Як навчаються школярі в українських онлайн школах на тимчасово окупованій Херсонщині

Як навчаються школярі в українських онлайн школах на тимчасово окупованій Херсонщині

Як навчаються школярі в українських онлайн школах на тимчасово окупованій Херсонщині
. Фото: Pexels

На тимчасово окупованій території Херсонщини, попри небезпеку та відсутність зв'язку, школярі намагаються продовжити навчання за українською програмою в онлайн форматі. Окупанти постійно перешкоджають такому навчанню та роблять рейди з перевірками.

Ірина – мати двох дітей. Жінка живе в одному з сіл на тимчасово окупованому лівобережжі Херсонщини. ЇЇ діти продовжують онлайн навчання в українській школі. Роблять це потайки та тільки тоді, коли мають інтернет-зв'язок.

"Почали вимикати світло, та й Інтернет нестабільний. Вчителів, які пішли на співпрацю, лише кілька. А хто відмовився і залишився, за них страшно. Ті діти, кого батьки записали в російську школу, зараз також не ходять на навчання. Їх небагато, але такі є, і росіяни закликають вчитися, особливо випускників, щоб отримати документи про російську освіту", – розповіла жінка.

У Скадовській громаді окупаційна влада відкрила вісім шкіл з одинадцяти, розповів міський голова Скадовська Олександр Яковлєв. Але про якісну освіту, говорить, не йдеться.

"В окупаційних школах кадровий голод. Колаборанти постійно друкують оголошення, що потребують на роботу вчителів. Бо вони коли відкривали, то понабирали на роботу всіх, хто погоджувався, а все одно цього мало. Діти ходять. Я не знаю, яка там загальна чисельність. Кажуть, що до півтори тисячі. Але реально не відомо, тому що багато дітей виїхали", – розказав Скадовський міський голова.

За словами Яковлєва, менш як 10 % учителів пішли на співпрацю з окупантами. Найбільше у Приморській і Таврійській школах. Онлайн в українських школах продовжують навчання 2700 учнів Скадовської громади.

"Звісно, діти, які мають можливість – навчаються онлайн. Особливо випускні класи, бо треба отримати документи про освіту", – каже Яковлєв.

Є проблеми також в тимчасово окупованому Каховському районі. Політолог Володимир Молчанов говорить, що там окупаційна влада шукає родини, де діти навчаються онлайн в українських школах.

"Значна частина батьків узагалі позбулися якихось джерел доходів. Через це батьки просто не можуть оплачувати дорогі види інтернету, які їм пропонуються російськими провайдерами. А коли такі батьки скаржаться, їм неофіційно рекомендують — не можете, то відкликайте, тому що вас атестувати не можемо", – каже політолог.

Пріоритет в онлайн освіті на тимчасово окупованих територіях – безпека дітей та їх батьків, говорить перший заступник голови обласної ради Юрій Соболевський.

"Ми розуміємо, що може бути дуже небезпечним навчання онлайн за нашими програмами. Час від часу окупанти проводять рейди та перевіряють комп'ютерну техніку. Тому передбачена форма навчання екстернат і сімейна освіта. Якщо є можливість попередити вчителя, який на підконтрольній Україні території, або директора. Якщо такої можливості немає, не страшно. Все підтягнемо після деокупації", — каже перший заступник голови облради.

За словами Юрія Соболевського, система освіти створена так званою владою за російськими програмами на тимчасово окупованих територіях хаотична і несформована. Дається взнаки нестача педагогів, неспроможність налагодити освітній процес та небажання більшості населення віддавати дітей до російських шкіл.

Що відомо

  • В середині липня 2022 року в херсонських шкільних онлайн-чатах почали з’являтися повідомлення від вчителів. Педагоги хотіли знати, чи готові діти та батьки навчатися за дистанційною формою навчання.

Читайте також

"Страшно не було". Історія жінки, яка запустила заправку на Антонівському мосту, де йшли бої за Херсон

Спочатку в окупації, тепер під обстрілами. Як живуть люди в Комишанах на Херсонщині

331 день війни: хроніка подій в Херсонській області

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок