Хмельниччина: продовольчий прогноз на 2023 рік

Хмельниччина: продовольчий прогноз на 2023 рік

Хмельниччина: продовольчий прогноз на 2023 рік
Фото: Суспільне

Дефіциту основних продуктів на внутрішньому ринку в поточному році не буде. Про це Суспільному розповіла генеральна директорка Асоціації виробників молока України Анна Лавренюк. За її словами, через неможливість експортувати продукти рослинництва, їхній обсяг впаде з семи мільйонів тонн у місяць до трьох, тож ключові імпортери Азії й Африки недоотримають зерна.

Як розповіда Анна Лавренюк, українці й жителі Хмельниччини у 2023 році не відчують дефіциту основних продуктів: молочки, хліба та олії. Обсягів молока та молочних продуктів, вироблених в західних областях, цілком достатньо для внутрішнього споживання, хоча поголів'я великої рогатої худоби, порівняно з 2021 роком, зменшилась на 233 тисячі корів.

"Маємо зауважити, що в статистиці немає даних по таких областях, як Донецька, Луганська, Херсонська, Запорізька. Збір даних звідти неможливий. Викликів в підприємств залишається багато. Проте, у зв'язку з блокуванням експортних каналів з моря та неможливістю збуту рослинницької продукції, саме молочнотоварна ферма стала головним донором обігових коштів для підприємств. І ті господарства, які мали тваринництво вижили й зберегли робочі місця", — сказала Анна Лавренюк.

За її словами, в поточному році можливе подорожчання деяких продуктів, якщо знеструмлення триватимуть і далі.

"Оскільки частка електроенергії в собівартості виробництва молока при використанні дизель-генераторів зростає в п'ять-шість, а подекуди й в 10 разів", — каже генеральна директорка Асоціації виробників молока.

Зі слів Анни, займатися сільським господарством у прифронтових та деокупованих областях в наразі ризиковано. Близько 45 відсотків посівних площ України в окупованих і прифронтових областях обробляти неможливо, хоча сапери розмінували вже майже третину сільгоспугідь.

"Саме через цю причину підприємства не змогли посіяти озимі зернові. Також є дуже високий ризик того, що і ярі зернові вони також не зможуть посіяти. Якщо на 2023 рік робити прогноз, то аналітики сходяться на думці, що в нас скорочуються посівні площі на 40-45 відсотків під зерновими, вал збору зернових впаде на 60 відсотків. Підприємств змушені будуть змінювати структуру посівів на користь олійних культур орієнтовно на третину. Очікуваний вал зернових у 2023 році знижений на 60 відсотків, порівняно з 2021 роком і на 37 відсотків, порівняно з результатами 2022 року. Очікується, що у 2023 році зернових ми зможемо зібрати приблизно 34 мільйони тонн. Олійних, навпаки, зростання на 13 відсотків. Експортний потенціал, порівняно з тими 85 мільйонами тонн, які ми могли експортувати у 2021-2022 маркетингових роках, упаде до 35 мільйонів тонн. Хоча внутрішнє споживання наше буде однозначно забезпечене, нашим споживачам немає про що хвилюватися", — розповіла Анна Лавренюк.

Читайте також

  • Хмельниччина виробила найбільше молока в Україні
  • На Хмельниччині переселенці вирощують печериці в хостелі

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок