"Тактичний удар для відволікання". Генерал Маломуж — про наступ росіян на півночі Харківщини

"Тактичний удар для відволікання". Генерал Маломуж — про наступ росіян на півночі Харківщини

вовчанськ харківщина
Наслідки обстрілів Вовчанська, 12 травня 2024 року, Харківщина. Поліція Харківщини

Наступальними діями на півночі Харківщини російські військові намагаються розосередити Сили оборони та послабити їхні позиції на східному та південному фронтах, уможливити інтенсивніші обстріли Харкова та продемонструвати західним партнерам України свою військову міць.

Таку думку в етері "Суспільне. Студія" 13 травня висловив генерал армії України Микола Маломуж. Далі — пряма мова.

Розпорошити українські сили, створити плацдарм та наблизитися до Харкова далекобійною зброєю. Чому росіяни атакують північ Харківщини

Якою ви бачите глобальну мету цієї спроби прориву кордону на Харківщині?

У першу чергу ми бачимо, що ворог починає розробляти нові напрямки ударів, але це не тільки для наступальних операцій стратегічного рівня, але й для реалізації тих завдань, які Путін ставив раніше. Це передусім відволікання великих сил і засобів ЗСУ, які змушені направляти частину ресурсів, особливо зараз, під час нових нападів Росії, на Харківський напрямок. Сумський — ще один формат очікується.

Але одна з цілей — це відтягнути наші сили зі сходу, де Путін конкретно поставив завдання, щоб до 9 травня не тільки захопити Часів Яр, а й перейти в наступ на Костянтинівку, Краматорськ, Слов'янськ — захопити всю Донецьку і Луганську області. І, зрозуміло, просуватися на Запорізькому напрямку, до самого міста Запоріжжя. А вже цей сектор, харківський, це тактичний удар для відволікання, який готували декілька місяців.

Ми фіксували в цьому секторі Харківської та Сумської областей угруповання до 45 тисяч. Сьогодні використовується дійсно п'ять батальйонно-тактичних груп, і ще раз посилюють вони — це близько 6-7 тисяч ударної групи з посиленням ще 7-8 тисяч.

І зрозуміло, що Вовчанськ — це одна з ключових позицій, яку б вони хотіли захопити. Для того, щоб мати, це друга складова, плацдарм для наступальних операцій. Постійне ведення бойових дій, відтягування резервів, які могли б бути залучені на сході й на півдні, щоб так можна було виконати своє завдання, посиливши нові ударні групи біля Часового Яру.

Зрозуміло, це ще одна складова, якоюсь мірою наблизитися до Харкова — особливо далекобійними ракетними системами, мінометними системами на 40-50 кілометрів думають досягати, просунувши далі, далекобійними артилерійськими системами, щоб бити не тільки С-300, С-400 або з авіації КАБами, а вже й щоденно нищити інфраструктуру Харкова. Третє завдання, зрозуміло, відсунути наші війська і загрози від Бєлгорода та інших прилеглих областей. Щоб ми не так ефективно завдавали ударів, не були готові ефективно завдати ударів по прикордонню — вони це також передбачали.

І ще одна складова — пропагандистська. Це демонстрація захоплення нових сіл і міст в Україні. Буквально три дні всі ЗМІ Росії та інші інформаційні ресурси вже кричать про те, що "ми щоденно захоплюємо нові міста і села в Україні". Мовляв, це велика перемога, щоб створювати формат патріотичного підйому і нової мобілізації, особливо найманців, контрактників, на війну в Україні. З іншого боку, показати Заходу, що в Росії є ресурс і вони готові далі воювати, і всі ресурси, які надає Захід недостатні для того, щоб ми могли вести війну на декілька фронтів і ефективно контратакувати ворога.

Це справа часу, прямо скажу. Сьогодні є всі ресурси. Ми повністю знали, що готувалися такі удари, і сектори обстрілу. Зрозуміло, готували резерви, не прямо, може, на кордоні, а в прикордонні. Це дає змогу нам зараз захищатися, бити ворога в сірій зоні й далі не допускати розширення наступальних операцій у глиб Харківської області.

Наскільки загрозливою зараз є ситуація для Харкова й прилеглих до нього населених пунктів?

Загроза є дійсно Вовчанську, є якраз напрямок південний, південно-західний — особливо сьогодні актуальний. Також намагання обійти ще в декількох секторах і Вовчанськ, і рухатися, можливо, паралельними курсами. От буквально в районі Вовчанська це п'ять-сім кілометрів — оце якраз той сектор найактивніших бойових дій. Туди ворог кидає додаткові ресурси. І ми вже сьогодні бачимо, як розпочинає масовані атаки: й авіацію залучають, й артилерію, ракетні системи, бронетанкову техніку, і вже бойові групи, особливо ті, які мають досвід штурмів, штурмів у містах.

Сьогодні дійсно стоїть питання вистояти, з іншого боку, є інша перспектива — там, де велика концентрація сил ворога, ми згенерували також свої резерви й резерви, щоб нищити живу силу й техніку, і вже правильно дали першу інформацію, що понад 100 представників ворожих сил уже знищені. Зрозуміло, що вже й декілька десятків одиниць різної техніки (знищено).

Якщо буде нарощування ресурсів з боку Росії — так, вони можуть якоюсь мірою ще поступом іти, але ми будемо, уже маючи нові можливості — я ще раз підкреслю, що вчора-позавчора була й офіційна інформація — підтягуються резерви, особливо вогневі. І вже частина засобів, які надійшли від наших партнерів, включаючи боєприпаси. Це буде якраз перспектива нищити групи, що наступають. Я думаю, ітимуть тяжкі, затяжні бої, але наші війська вистоять з урахуванням готовності й з підтягуванням резервів, які ми сьогодні вже маємо на підході.

"Путін розраховує на затяжну війну". Генерал Маломуж — про заміну Шойгу на пості міністра оборони

Як ви оцінюєте кадрові зміни? Знаємо, що вчора Путін змінив свого міністра оборони Шойгу, його замінив ексміністр економіки Росії. Чи пов'язано це якось із цими спробами прориву кордону на Харківщині?

Насамперед Шойгу не виконав основні завдання із захоплення якраз Донецької, Луганської областей і далі руху на Запоріжжя, на Харків. Тому що, за нашими даними, він присягаючись запевняв Путіна в різні періоди, що це буде зроблено Це не пройшло. Тому щоб не створювати політичного ажіотажу, його перемістили на іншу позиції — секретаря РНБО.

Цей не буде такий впливовий, як був Патрушев. Він не має потужних форматів впливу на безпеку й силовий сектор в цілому, тільки частково на Міноборони. Друга складова вказує на те, що Путін розраховує на затяжну війну й на те, щоб посилити економічну, технологічну складову. А це віцепрем'єр, який вів ці напрямки в різні періоди, тому думаю, цей формат забезпечення військ буде основним.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

На початок