Хмельницька область — єдина в Україні, яка залишається без начальника обласної військової адміністрації. Після звільнення 15 березня 2023 року з цієї посади Сергія Гамалія, кабінет начальника ОВА досі порожній. Обов'язки начальника військової адміністрації уже пів року виконує перший заступник начальника Хмельницької ОВА Сергій Тюрін.
Коли можуть призначити нового начальника Хмельницької обласної військової адміністрації та як його відсутність впливає на суспільно-політичне життя краю, Суспільне Хмельницький поцікавилося в Офісі президента, Кабінеті міністрів України та у представників місцевого політикуму.
Документів немає, на засіданнях уряду не розглядали
Ситуація з призначенням нового начальника Хмельницької обласної військової адміністрації затягнулася і зараз виглядає досить неоднозначно. Після звільнення Сергія Гамалія жодних указів з Офісу президента не було. За замовчуванням виконання обов'язків начальника ОВА поклали на першого заступника Сергія Тюріна, який ніби й в.о., але в усіх розпорядчих документах усе одно підписується, як перший заступник начальника Хмельницької обласної військової адміністрації.
У перші тижні після звільнення Гамалія у політикумі краю впевнено ходили розмови, що саме Сергій Тюрін буде призначений тимчасовим виконувачем обов'язків начальника Хмельницької ОВА, а згодом і начальником. Але цього так і не сталося.
Потім у владних коридорах ходили чутки про розгляд ще кількох кандидатур на посаду начальника Хмельницької ОВА — народних депутатів, партійців від "Слуги народу" та наближених до провладної партії людей, і навіть колишніх силовиків. Але указу президента Зеленського про призначення когось із тих, чиї прізвища тоді називалися, досі так і не має.
Суспільне Хмельницький надіслало інформаційні запити до Офісу президента та Кабінету міністрів України з проханням прояснити ситуацію з призначенням начальника Хмельницької ОВА. В обох владних структурах ми запитували: чому так довго не призначається новий начальник Хмельницької ОВА та які причини цього, чи розглядалися Офісом президента та Кабміном кандидатури на цю посаду та хто саме, і коли усе таки може бути призначений начальник Хмельницької ОВА.
Днями ми отримали відповіді і від Офісу президента, і від Кабінету міністрів України.
У листі з Кабміну нам відповіли, що "станом на 28.08.2023 року на засіданнях уряду питання щодо внесення президентові України пропозицій стосовно призначення голови Хмельницької облдержадміністрації не розглядалися".
В Офісі президента наш запит узагалі не розглядали, бо він "не може розглядатися як запит на інформацію, оскільки його зміст не відповідає вимогам закону України "Про доступ до публічної інформації". Іншими словами, нам повідомили, що будь-яких документів, які могли б дати відповідь на поставлені нами запитання, в Офісі президента не створено.
Не критично, але й ненормально: думки депутатів Хмельницької облради
Як впливає на суспільно-політичне життя краю ситуація, коли область фактично залишається без керманича і чому його так довго не призначають. Про це ми запитали депутатів Хмельницької обласної ради — керівників фракцій усіх політичних партій, представлених у облраді.
На думку депутата Сергія Іващука (керівник фракції політичної партії "За майбутнє"), відсутність начальника Хмельницької ОВА майже ніяк не впливає на політичне життя в області.
"Є перший заступник начальника ОВА Сергій Тюрін, який зараз підписує усі документи, приходить на засідання комісій та пленарні засідання сесій обласної ради. Він виконує усі ті обов'язки, які мав би виконувати начальник обласної адміністрації, жодні процеси в області не зупинилися, ми як виконували, так і виконуємо усі завдання тилової області — гуманітарного хабу, допомога армії та деокупованим територіям, приймання переселенців, тому я не бачу великої проблеми в тому, що начальник ОВА досі не призначений. Гадаю, що в державі питання номер один зараз це перемога у війні та відновлення територій, тому питання призначення начальника ОВА буде вирішене найближчим часом, як тільки будуть вирішені ці пріоритетніші питання", — каже Сергій Іващук.
Крісло начальника Хмельницької ОВА пустує уже задовго, і я не знаю, чому це так, говорить Уляна Ткаченко (керівниця фракції партії "За конкретні справи).
"Можливо, в Офісі президента ще приглядаються до кандидатів, аналізують, як поводиться місцевий політикум — і опоненти, і ті, хто виказував свою лояльність до чинної влади. Звісно, на політичне життя, принаймні ми у стінах обласної ради це відчуваємо, відсутність керівника ОВА таки впливає. Під час воєнного стану саме ОВА розпоряджається коштами обласного бюджету і має право не звітувати про їх витрачання, тож певні політичні сили намагаються на тому зіграти, мовляв, чого це немає керівника, який наділений повною мірою відповідальності. Якщо ж брати соціально-економічне життя, то Сергій Тюрін, який зараз виконує обов'язки начальника Хмельницької ОВА, добре справляється з тими завданнями, проблемами та викликами, які перед ним стоять. Прості люди точно не відчувають, що в області немає керівника, бо ми тилова область і у нас все більш-менш спокійно, врегульовано. Звісно, рано чи пізно начальник ОВА таки буде призначений. І хочеться, аби на цю посаду прийшла людина не чужа для області, яка знає проблематику нашого регіону, наших громад для ефективного її вирішення", — каже Уляна Ткаченко.
Неподобством називає таке тривале не призначення очільника обласної військової адміністрації Тетяна Зеленко (керівниця фракції Радикальної партії Олега Ляшка).
"Невже у нас немає достойних людей, які могли б очолити обласну військову адміністрацію? В інших областях теж звільняли начальників адміністрацій, але в деяких випадках нове призначення було уже до вечора, а тут пів року ніяк не можуть визначитися з кандидатурою. Як на мене, це неоднозначна та дивна ситуація. І люди цього не розуміють — в країні війна, а в області немає керівника, який мав би взяти відповідальність за те, що тут відбувається. У людей таке враження, що ми нікому не потрібні, нікого у вищих ешелонах влади не цікавимо. Як на мене, так не має бути. Керівник має бути призначений, і це однозначно має бути достойна кандидатура", — говорить Тетяна Зеленко.
Сергій Яковлев (керівник фракції партії "Батькіщина") зараз у складі Сил оборони воює на фронті. Каже, їм, військовим, абсолютно не цікаво, є в Хмельницькій області начальник військової адміністрації чи ні.
"У нас є задачі, і ми їх виконуємо. Єдине, про що ми думаємо, це про перемогу і повернутись додому живими. Але як депутат скажу, що посада начальника ОВА є важливою у країні, яка воює. Особливо це показав початок війни. Наша область і ексначальник ОВА Гамалій проявили себе тоді достойно. Так, ми не прифронтова область, де майже щодня голова ОВА доповідає в Офіс президента про обстановку, але і в нашій області є чимало задач, які мав би вирішувати начальник військової адміністрації — комунікація з тими ж військовими, енергетична безпека, тим паче перед початком зими. Є перший заступник, який теж проявив себе, і, можливо, потрібна визначеність, щоб задекларувати ту роботу, яка зроблена", — говорить Сергій Яковлев.
Рішення щодо призначення начальника Хмельницької обласної військової адміністрації, згідно Конституції України, приймає виключно президент, тому ми також в очікуванні цього рішення, каже Оксана Бочкарьова (керівниця фракції "Слуга народу").
"Можу лише з впевненістю сказати, що коли буде призначений начальник Хмельницької обласної військової адміністрації, ми спільно будемо вирішувати проблемні питання в області та разом працювати над викликами, які сьогодні стоять перед нами. Адже команда "Слуги Народу" є надійною підтримкою нашого президента", — додала Оксана Бочкарьова.
Будь-яка невизначеність не сприяє розвитку регіону, вважає Аліна Коваль (керівниця фракції політичної партії "Європейська солідарність). За її словами, призначення начальника обласної військової адміністрації є архіважливим, особливо у воюючій країні.
"Ця "підвішеність", у якій знаходиться зараз наша область, не сприяє ані політичним, ані господарським процесам, що відбуваються. Ми маємо надто багато загроз: і щодо захисту від військової агресії, інтеграція ВПО, підтримка місцевого економічного розвитку, підприємців, важке становище в енергетиці. Уже зараз нашу область називають в числі тих, де будуть найбільші відключення електроенергії в зимовий період, і залишати область без керівника, який ніс би повну міру відповідальності за процеси, дуже неправильно з боку керівництва країни. На мою думку, варто було б негайно призначити людину на посаду, чи того, хто зараз виконує обов'язки начальника ОВА, чи когось іншого. Але, видно, в Офісі президента ніяк не можуть визначитися з кандидатурою, що є безвідповідально", — каже Аліна Коваль.
Зараз потрібно працювати на перемогу, а не на задоволення політичних амбіцій, тому завдання моніторингу призначення начальника ОВА не входить до наших пріоритетів, каже Анатолій Панчук (керівник фракції партії "Команда Симчишина").
"Ми зараз займаємося волонтерством, працюємо, кожен на своєму місці, аби підтримувати економіку, а відтак і допомагати фронту На суспільне життя області, думаю, відсутність начальника ОВА ніяк не впливає. Є кому підписувати документи, бо є виконуючий обов'язки начальника ОВА. Є силові органи, які забезпечують безпеку в регіоні. З введенням воєнного стану ОВА не звітує про свою роботу перед депутатами, тому чи якось впливає на роботу цього органу відсутність керівника, мені сказати важко. Щодо того, чи впливає це на політичну ситуацію в регіоні, то, вважаю, зараз, під час війни, не варто думати про політику. Ми політикою наразі не займаємося. Чому так довго не призначають керівника ОВА? Це треба запитати президента, що йому заважає прийняти рішення", — каже Анатолій Панчук.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.