Музей історії міста Хмельницького поповнився рідкісними археологічними знахідками

Музей історії міста Хмельницького поповнився рідкісними археологічними знахідками

Археологічні знахідки пшеворської культури, яким майже два тисячоліття
Археологічні знахідки пшеворської культури, яким майже два тисячоліття, травень-2024. Музей історії міста Хмельницького

Хмельницький музей історії міста поповнився новими рідкісними археологічними знахідками пшеворської культури, яка певний час існувала на території Поділля. Комплекс з 15 речей ритуального поховання воїна були знайдені під час розкопок між нинішніми селами Івашківці та Колибань, що у Хмельницькій громаді.

Про це Суспільному розповіла директорка музею Галина Барабаш.

"Дуже рідкісний для нашого краю комплекс речей ритуального поховання на щиті пшеворського воїна. Ці речі були знайдені на глибині 80-90 см на місці зруйнованого у XIX столітті села, розташованого між нинішніми селами Івашківці та Колибань, що у Хмельницькій громаді", — пояснила директорка закладу.

За її словами, на місці розкопки виявили перепалене вугілля, а навколо решток речей – розбитий товстостінний горщик великого розміру. Проте його зібрати не вдалось.

"Археологи встановили, що цим артефактам майже 2 тисячі років і належали вони до пшеворської культури, що певний час існувала на території Поділля та Волині", — зазначила Галина Барабаш.

Музей історії міста Хмельницького поповнився рідкісними археологічними знахідками
Фрагменти речей, які використовували при похованні воїна 2 тисячі років тому, травень-2024. Музей історії міста Хмельницького

Директорка музею розповіла, саме пшеворцям було притаманне характерне ритуальне згинання меча під час поховання воїна.

"Під час поховання у великий керамічний горщик, окрім спалених на стороні останків воїна, вміщали на круглому щиті ще і його зброю та амуніцію. Щит слугував кришкою горщика. Після цього навколо горщика розкладали багаття, яке залишало після себе лише металеві фрагменти, які і знаходять сучасні археологи", — пояснила Галина Барабаш.

Дуже добре збереглись шпори та вістря стріли, адже їх вкривали бронзою.

"Пшеворські племена володіли високою майстерністю обробки металу, тому своїх воїнів екіпірували якісною зброєю. А зважаючи на те, що в поховальному комплексі є шпори, це додавало значущості воїну, якого поховали", — додала директорка музею історії міста.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок