Бджільництво у воєнний час. Чи достатньо цього року меду на Хмельниччині

Бджільництво у воєнний час. Чи достатньо цього року меду на Хмельниччині

Бджільництво у воєнний час. Чи достатньо цього року меду на Хмельниччині
. Фото: Суспільне Хмельницький

Мед на ринках області, порівняно з минулим роком, здорожчав приблизно на чверть, розповідає заслужений працівник сільського господарства та почесний пасічник Олексій Горелік. За його словами, на вартість вплинуло кілька чинників, серед яких - активні бойові дії та тимчасова окупація південних і східних регіонів, де бджолярі не мають можливості працювати.

Пасічник Антон Шостак розповідає: саме починають викачувати перший цьогорічний квітковий мед. На своїй пасіці чоловік має, в середньому, 50 кілограмів з одного вулика.

«Весна, дійсно, була важка. Але розпитував пасічників, і майже у всіх дуже позитивний результат. Меду є вдосталь», - говорить Антон.

А от гречаного меду в пасічників Хмельниччини буде небагато, каже Антон.

«Гречки недостатньо посіяли, лише шматочками по 40 гектарів. Тільки в одному місці я чув, що 200. Але пасічників багато, і коли з’їжджаються на тих 40 гектарів 300 сімей, то це тільки для бджіл», - каже пасічник.

Пасіка в лісі.
Пасіка в лісі. Фото: Суспільне Хмельницький

Щоби бджоли могли збирати пилок поблизу, бджолярі кочують зі своїми пасіками туди, де цвітуть медоноси: соняшникові, ріпакові, гречані поля та ліси й лісосмуги, де цвіте липа чи акація. За словами Антона, у воєнний час на Хмельниччині не потрібно жодних спеціальних довідок на кочівлю, лише дозвіл з місцевих рад на переміщення пасіки й довідку з ветлікарні про стан пасіки.

«Якщо перевозиться пасіка в комендантську годину, при зупинці поліцією чи на блокпостах просто перевірять павільйон, причеп, автомобіль, документи, й можна переїжджати», - розповідає чоловік.

А ще треба повідомити лісівників про кочову пасіку, каже директор Ярмолинецького лісгоспу Іван Кирилюк.

«Була певна заборона на рівні військової адміністрації, але зараз знята ця заборона. Ми маємо з потроєною енергією працювати на себе, на державу і на тих хлопців, які зараз на передовій», - говорить Іван Кирилюк.

Пасічник з Хмельницького, через війну, почав виготовляти вощину на власному підприємстві.
Пасічник з Хмельницького, через війну, почав виготовляти вощину на власному підприємстві. Фото: Суспільне Хмельницький

Як розповів пасічник Олексій Горелік, через війну та тимчасову окупацію на сході й півдні України пасічники не мають змоги працювати, як і заводи з виробництва реманенту. Тому чоловік вирішив на своєму підприємстві в Хмельницькому виготовляти вощину. Раніше її для пасічників України виробляли на підприємстві Боярки на Київщині. А на харківському заводі пасічники України замовляли бджолореманент. Олексій Горелік показав медогонку, яку 24 лютого везли з Харкова в Хмельницький. На ній - дірки від ворожих куль: у перший день повномасштабної війни машину обстріляли.

«Вся медогонка в дірах. Можна уявити, що лишилося з того заводу», - каже Олексій.

Медогонка, яку вивозили із Харкова. Обладнання пасічників обстріляли російські військові.
Медогонка, яку вивозили із Харкова. Обладнання пасічників обстріляли російські військові. Фото: Суспільне Хмельницький

На складі підприємства - перший цьогорічний квітковий мед. Його не так багато, як попередніми роками, розповідає Олексій Горелік. Зате меду з акації буде вдосталь.

«Навесні практично не було тепла, тому ранній взяток дуже невеликий. Але, якщо взяти береги нашого Дністра, де акація, то там на сьогодні люди вже взяли до 20 кілограмів хорошого меду з акації», - говорить пасічник.

За його словами, меду, виробленого на заході України, вистачить і для експорту. На Хмельниччині одне тільки підприємство на Ізяславщині продавало продукцію за кордон.

«Щоб його експортувати, треба мати спеціальне обладнання, має бути квота на вивіз. Сьогодні згодні гуртом приймати від наших пасічників мед по 65-70 гривень за кілограм, якщо він екологічно чистий», - розповідає Олексій.

Собівартість меду цьогоріч зросла.
Собівартість меду цьогоріч зросла. Фото: Суспільне Хмельницький

Та собівартість меду цього року набагато більша.

«Збільшились ціни на пальне. На сьогодні з Харкова приїхати сюди вартує 12-13 тисяч гривень, раніше на пальне вистачало 3-4 тисячі гривень», - каже чоловік.

Олексій додає: для внутрішніх потреб країни меду й продуктів з нього цього року вистачить.

Читайте також

  • Патріотична тематика. Чим живе хмельницький «блошиний» ринок.
  • «Платани на Староміській ще можна врятувати», – експертка зеленбуду.
На початок