У Хмельницькій області зареєстровано 2500 людей з ВІЛ-інфекцією

У Хмельницькій області зареєстровано 2500 людей з ВІЛ-інфекцією

На Хмельниччині на обліку перебуває 2500 ВІЛ-інфікованих пацієнтів, з них позитивний статус має 47 дітей. За 11 місяців 2023 року хворобу вперше виявлено у 250 людей. Область забезпечена достатньою кількістю швидких тестів для діагностики ВІЛ.

Про це Суспільне Хмельницький розповів тимчасово виконуючий обов'язки директора Хмельницького обласного центру профілактики і боротьби зі СНІДом Олександр Касяндрук.

За його словами, ситуація з епідемією ВІЛ-інфекції у Хмельницькій області за останні 10 років стабільна. Кількість вперше виявлених пацієнтів коливається від 175 до 250 людей щороку.

Олександр Касяндрук каже: "Є пацієнти, які звертаються з певними симптомами захворювання. Такі симптоми виникають на фоні втрати імунної системи, яку уразив вірус. Найчастіше це враження нервової системи, захворювання легень (пневмонія, туберкульоз), онкологія. Можуть звертатись ті, хто мали ризикову поведінку. Часто уперше встановлюють діагноз ВІЛ у тих, хто міг інфікований раніше, живе з хворобою 3-6 років".

Серед населення потрібно пропагувати раннє тестування на ВІЛ, щоб у разі виявлення хвороби, швидше розпочати лікування, каже Олександр Касяндрук. Хмельниччина отримала більш як 20 тисяч швидких тестів на визначення ВІЛ-інфекції, які розподілили між 70 лікарнями області. Пройти тестування можна анонімно і безкоштовно. Єдиний випадок, коли людині потрібно платити за тест — якщо немає декларації з сімейним лікарем. Приблизна вартість послуги — 100 гривень. Процедура тестування займає 20-25 хвилин з миттєвим результатом.

Як розповів Олександр Касяндрук, типові шляхи передачі ВІЛ-інфекції — статеві відносини, від матері до дитини, вживання наркотиків. За його словами, 90% захворювань на ВІЛ-інфекцію у Хмельницькій області відбувається статевим шляхом.

"Потрібно відмовитись від сумнівних статевих контактів, в іншому випадку — використовувати презервативи. Вживання наркотиків — це зло. Якщо людина вживає наркотики, то потрібно купувати шприци чи безкоштовно міняти їх у громадських організаціях. Щодо передачі хвороби від матері до дитини, ця система працює у нас дуже ефективно. На Хмельниччині за три роки немає жодного випадку передачі ВІЛ від матері до дитини", — сказав чоловік.

Олександр Касяндрук розповідає, що на Хмельниччині для лікування ВІЛу застосовують антиретровірусну терапію у таблетованій формі. Такі ліки видають безкоштовно. Лікування дозволяє мати нульову концентрацію вірусу у крові, реабілітувати імунну систему.

"На Хмельниччині організовано три варіанти отримання ліків. Перший — у Хмельницькому обласному центрі профілактики й боротьби зі СНІДом. Другий — кабінети "довіри", які працюють у Славуті, Шепетівці, Ізяславі, Старокостянтинові, Дунаївцях, Кам’янці-Подільському. Третій — доставлення ліків поштою. Щомісячно з центру СНІДу в середньому відправляють 400 посилок з таблетками", — пояснив Касяндрук.

За його словами, у першому кварталі 2024 року є перспектива створення мобільної амбулаторії. Там різні спеціалісти обстежуватимуть пацієнтів, робити аналізи на ВІЛ, за необхідності — видавати ліки.

Авторка: Ірина Хижа.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок