"Вони теж хотіли жити": у Хмельницькому згадали жертв Голокосту

"Вони теж хотіли жити": у Хмельницькому згадали жертв Голокосту

"Вони теж хотіли жити": у Хмельницькому згадали жертв Голокосту
Мітинг-реквієм до Дня пам'яті жертв Голокосту у Хмельницькому. 27.01.2023 рік. Фото: Суспільне Хмельницький.

За час окупації Проскурова гітлерівці закатували голодом та розстріляли 16 тисяч євреїв. Уздовж річки Південний Буг на території кількох житлових кварталів нацисти створили гетто, розповідає волонтер благодійного фонду "Хесед-Бешт" Семен Мільман. У День пам'яті жертв Голокосту пів сотні євреїв Хмельницького зібралися на мітинг-реквієм.

Вони теж хотіли жити — це про 16 тисяч євреїв, знищених нацистами за роки окупації Проскурова. Їхню пам'ять теперішня єврейська громада Хмельницького вшанувала хвилиною мовчання. 88-річний Юхим Думер розповідає: в 1941-му мешкав з батьками на Вінничині, і коли нацистські війська наблизились, євреям радили евакуюватися.

"Батько мій зібрав сім'ю, десь найняв конячку, нас завезли на залізницю, щоб евакуюватися. Коли ми приїхали, останній потяг уже пішов. Вертатись назад не було змоги, бо там уже були німці", - розповідає чоловік.

Тож, каже, втекли в село до родичів. Там і ховалися.

"В моїх бабусі і дідуся був будиночок невеликий, і там схованка була. І як тільки оця облава, родичів чоловічої статі туди ховали. І за рахунок цього ми, фактично, і збереглись. Найбільша біда була — голод. Голод, голод, голод. Дуже багато євреїв померли через те, що не було чого їсти", - згадує Юхим Думер.

голокост хмельницький
Місце масового розстрілу євреїв німцями під час Другої Світової війни у Лезневському яру, що у Хмельницькому. 27.01.2023 рік. Фото: Суспільне Хмельницький.

Голодували й євреї, котрі на час окупації Проскурова перебували в гетто, яке розташовувалося в 1941-му році у центрі міста. Про це розповідали на мітингу нащадки очевидців. За словами Семена Мільмана, нацисти обгородили колючим дротом квартали, де мешкали євреї. Їм не дозволили виходити в місто, воду раз у день набирали з Південного Бугу. Наприкінці 1942-го року усіх ув'язнених повели в Лезневський яр, де розстріляли.

На місці масового розстрілу євреїв та загальних могил — дорослих і дітей — молитовний десяток чоловіків з рабином читають поминальні молитви.

"В Богові їхня доля, в саду райськім їхній спокій, і хай буде їхня заслуга для всіх синів Ізраїлю, і вистоять вони в долі своїй до кінця днів. З ними вони знайшли вічний спокій", — проказує Семен Мільман.

Йосеф Тейтельбаум, рабин іудейської релігійної громади Хмельниччини, каже: наша місія — не забувати про те, що тут було, і бути толерантними та турбуватися про кожну людину, яка б вона не була.

За словами Семена Мільмана, чи не в кожному селищі й місті Хмельниччини нацисти знищували євреїв. В області під час Другої світової війни вбили 153 тисячі людей, утім, каже, остаточних даних немає.

Читайте також

  • "Ми всі тут зі сталі": у Хмельницькому знову відбулася акція на підтримку полонених
  • "Хліб привозять двічі на тиждень, буханка в руки". Хмельницькі волонтери розповіли про деокуповані села
  • У Хмельницькому відбудеться благодійний показ фільму "Крути 1918"

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок