25 вересня у Харкові відкрили Центр координації протимінної діяльності. Серед його завдань — підготовка ідентифікаторів та інформування жителів Харківщини й органів місцевого самоврядування щодо темпів і процесу розмінування регіону.
Ідентифікатори — це цивільні, навчені виявляти вибухівки, ідентифікувати їх, і за потреби — попереджати інших і викликати вибухотехніків. Вони потрібні, щоб зняти з розмінувальників навантаження, пояснив Українському Радіо Харкова заступник директора департаменту цивільного захисту ОВА Дмитро Кутоманов.
"Надходить велика кількість заявок від населення, але ідентифікувати, що це саме вибухонебезпечний предмет, людина не може. Тому будемо залучати цивільних, яких будемо готувати, вони отримають сертифікати. Ми будемо залучати органи місцевого самоврядування до ідентифікації, бо наразі є велика потреба в ідентифікаторах", — розповів Кутоманов.
На Харківщині є потреба у щонайменше трьох ідентифікаторах на громаду, зазначив заступник директора департаменту.
Кошти на це можуть йти як з тих, що закладені у громаді, так і кошти гуманітарних благодійних фондів.
До відкриття Центру в області вже були робочі групи з координації органів влади та розмінувальників, розказав начальник ДСНС Харківщини Артем Астахов.
"У нас ця координація і була, і вона безумовно дуже важлива. Вона була напрацьована, але ми виводимо її на більш потужний рівень", — сказав Астахов.
"Цей центр — інструмент для того, щоб спростити, і розподілити правильно сили та засоби для розмінування, які є в наявності", — зазначив Дмитро Кутоманов.
Також у Центрі створили сайт, на якому розміщений номер "гарячої лінії" та мапа, на якій жителі Харківської області зможуть дивитися, які території є потенційно замінованими.
"Небезпечною є п'ятикілометрова зонаНа мапі Центру позначена як "5 км від кордону/ЛБЗ". Зона замінування наразі не відображена. Після того, як цю інформацію впорядкують, її валідують оператори протимінної діяльності і вона поступить у вільний доступ. Це будуть конкретні ділянки, конкретні населені пункти", — розповів заступник директора департаменту цивільного захисту ОВА Дмитро Кутоманов.
За словами Кутоманова, сайт нині доповнюють інформацією та функціями. Туди додадуть дані по ситуації з розмінуванням на Харківщині та всій Україні, інструкції та правила дій, якщо знайшли підозрілий предмет, а також — хто займається розмінуванням у регіоні. На сайті можна буде також лишити заявку на розмінування.
Доступ до мапи на сайті з позначеними небезпечними територіями — вільний, вона поповнюється з відкритих джерел.
Фаховий доступ за верифікацією планують зробити для розмінувальників.
"Вони зможуть звертатися за погодженням ділянок для роботи. Вони будуть це бачити, ми (відповідний департамент Харківської ОВА — ред.) будемо бачити. Не буде затримок в отриманні погоджень. Також планується модуль з доступом до звітності", — розказав Дмитро Кутоманов.
Розмінування на Харківщині: ситуація за даними ДСНС на 25 вересня
На Харківщині потенційно замінованою продовжують вважати всю деокуповану територію — до 40% площі регіону. Розмінувати вдалося відносно невелику кількість земель, розповів Українському Радіо начальник ДСНС Харківщини Артем Астахов.
Там великий обсяг роботи вже пророблений, але попереду також великий. Основною нашою задачею було підключити інженерію: в першу чергу, електрику, газ, інші мережі, водопостачання та водовідведення. Паралельно з тим — першочергово реагували на заявки від населення, якщо хтось знайшов щось на своєму подвір'ї. Загалом, багатовекторна робота.
За його словами, нині на Харківщині працюють закордонні та українські машини для розмінування: одна машина замінює десятки працівників, які розміновують пішки.
"На початок вторгнення в арсеналі ДСНС не було жодної машини механізованого розмінування. На кінець вересня лише на Харківщині їх працює 15. Це азербайджанські, німецькі, українські. Азербайджанської — одна, в експериментальному режимі працюють машини харківських розробників", — розказав Астахов.
З урахуванням відсотка робіт, що вже проведені, якщо ми очікуємо розмінування найближчі три-п'ять років, то машин треба в рази більше.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube