Бойкот зерна на польському кордоні: які наслідки для аграріїв Хмельниччини

Бойкот зерна на польському кордоні: які наслідки для аграріїв Хмельниччини

Бойкот українського збіжжя на кордоні з Польщею змінює роботу українських аграріїв, сказав Суспільне Хмельницький голова всеукраїнської аграрної ради в Хмельницькій області Ігор Гай. Він сам має фермерське господарство і, каже, вимушено переналаштовує роботу.

Чи відчувають аграрії Хмельниччини наслідки блокування зерна на кордоні та чи планують зменшувати площі засіву зернових, читайте в матеріалі Суспільне Хмельницький.

У аграріїв півдня Хмельниччини, зі слів голови Всеукраїнської аграрної ради в області Ігоря Гая, стартують весняно-польові роботи. Блокування кордону та бойкот українського збіжжя поляками, каже, негативно позначається на посівній, як і на решті процесів хліборобів.

"Господарства мають залишки зернових на складах й вони планували їх реалізувати. Наразі ціни знизились на 20%, кожного дня на 100-200 гривень падає ціна. Немає реалізації, падає ціна – працює закон ринку. Тому, по-перше, це вплине на купну спроможність аграріїв. І, відповідно, на подальшу врожайність, і валовий збір зерна врожаю 2024 року", — пояснив Ігор Гай.

Хмельниччина є лідером із врожайності зернових в Україні понад 10 років, розповіла начальниця відділу агропромислового виробництва управління розвитку агропромислового комплексу та земельних відносин Хмельницької обласної військової адміністрації Ванда Сердюк: "Аграрії збирають найвищі показники по врожайності зерна. Валовиробництво у 2023 році становило майже чотири мільйони тонн, це трошки більше, аніж було у 2022 році".

До повномасштабного вторгнення, зі слів Ванди Сердюк, переважну більшість зернових експортували: "У нас внутрішня потреба зерна становить десь у межах 400 тисяч тонн. Тому все решта може йти на експорт, раніше так і було".

У 2023 експорт зерна скоротився на 50%, говорить Ванда Сердюк насамперед через логістичні складнощі й зниження ціни на збіжжя після повномасштабного вторгнення росіян. Звідти — проблеми зі зберіганням. Під урожай 2024 року зменшили обсяг сівби озимих культур, у першу чергу — пшениці. Це планують компенсувати сівбою ярих культур. Ігор Гай, який має фермерське господарство, розповів, в минулі роки засівали зерновими до 300 гектарів, цього року — 135 гектарів. Це, каже, найменший показник за останні вісім років.

"Ми зменшуємо в структурі посівних зернові, збільшуємо сою, і збільшуємо кукурудзу на силос, оскільки ми нарощуємо поголів’я великої рогатої худоби, нам потрібна кормова база. Цим самим ми структуру переробили", — сказав аграрій.

Фермер, який вирощує зерно, каже Ігор Гай, знає наскільки то важка справа. Тож, блокування та розкидання українського збіжжя на польському кордоні, називає політичною акцією: "Це точно, на мою думку, робили не фермери, які своїми руками вирощують хліб. Це лише можуть десь бути проплачені політичними партіями, ми розуміємо, що тут однозначно російський слід, хто стоїть за акціями в Польщі. Це провокація, щоб посварити українців і поляків".

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок