На Хмельниччині понад 153 тисячі людей стали жертвами Голокосту під час Другої світової війни

На Хмельниччині понад 153 тисячі людей стали жертвами Голокосту під час Другої світової війни

27 січня — міжнародний день пам'ять жертв Голокосту — геноциду єврейського народу. На Хмельниччині жертвами Голокосту в часи Другої світової війни стали понад 153 тисячі людей. Одним із місць в області, де стратили найбільше євреїв, був колишній Ярмолинецький район.

Про це розповіла менеджерка Хмельницького музею пам’яті жертв Голокосту Людмила Фоміна.

За її словами, загалом жертвами Голокосту в часи Другої світової війни стали шість мільйонів людей.

Стенд у Хмельницькому музеї пам’яті жертв Голокосту
Стенд у Хмельницькому музеї пам’яті жертв Голокосту, січень 2024. Фото: Суспільне Хмельницький

"Райони, де люди найбільше постраждали від репресій, це Антонінський, Дунаєвецький, Летичівський, Кам’янець-Подільський, Проскурівський, Старокостянтинівський, Шепетівський і Ярмолинецький", — пояснила Людмила Фоміна.

Історик Олександр Король каже, на околиці села Шарівка Ярмолинецької селищної територіальної громади, де до Другої світової війни був яр, восени 1942 року вбили пів тисячі жителів так званого "єврейського містечка". Нині на цьому місці — пам’ятник.

Пам'ятник жертвам Голокосту на Хмельниччині
Пам'ятник жертвам Голокосту у селі Шарівка, січень 2024, Хмельниччина. Фото: Суспільне Хмельницький

"Була довга колона людей. Німець взяв кулемет, вийшов на горб. Всіх роздягали, напевно, щоб було видно добре, бо був сильний туман. По 10 осіб заганялися на це місце, ставили потилицями. Він з кулемета звідти людей розстрілював", — зазначив Олександр Король.

З його слів, в Шарівці були ті, кому вдалося уникнути знищення. Пригадує про порятунок єврейки, яка потім вчителювала у селі.

Історик Олександр Король з Хмельниччини
Історик Олександр Король, січень 2024, Хмельниччина. Фото: Суспільне Хмельницький

"Вона розповідала, коли прийшли й почали у двері товкти прикладами, батько заховав її в бочці з-під квашеної капусти. Він встиг її туди закинути й закрив. Вона хотіла йти з ними, він сказав, хоча б буде кому їсти носити в тюрму", — пояснивв Олександр Король.

Місцева жителька села Шарівка Ірина Сікорська каже, свідків тих подій серед живих вже немає. За життя вони ділилися спогадами.

Місце у селі Шарівка, що на Хмельниччині, де під час Другої світової війни розстрілювали євреїв
Місце у селі Шарівка, де під час Другої світової війни розстрілювали євреїв, січень 2024, Хмельниччина. Фото: Суспільне Хмельницький

"Дідусь пригадував, все відбувалось, як він був підлітком. Жителів на пагорб не підпускали під час цього страшного дійства, вони все це чули й бачили", — розповіла Ірина Сікорська.

Тих, кого не розстріляли, відправляли у Ярмолинці в гетто — місце примусового тримання євреїв, пояснив кандидат історичних наук Юрій Хоптяр: "Голокост мав непоодиноке, а масове явище. В Ярмолинцях було знищено близько 14 тисяч євреїв шляхом розстрілів".

Кандидат історичних наук Юрій Хоптяр з Хмельниччини
Кандидат історичних наук Юрій Хоптяр, січень 2024, Хмельниччина. Фото: Суспільне Хмельницький

Юрій Хоптяр каже, досліджував розсекречені архіви СБУ. У Ярмолинцях в листопаді 1942 євреї вчинили спротив, вбивши поліцая, який мав їх вести на розстріл.

"Задушили, забрали гвинтівку, нею вбили й ранили ще кількох поліцаїв. Цього поліцая, котрий потрапив до рук, спочатку задушили, відділили голову від тулуба, показали через вікно всім іншим", — розповів кандидат історичних наук.

Пам’ятник розстріляним євреям у Шарівці встановили 2004 року на місці обеліска. Місцеві жителі Вадим і Євген Гжегожевські пригадують, як до цього разом зі школярами доглядали за цим місцем.

Жителі Хмельниччини брати Вадим і Євген Гжегожевські
Місцеві жителі села Шарівка Вадим і Євген Гжегожевські, січень 2024, Хмельниччина. Фото: Суспільне Хмельницький

"Ми викорчовували це все, гілляки попалили зайві, викосили. Нам приємно, що через кілька років, коли приїхав один із синів розстріляних тут людей з Житомирщини, впорядкували пам’ятник", — розповів Вадим Гжегожевський.

Староста села Шарівці Микола Завацький каже, на місце розстрілу євреїв приходять місцеві жителі й приїжджі.

Каміння – символ пам’яті на місці страти євреїв на Хмельниччині
Каміння – символ пам’яті на місце страти євреїв, січень 2024, Хмельниччина. Фото: Суспільне Хмельницький

"Ми навідуємося сюди, позаминулого року тут покрасили все, покіс робимо щороку. Є люди, які самі сюди приходять, вшановуючи жертв Голокосту, самостійно наводять порядок", — пояснив Микола Завацький.

За його словами, на місце страти євреїв люди приносять каміння, як символ пам’яті.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок