"Експерименти на полі", як фермер з Хмельниччини збирає картоплю двічі на рік

"Експерименти на полі", як фермер з Хмельниччини збирає картоплю двічі на рік

Ексклюзивно
"Експерименти на полі", як фермер з Хмельниччини збирає картоплю двічі на рік
Фермер Олександр на власному полі з картоплею, вересень 2023, Хмельниччина. Фото: Суспільне Хмельницький

Двічі на рік збирає урожай картоплі фермер з Немичинців, що на Хмельниччині, Олександр Машталер. Каже, першу партію садить на початку червня, другу ― у перших числах серпня.

Олександр Машталер розповів, що вже кілька десятків років експериментує з картоплею.

"Ми будемо копати картоплю на початку жовтня, вона так краще зберігається. Тому що зараз глобальне потепління і картопля накопичує за літо тепло, особливо, коли висока температура, вона нагрівається. Коли ми її раніше копаємо і заносимо до погреба, вона це тепло віддає", ― говорить Олександр.

Картопля, яку виростив фермер, вересень 2023, Немичинці, Хмельниччина
Картопля, яку виростив фермер, вересень 2023, Немичинці, Хмельниччина. Фото: Суспільне Хмельницький

За словами фермера, через це утворюється подвійний конденсат ― на картоплі та в погребі: "Через це вона погано зберігається. І гноїння, і рано проростає навесні. Якщо ж ми трохи змістимо посадки, десь в район кінець травня - на початку червня, то тоді картоплю можна копати кінець вересня - початок жовтня. І вона гарно визріє, буде підготовлена, оскільки низькі температури, до зберігання, тоді конденсату практично не буде".

Друга партія картоплі наразі квітне, вересень 2023, Немичинці, Хмельниччина
Друга партія картоплі наразі квітне, вересень 2023, Немичинці, Хмельниччина. Фото: Суспільне Хмельницький

Олександр Машталер назвав сорти картоплі, які у нього ростуть: "Белла Роса" ― німецький сорт. Вона практично рання, гарно зберігається, гарні смакові властивості й дає непоганий врожай. Також сорт "Княгиня" ― непоганий сорт. Вона має хорошу врожайність, смакові якості добрі, дуже гарно зберігається".

Фермерством Олександр Машталер займається 32 роки. За цей час, каже, зробив такі висновки: "Не можна садити картоплю на 30-50 сантиметрів між рядками. Має бути відстань хоча б 70-80 сантиметрів. Два рази вже її підгорнули, бульби будуть хороші. І урожай, теж, буде непоганий".

Фермер збирає картоплю, яку посадив на початку червня, вересень 2023, Немичинці, Хмельниччина
Фермер збирає картоплю, яку посадив на початку червня, вересень 2023, Немичинці, Хмельниччина. Фото: Суспільне Хмельницький

Свою картоплю фермер від жуків не кропить. Олександр розповів чому: "Жуки були на тій картоплі, яку саджали раніше. На цій практично немає. Було декілька штук, але картопля вже набрала силу, жук ніякої шкоди їй не зробить. І виходить екологічно чиста картопля. Жуків немає, оскільки трохи пізніша посадка, трохи пізніше збирання і гарне зберігання. І навесні не проростає так в погребах".

Другу партію картоплі Олександр Машталер посадив на початку серпня, щоб мати молоду картоплю восени. За словами фермера, йому подобається експериментувати й ділитись своїми спостереженнями з людьми.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок