Агропідприємство Сергія Донченка з Вірнопілля на Ізюмщині зазнало збитків на близько 1 млн доларів через війну: втратили паливо, техніку, склади, працівники виїхали, 1150 га земель потребують розмінування. Попри все він планує відроджувати справу. Першочергова задача — розмінувати землю.
Чому фермерам не вигідно сіяти на незначних площах, звільнених від боєприпасів? Який шлях доводиться проходити, щоб відновити знищене РФ агропідприємство?
Своїм досвідом Сергій Донченко поділився з Українським Радіо Харкова.
"Почали закидати снарядами, мінами і всім, чим можливо наші поля"
Село Вірнопілля розташоване за близько 20 км від Ізюма. У 2022 році там проходила лінія фронту, через що будинки та інфраструктура села були пошкоджені.
"Ми змушені були припинити свою роботу як аграрії 28 лютого 2022 року. Ми розуміли, що виїхати в поле ми не зможемо, тому що приблизно десь із березня 2022 року почали бомбити наше село, почали закидати снарядами, мінами і всім, чим можливо наші поля. Тому ми вирішили зробити наказ і призупинити діяльність підприємства", — розповідає Сергій Донченко.
За його словами, агропідприємство обробляло 1154 га землі, працювали до 25 людей.
"Вирощували ми сільськогосподарські культури зернові і технічні. На нашому підприємстві дуже технічно оснащені були, була на тот момент непогана техніка. Був в нас побудований свій готель для тих, хто приїжджає там щось зробити, була своя їдальня, годували працівників безплатно, була робота. Збитки ми понесли дуже великі", — говорить аграрій з Оскільської громади.

Сергій Донченко згадує, що через російські обстріли на підприємстві згоріли близько 50 т дизельного пального, які були закуплені для робіт у полі навесні 2022 року.
"Розбили всі склади, буквально всі склади. Два невеличких склада там були частково зруйновані. Ми їх відновили, але техніку практично побили всю. Два комбайни розбили, один згорів зовсім в щит, другий побитий його відновити вже неможливо", — говорить Донченко.
Він каже, що сума збитків підприємству може сягати близько мільйона доларів.
Розмінування потребують майже всі землі підприємства
На підприємстві Донченка після деокупації села почали думати про розмінування. Він каже, що ситуація складна. Площа замінувань склала 1150 га.
"Нам сказали, що є програма "80 на 20": 20% повинні були заплатити ми, а 80% — держава чи та фірма, яка буде розміновувати. Це було у 2024 році. Коли я запитую, яка це хоч приблизно сума, мені сказали, що це десь близько 20 млн грн — оці 20%. Таких коштів немає, тому що вже все розбите. Ми не заїжджаємо в поле. У нас немає державної землі, в нас земля вся пайова. В нас пайовики, і переважно 90% — це пенсіонери, люди похилого віку, яким кошти потрібні", — говорить аграрій з Оскільської громади.

Вікторія Ризник, головна бухгалтерка агропідприємства, розповідає, що подалися на програму розмінування Державного аграрного реєстру. На початку грудня 2024 року подалися, у січні отримали гроші на розмінування трьох паїв, 60 га обстежили. Вікторія каже, що подала ще одну заявку на інші землі.
"Просимо, щоб розмінували хоч половину, цього року хочемо хоч щось посіяти", — говорить Вікторія Ризник.
"Будемо починати все з початку"
Сергій Донченко каже, що щоб почати посівні роботи, треба, щоб були розміновані хоча б 200-400 га.
"Але у нас таке законодавство, що якщо ми зараз заїдемо в поле і засіємо хоча б там якісь гектари, то одразу будуть нараховувати податок. Скільки б ми не засіяли, а податки будуть нараховуватися за всі гектари", — пояснює Донченко.

"Будемо мати надію, що як ми почнемо працювати, я звернусь до податкової, задекларуємо ті землі, на яких ми ще почнемо працювати. Я маю надію, що нам підуть на зустріч", — каже Вікторія Ризник.
Якщо сезон вдасться почати і зможуть знайти техніку, агропідприємство планує звертатися до обласної служби зайнятості з проханням знайти працівників — через руйнування у селі живуть мало людей, розказав Сергій Донченко.
"Будемо починати все з початку", — каже аграрій.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube