"Програма для кривдника" у Хмельницькій громаді: до неї потрапило шестеро людей

"Програма для кривдника" у Хмельницькій громаді: до неї потрапило шестеро людей

Протягом року у Хмельницькій громаді реалізовують "Програму для кривдника". Це комплекс заходів, які спрямовані на те, щоб змінити насильницьку поведінку людини та сформувати в неї нову, не агресивну модель. У 2023 році "Програмою для кривдника"скористалися 14 осіб. Зараз її проходять 6 людей.

Про це в ефірі Українського Радіо Хмельницького розповіла директорка Хмельницького міського центру соціальних служб Мар’яна Любецька.

Хто найчастіше потрапляє у "Програму для кривдника"?

Кривдником може бути й чоловік, і жінка, але все-таки найчастіше — чоловіки. Упродовж реалізації нашої програми ми мали одну жінку-кривдницю. Вона чинила насильство стосовно своєї матері. В нашій уяві класичні випадки це, коли чоловік-кривдник, а дружина і діти постраждалі. Насправді не все так. Зараз дуже багато є "дорослих дітей" віком 30-45 років, які кривдять своїх літніх батьків: словесно ображають, забирають пенсію, картки, позбавляють права на житло, на їжу тощо. Ось така жінка і потрапила до нас у "Програму для кривдника".

У яких випадках застосовується "Програма для кривдника"?

Людина направляється до "Програми для кривдника" виключно за рішенням суду, в якому зазначається зобов’язання пройти програму і термін її проходження. Передбачено, що програма триває від трьох місяців до року. Оскільки рішення суду є обов'язковим до виконання, то кривдник не може відмовитись її проходити. На першому занятті людина під розпис знайомиться з усіма умовами проходження програми. Її попереджають, що у разі умисного ухиляння від програми, повідомлять в поліцію, адже за це передбачена кримінальна відповідальність. У нас є такі, які не приходять на заняття, тоді ми звертаємось до поліції.

З чого складається "Програма для кривдника"?

Вона складається із трьох блоків: ознайомчого, діагностичного і корекційного. Має п’ятдесят вісім з половиною годин, які необхідно пройти. Це бесіди, індивідуальні та групові заняття. "Програму для кривдника" реалізовують психологи нашого Хмельницького міського центру соціальних служб, які прийшли відповідне навчання, мають сертифікати. Наразі в нас є два психологи: Олександра Коцюк і Алла Кравчук. Також за потреби залучаємо фахівців із соціальної роботи, юрисконсульта та інших спеціалістів. Ми розуміємо, що кожний випадок є унікальним.

Були випадки, коли кривдник потрапляв двічі або тричі у програму?

У нас таких випадків ще не було. Уся "Програма для кривдника" розроблена так, щоб все-таки змінити, відкоригувати насильницьку поведінку людини. Я можу сказати, що в нас переважна кількість кривдників, які проходили програму, повторно не вчиняє домашнє насильство.

Які ви бачите зміни у поведінці людей, які проходять "Програму для кривдника"?

Навіть охайність і здатність доглядати за собою — це певна ознака росту та позитивної динаміки проходження програми. До прикладу, вперше кривдник приходить до Центру соціальних служб в досить неохайному вигляді, а вже через деякий час ти бачиш зовсім іншу людину, яка чекає на психолога, на наступну зустріч — це і є позитивним результатом. Також це, коли кривдник зупиняє себе в моменти конфлікту вдома і усвідомлює, що раніше він би підняв руку на когось, а тут розуміє, що він цього не хоче робити.

Авторка: Інна Ніколаєва

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок