"Стусанина": у Херсоні в межах фестивалю показали виставу про Василя Стуса

"Стусанина": у Херсоні в межах фестивалю показали виставу про Василя Стуса

Ексклюзивно

24 січня 2024 року у Херсоні в укритті у межах фестивалю "Стус-Фест" презентувати виставу театральної спільноти DSP "Стусанина".

За словами режисера та за сумісництвом організатора "Стус-Фесту" Алекса Боровенського, раніше завжди думав, що його вистава по Василю Стусу найкраща.

"Але потім у мене з’явилася така думка: а чого ти так думаєш? А ти бачив інші? А я не бачив, але знаю, що їх дуже багато. У Херсоні є вистава "Заборонений", Маріупольський театр створив у Ужгороді "Птах душі", ну і багацько висловлювань, вони дуже різні. Декотрі існують дуже давно, ми не перші, хто це придумав. Тому й з’явилася історія об’єднати та подивитися усі", — каже Алекс Боровенський.

"Стусанина" у Херсоні в межах фестивалю
Херсон, фестиваль "Стус-Фест", уривок з вистави "Стусанина", 24 січня 2024 рік. Фото: Суспільне Херсон

Як розповів один з акторів вистави Микита Буйний, у Василя Стуса вірші важкі для розуміння.

"Кожне слово має особливу дефініцію, але коли ти знаєш сенс, то ти ще додаєш і свої сенси", — каже герой вистави.

Ілля Мойсеєнко також грає у виставі. За його словами, Стус — це людина, яка може бути прикладом у плані незламності, його нічого не зупиняло.

Херсон, Стусанина
Уривок з вистави про Стуса, який показали в межах фестивалю "Стус-фест", 24 січня 2024 рік. Фото: Суспільне Херсон

На сцені артхабу в укритті херсонці почули вірші Василя Стуса, протоколи з його допитів, музику гуртів Rammstein та Bohren & der Club of Gore та українську народну пісню.

Директор Херсонського театру Олександр Книга говорить, що режисер вистави Алекс Боровенський знайшов хід, який змусить сучасну молодь слухати або читати дуже складні вірші Стуса.

Херсон, Стусанина
Уривок з вистави "Стусанина", який показали в Херсоні в межах фестивалю, 24 січня 2024 рік. Фото: Суспільне Херсон

Вистава – імерсійна. До участі у ній долучили глядачів.

"Хлопці дуже добре грали, так реалістично, я навіть підскакувала від різних емоцій, так наживо все", — каже глядачка Ольга.

Херсон, Стусанина
Херсон, уривок з вистави "Стусанина" на фестивалі "Стус-Фест", 24 січня 2024 рік. Фото: Суспільне Херсон

Це був останній захід в межах "Стус-Фесту" у Херсоні. Всеукраїнський та міжнародний фестиваль триватиме до кінця січня та стане щорічним, розповів Алекс Боровенський.

"Мені здається, що фестиваль по-справжньому тільки розпочався. Вчора мені написала якась режисерка, що в неї також є вистава по Стусу і вона братиме участь у фестивалі. Тому що "Стус-Фест" – це такий фестиваль, який робиться тут і зараз, який не має чітких меж, він більше про експансію. Про те, що українці таки вибрана нація, і вона мусить бути на виході скрізь по всьому світу і єднатися і гуртуватися", — сказав організатор фестивалю та режисер вистави.

Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.

На початок