Ціна на яйця, деякі види м’яса та хліб у Хмельницькій області за період повномасштабної війни дещо зросли. Про це Суспільному розповіла начальниця управління захисту прав споживачів Головного управління Держпродспоживслужби у Хмельницькій області Олена Лошанюк. Проте, за її словами, деякі соціально значущі продукти стали дешевші, ніж на початку повномасштабного вторгнення Росії.
Що та скільки коштує перед Різдвяними святами та як вплинула на ціни війна, дізнавалась команда Суспільного.
Продавчиня Любов Літинська торгує на ринку м’ясом птиці, ціни на нього, розповідає жінка, з початку повномасштабної війни трохи зросли.
"Курка, індик, качка трішки подорожчали. Люди купують, бо свята, то не дуже на ціни звертають увагу. Наприклад, раніше курка вартувала 70 гривень, зараз 80 гривень за кілограм. Філе, якщо було раніше 120 гривень за кілограм, то зараз — 128 гривень", — розповіла продавчиня.
Пенсіонерка Ганна Вільчинська, живе у місті. Жінка каже продукти купує на ринку: "У мене дачі нема. Я все купую. Яйця і тулубчики. Яйця — 55 гривень До війни цибуля коштувала шість гривень за кілограм, тепер — 30 гривень. Дуже продукти здорожчали".
На ринку ціни на курячі яйця зараз коливаються від 50 до 60 гривень, розповідає продавчиня Марія Дунець. Жінка каже скільки коштували яйця минулого року: "І 65 гривень, і 68, і до 70 гривень ціни доходили. Взагалі, ціни вже після свят пішли на спад. Ціна різниця в залежності від сорту, категорії, закупки з фабрики".
За даними Держпродспоживслужби, зараз кілограм хліба коштує 24 гривні тридцять чотири копійки, на початку повномасштабного вторгнення він був дев’ятнадцять п’ятнадцять. Протягом минулого року подорожчали крупи. Подешевшали, зокрема, деякі види городини та куряче м’ясо. Про це розповіла начальниця управління захисту прав споживачів Головного управління Держпродспоживслужби у Хмельницькій області Олена Лошанюк: "Буряк столовий, він подешевшав із сорока двох до дванадцяти гривень. Борошно пшеничне подешевшало з 17 до 16 гривень. Хочу сказати також, що тушка куряча, яка також належить до продуктів першої необхідності й на неї регулюються ціни, також подешевшала, на гривню чи на дві".
Продавчиня Наталя Лукіянюк розповідає, цьогоріч врожай на городину гарний. Ціни на ринку на неї змінилися мало. Жінка каже, капуста білокачанна подешевшала.
"Вирощене на Хмельниччині, воно все залишилося у такій самій ціні. Нічого не змінилося. Морква була 25 гривень. Ну, на ринку трішки подорожчало. Буряк вартує 15-10 гривень за кілограм. Можливо на гривню дві в деяких ятках дорожче. Капуста була і 25 гривень за кілограм, і більше. А цього року — 10 гривень", — говорить продавчиня Наталя.
Олена Лошанюк каже, є продукти, які подорожчали, і ціна на них не падає: "Крупа гречана, вона зросла із 40 до 70 гривень. Це станом на грудень. За рік вона коливалася і сягала сто гривень за кілограм і більше. Яйця курячі, також зросли в ціні".
Ціни на продукти зростали з початку повномасштабної війни, розповів заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук. Експерт говорить, що впливало на вартість: "В перші місяці війни були зруйновані логістичні ланцюжки зв’язків постачання продуктів, інших видів харчування, відповідно, це все додатково обтяжувало логістичні затрати. І, відповідно, призвело до певного росту цін на паливно-мастильні матеріали".
Осінню на зростання цін, за словами Дениса Марчука, вплинули обстріли Росією української інфраструктури: "З цього періоду фіксуємо додаткове обтяження цін внаслідок додаткових витрат, які несуть товаровиробники від моменту застосування альтернативних енергоносіїв".
За словами Дениса Марчука, поки ціна деяких продуктів може впасти тільки через сезонність.
Читайте також
- Хмельниччина: продовольчий прогноз на 2023 рік
- Хмельниччина виробила найбільше молока в Україні
- На Хмельниччині переселенці вирощують печериці в хостелі
Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.