відключення електрики на швейних підприємствах Хмельницького можуть призвести до здорожчання продукції
Одне зі швейних підприємств у Хмельницькому, червень 2024. Суспільне Хмельницький

"Такий генератор коштував би від 180 до 250 тисяч гривень. Самотужки ми, на жаль, цю суму зараз потягнути не можемо. Подавалися ми на грант, нам грант не виділили", — розповів Леонід Козловський.

Обсяги відшитого зменшуються, а замовники оплачують готові вироби, говорить підприємець. Якщо відключення триватимуть, каже, зарплату працівницям доведеться зменшити.

"Якщо люди не будуть мати роботи, вони не будуть заробляти, вони будуть звільнятися. Будуть шукати собі якісь другі місця".

Зараз підприємство шиє цивільний одяг, зокрема плаття, сорочки, каже Леонід. На початку повномасштабної війни шили форму для військових.

"Потім не стало таких замовлень, бо тоді, у 2022-2023 роках почали масово відключати світло і тоді замовлення вже перестали давати, бо ми не можемо виконувати".

Графіки погодинних відключень розробляють відповідно до Інструкції Міненерго. Про це повідомила у письмовому коментарі Суспільному заступниця директора зі зв’язків із громадськістю "Хмельницькобленерго" Олена Гриневич. Визначальним фактором, який впливає на кількість черг, що знеструмлюються – є доведений національною енергетичною компанією "Укренерго" ліміт. Тобто, дозволена величина навантаження для області. Крім погодинних відключень, нагадала, в електромережі стаються й аварійні пошкодження.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок