О 4 ранку 29 жовтня українці переводитимуть стрілки годинників на одну годину назад, переходячи на "зимовий" час. Аби організм не відчув стресу, його потрібно правильно налаштувати.
Про це Суспільне Хмельницький сказали фахівці Хмельницького обласного центру контролю та профілактики хвороб та розповіли, яких рекомендацій варто дотримуватись.
За їхньою інформацією, у суботу варто більше уваги приділити відпочинку та сну. Лягти спати потрібно на хвилин 10-15 раніше ніж зазвичай.
Окрім того, аби організм не стресував, потрібно дотримуватись наступних рекомендацій:
- Уникати стресів.
- Оточити себе позитивними емоціями.
- Займатись спортом.
- Прогулюватись на свіжому повітрі.
- Вживати більше овочів та фруктів.
Як переведення годинника впливає на здоров'я
Кожна клітина організму людини відстежує час, налагоджуючи власні добові ритми. Будь-який ген нашого тіла функціонує за принципом тих самих ритмів. Щоб забезпечити комунікацію між годинниками різних клітин, у нашому мозку є Master Clock – такий собі генеральний директор добових ритмів людини. Він отримує сигнали із зовнішнього середовища у вигляді світла та керує ритмами нашого тіла.
Коли людина подорожує через кілька часових поясів, стається десинхроноз між її внутрішнім годинником та кількістю світла, яке надходить із зовні. Дослідження, опубліковане в журналі The Lancet, свідчить, що викликаний подорожами десинхроноз може спричиняти недосипання, дезорієнтацію у просторі й часі, а також втрату пам’яті. Симптоми можуть тривати декілька днів. Щось подібне стається з людиною під час переведення годинників на літній або зимовий час.
Що відомо про перехід на "зимовий" час
- Стрілки годинника восени та навесні українці переводять вже 40 років поспіль, відколи у 1981 році Радянський Союз вирішив запровадити переходи між літнім і зимовим часом. В Україні літній час уніфікували у 1996 році з метою економії електроенергії.
- 3 березня 2021 року Верховна рада в першому читанні ухвалила законопроєкт № 4201 "Про обчислення часу в Україні". Він передбачає відмову від сезонного переведення годинників. Однак депутатам так і не вдалося ухвалити законопроєкт у другому читанні.
В Україні досить велика відстань між східними і західними областями, що унеможливлює життя в одному часовому поясі всією країною цілий рік. Наприклад, якщо залишити постійний зимовий час, то в східних областях сонце сходитиме о 03:00 ранку, а темніти буде занадто рано, близько 20:00. Якщо залишити літній час назавжди та не переходити на зимовий, то на заході країни схід сонця буде, коли на годиннику буде 09:00, тобто, йти на роботу або до школи доведеться в темряві.
- В Україні годинники переводять кожного року в останню неділю жовтня о четвертій годині ночі. У 2023 дата припадає 29 жовтня.
Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.