Оздоровлення дітей чи депортація: куди росіяни вивозять школярів з Херсонщини

Оздоровлення дітей чи депортація: куди росіяни вивозять школярів з Херсонщини

Ексклюзивно
Оздоровлення дітей чи депортація: куди росіяни вивозять школярів з Херсонщини
. Ілюстративне фото: Пропагандистські ЗМІ

Військові РФ в тимчасово окупований Крим, Росію та Білорусь станом на 29 березня вивезли 19 514 українських дітей, повідомив Суспільному Офіс Генпрокурора. Всі вони з Херсонської, Донецької, Луганської, Запорізької, Миколаївської та Харківської областей. Як повертають на батьківщину, зокрема херсонських дітей, і який їх шлях додому — у нашому матеріалі.

Херсонка Людмила Мотичак свою 16-річну доньку Анастасію не бачила чотири місяці. Розповідає, що під час окупації міста в навчальному закладі дівчині та іншим школярам запропонували поїхати на осінні канікули в Крим. У Херсон дітей не повернули.

"Розказували, що в Херсоні будуть сильні обстріли, а в Криму моя дитина відпочине. Казали, там усе буде гарно, затишно, все буде організовано. І басейн обіцяли, оздоровчий центр. Так настійливо пропонували, рекомендували. Мали їх привезти 21 жовтня, але цього не сталося. Обіцяли потім 3 листопада, потім 7 листопада", — згадує Людмила.

Оздоровлення дітей чи депортація: куди росіяни вивозять школярів з Херсонщини
Україна. Хлопчик, якого повернули з "оздоровлення" в тимчасово окупованому Криму виходить з евакуаційного автобуса, 22 березня 2023 р. Кадр з відео Save Ukraine/Facebook

Аби привезти доньку додому, жінці довелось їхати за нею у Крим. Допомагали з поверненням волонтери благодійного фонду Save Ukraine. Юристка організації Мирослава Харченко каже, що на Херсонщину вже вдалося повернути 28 дітей, загалом в Україну — 64.

"Під час таких наших рятувальних місій ми, безумовно, стикаємося з купою проблем. Ми наразі очікуємо повернення ще 33-х чи й більше дітей із Херсонської області. Проте ця операція ще в стані формування та планування", — говорить Мирослава.

За даними Save Ukraine, практично всі діти з Херсонської області перебувають у Євпаторії, в Криму, в таборі "Лучистый". Юристка каже, що з їх поверненням поспішають, бо керівництво табору попередило всіх — і дітей, і батьків, з ким є зв'язок, що триматимуть там школярів лише до 7 квітня.

"Далі будуть роздавати по сиротинцях і влаштовувати в прийомні сім'ї. А те і інше потім закінчується незаконним усиновленням українських дітей, що надалі практично унеможливлює їх повернення на Україну. Ідентифікація дітей після усиновлення стає неможливою, оскільки змінюються всі персональні дані дитини — починаючи з прізвища, ім'я та по батькові, дати народження, місця народження і таке інше", — розповіла Мирослава Харченко.

Оздоровлення дітей чи депортація: куди росіяни вивозять школярів з Херсонщини
Батьки, журналісти та волонтери зустрічають дітей з Херсонщини та Харківщини, яких вдалося вивезти з тимчасово окупованого Криму, де вони перебували на "оздоровленні", 21 березня 2023 Фото: Save Ukraine/Facebook

Вихованцям Херсонського центру соціально-психологічної реабілітації дітей також пропонували оздоровитись в Криму або з'їздити туди на екскурсію, каже директор закладу Володимир Сагайдак. Він добре пам'ятає події 2014 року, коли з Донецьку депортували дітей, тому своїх вихованців вивезти не дозволив.

"Пропонували кілька разів, але я розумів, що це білет в одну сторону, тому я говорив, що ми нікуди не поїдемо. У нас є свій басейн, у нас гарне харчування, ми залишаємось у Херсоні", — згадує Володимир.

Чоловік каже, що зараз подібне відбувається на лівобережжі Херсонщини. Батькам пропонують "оздоровити" дітей. Методика росіян одна й та ж сама — крадуть та вивозять, говорить Сагайдак.

По суті так зване "оздоровлення" дітей, ніщо інше як депортація їх з тимчасово окупованих територій, говорить перший заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський.

"Те, що пов'язано з вивезенням дітей, неможливо називати евакуацією чи, як окупанти називають, оздоровленням, — це депортація. Це елементи геноциду, це стовідсотково воєнний злочин. Деяку кількість дітей вони таким чином змогли вивезти, а потім чинили перешкоди, щоб ці діти повернулися на Херсонщину. Змушували батьків так само виїжджати за дітьми й залишатися на території Російської Федерації", — говорить Соболевський.

За даними Офісу Генпрокурора, у відповіді на запит Суспільного, станом на 29 березня до України повернули 327 дітей, яких незаконно депортували з тимчасово непідконтрольних Україні територій. Досудове розслідування триває.

Що відомо

  • У жовтні 2022 року окупаційна влада Херсонщини оголосила "евакуацію" з Херсона на лівий берег через нібито можливі обстріли ЗСУ. І ця паніка зіграла їм на руку – вони депортували до Росії дорослих і дітей-сиріт або позбавлених батьківського піклування.
  • Так звана "влада" вивозить дітей Херсонщини до Криму під приводом "оздоровлення". Звідти їх відправляють в інші регіони Росії.
  • 16 українських дітей у віці від 6 до 17 років Олешківського дитячого будинку-інтернату, згідно з "наказом" окупаційної влади "Про евакуацію дітей", вивезли на територію тимчасово окупованого Криму для "оздоровлення".
  • Окупаційна влада Херсонщини депортувала до Росії дорослих і дітей-сиріт або позбавлених батьківського піклування.
  • 21 жовтня військові РФ вивезли машинами швидкої допомоги до тимчасово окупованого Сімферополя 46 дітей до 5 років Херсонського обласного будинку дитини.
  • З Козацького на Херсонщині евакуювали багатодітну сім’ю, де виховують п'ять дітей.

Читайте також

Омбудсман повідомив про повернення до України 15 українських дітей

У мережі з'явився перелік дітей з Херсону з різними вадами, яких утримують у кримському дитячому будинку

Окупаційна влада складає списки на "евакуацію" місцевих жителів Скадовського району Херсонської області

Атаки керованими ракетами, обстріл лікарні. 405 день війни: хроніка подій в Херсонській області

Читайте нас у Telegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок