Омбудсман повідомив про повернення до України 15 українських дітей

Омбудсман повідомив про повернення до України 15 українських дітей

21 березня Омбудсман повідомив про повернення 15 дітей в Україну
. 21 березня Омбудсман повідомив про повернення 15 дітей в Україну. Фото: з Телеграму Дмитра Лубінця

До України вдалося повернути 15 українських дітей спільно з їхніми мамами та законними представниками. Про це повідомив 21 березня Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець.

Це діти з міст Харківської та Херсонської областей, що були окуповані ще на початку війни.

"Попри всі виклики, ми продовжуємо працювати, щоб українці мали змогу побачити рідних і бути на своїй землі. Так, станом на сьогодні, за даними Національного інформаційного бюро, на територію України повернулися 308 дітей", — написав Лубінець в Телеграм.

Що відомо про депортацію і повернення українських дітей

За даними державного порталу з розшуку дітей, станом на ранок 21 березня 389 українських дітей вважаються зниклими, 10 597 — знайдені, 16 226 — депортовані, 308 — повернуті.

кількість зниклих і депортованих дітей станом на 21 березня 2023 року
Фото: з сайту childrenofwar.gov.ua

Точну кількість постраждалих дітей встановити неможливо через активні бойові дії та тимчасову окупацію частини території України

Читайте також: Хлопця депортували до РФ. Підліток з окупованого Лисичанська звернувся до поліції Луганщини

Ордер на арешт Путіна за вивезення дітей

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомивСуспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права:воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Україна працює над створенням спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.

Читайте також

Перший крок до Гааги. Головні питання про ордер на арешт Путіна і чому це — справді історичне рішення

На початок