Історія Голодомору у ляльках: на Хмельниччині відкрили виставку майстрів-лялькарів

Історія Голодомору у ляльках: на Хмельниччині відкрили виставку майстрів-лялькарів

У Державному історико-культурному заповіднику "Межибіж" на Хмельниччині відкрили виставку міжнародного освітньо-культурного проєкту "Ляльки для ненароджених". В експозиції представлені понад 80 композицій майстрів-лялькарів діаспори та України.

Про це Суспільному розповіла організаторка, голова громадської організації "Обрядова культура України" Валерія Левківська.

За її словами, ляльки виготовлені на основі спогадів родин, котрі пережили Голодомор, та за історичними фактами 1932-1933 років, знайдених у музеях і книгах.

виставка лялькарів, Голодомор
Лялькові композиції, представлені на виставці "Ляльки для ненароджених", квітень-2024. Суспільне Хмельницький

"Тут представлені понад 80 сюжетних ляльок та композицій. Це міжнародний проект. Він був започаткований у 2018 році, і перша виставка відбулась у консульстві у місті Гамбург. Експозиція росла, майстрині доєднувались", — розповідає Валерія Левківська.

Майстриня-лялькарка з села Мальки Старокостянтинівської громади Оксана Носатова через свої роботи ділиться родинними трагедіями 1932-1933 років.

"Мама померла, а потім дитина в утробі матері… І так композиція зветься — "Не народжена". Тканина біла в моєму розумінні це чистота, зародження чогось нового, життя, а чорна — це смерть", — зізнається Оксана Носатова.

ляльки, Межибіж, Голодомор
Одна із композицій на виставці "Ляльки для ненароджених", квітень-2024. Суспільне Хмельницький

За словами директора Державного історико-культурного заповідника "Межибіж" Олега Погорільця, цю виставку ляльок у музеї Голодомору в Меджибожі представлено вперше.

"Ця експозиція вже подорожувала: була в Німеччині, потім вона подорожувала по Сходу нашої країни. І ось тепер потрапила туди, де вона і повинна бути. Тема Голодомору дуже важка тема, і навіть показати її засобами художніми, особливо лялькою, дуже складно. Але вони це змогли. Тому що кожна з цих композицій — це практично те, що пережили їхні родини", — розповів Олег Погорілець.

З його слів, виставка триватиме протягом пів року.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок