«Платани на Староміській ще можна врятувати» – експертка зеленбуду

«Платани на Староміській ще можна врятувати» – експертка зеленбуду

«Платани на Староміській ще можна врятувати» – експертка зеленбуду
Фото: Суспільне Хмельницький

Минулої осені, у 2021 році, в центрі Хмельницького на вулиці Староміській замість старих дерев, які зрізали, висадили алею із 46 платанів. Однак, наразі дерева не так добре розвиваються, як сподівалися.

Про це Суспільному розповіла керівниця комунального підприємства по зеленому будівництву та благоустрою міста Олена Мельникова.

«Ми все готували перед посадкою платанів за технологією: обирали спеціальний ґрунт, засипали новий. Платани ми купували тендерною закупівлею. На тендер в нас вийшла фірма з Запоріжжя. Саджанці ми отримали з закритою кореневою системою. Гарні платани. Діаметр стовбура був від 12 до 16 сантиметрів», – говорить Олена Мельникова.

За її словами, ймовірно, платани не прижились через погодні умови, але про це ще говорити зарано. Дерева потрібно додатково обстежити у серпні.

«Я б не сказала, що вони вже не прижились, тому що по стовбуру вони ще живі. Ми їх посадили в жовтні минулого року. Взагалі, їх вегетаційний період займає деякий час. Для того, щоб зробити остаточні висновки, їх потрібно перевірити ще раз, у серпні цього року. Тоді ми будемо знати остаточно, чи вони прижились, чи ні», – каже жінка.

На фото: платани, які ймовірно не прийнялись.
На фото: платани, які ймовірно не прийнялись. Фото: Суспільне Хмельницький

Як розповіла Олена Мельникова, на вулиці Староміській садитимуть лише платани.

«Ми садитимемо тільки платани, тому що це дуже могутнє дерево, і ми хочемо, щоб в нас була алея з платанами. Поки будемо чекати до серпня. Фірма, яка нам їх продала, приїде й обстежить дерева. Якщо їх, все ж таки, потрібно буде замінити, вони обіцяють доставити нові платани», – говорить Олена.

Суспільне поспілкувалось з екологинею, доценткою кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету, директоркою ботанічного саду університету Людмилою Казіміровою, аби з’ясувати, чи підходять платанам кліматичні умови нашої місцевості та чи можливо їх ще врятувати?

- Що це за дерево платан та де кращі умови для нього?

- Платан кленолистий – це гібридне дерево, виведене в Великій Британії ще 100 років тому. Вони добре ростуть в паркових умовах, на галявинах з широкою кроною. Платан має певні застереження щодо кліматичних умов, оскільки він виведений у Великій Британії. Це – Туманний Альбіон. Здебільшого, плюсові температури, немає сильних морозів і висока вологість.

- Що в наших хмельницьких, подільських умовах?

- Прекрасно почувають себе платани в Михайлівському парку Дунаєвецького району. В міських умовах великі застереження. Чому? Я б не радила їх садити. Дерева можна посадити групою в парку, алея – це досить відповідально. Всі рослини мають бути однакової висоти, мати певні розміри й, відповідно, формувати певну алейну або рядову посадку. В наших умовах цей вид страждає від морозовійних щілин, тобто морози, які притаманні нашому регіону, шкодять цій рослині.

- Де краще садити платани?

- Ці рослини привезені з Запоріжжя, тут є ризик. Запоріжжя – це південь, значно вищі температури, ніж наші, тому потрібно бути дуже обережними із вибором постачальника. Варто обирати інші рослини, вони дешевші та кращі саме для наших умов. Тому, платани раджу садити в парках, скверах поодинокими або груповими посадками. На алейну посадку я б не відважилась.

На фото: алея платанів на вулиці Староміській.
На фото: алея платанів на вулиці Староміській. Фото: Суспільне Хмельницький

- Що зробити, аби їм допомогти вижити та розвинутись?

- Однозначно, має бути догляд: поливання засобами для зміцнення коріння, добривами й листкове підживлення проти шкідників. Тобто, це комплекс заходів, який би мав сприяти росту і розвитку рослин.

Що відомо

  • У 2021 році на вулиці Староміській на місці зрубаних дерев комунальники висадили платани. Ціна одного дерева, за словами заступника міського голови Василя Новачка, становила 5 тисяч гривень.
  • На роботи, які виконувалися, був підписано договір на суму 455 тисяч гривень. Окрім знесення старих зелених насаджень, тут передбачалося встановлення нового поребрика, видалення старої землі, завезення нової землі, придбання дорогих дорослих зелених насаджень і річний догляд за цими деревами.
  • Частина дерев не прижилася. Про це сказали у міському департаменті інфраструктури. Підрядна організація зобов'язалась провести постачання нових дерев одразу після закінчення воєнного стану.
На початок