В Ізюмській центральній лікарні зводять новий корпус, попередній зруйнували російські обстріли у березні 2022 року. Відбудову розпочали у вересні 2023 року.
У зруйнованому корпусі розміщувалися приймальне відділення, реанімація та хірургія, розповів Суспільне Харків медичний директор лікарні Богдан Бережний.
Удари по Ізюмській лікарні на початку повномасштабної війни
"Після 5-6 березня 2022 року, коли війська РФ зайняли берег Сіверського Дінця, почалися безперервні обстріли половини міста, яка була під контролем українських військових. Частина снарядів та авіабомб потрапила на територію лікарні. Медики весь цей час перебували у підвалах, де надавали допомогу. На піку у нас було 120 медичних працівників та 40-50 пацієнтів. У приміщенні перебували новонароджені з мамами, у педіатричному відділенні було близько 17 дітей", — каже Богдан Бережний.
За його словами, перед початком повномасштабної війни лікарню відремонтували, тоді витратили понад 61 мільйон гривень з бюджету міськради.
"Попередньо, по лікарні влучив "Град". Будівлю дуже сильно посікло, вибило майже всі вікна. Зруйновані відділення анестезіології та реанімації, хірургічне відділення на три операційні, адміністративні приміщення та кабінет комп'ютерної томографії з технікою. Зараз у нас є інший мобільний томограф — їх всього два в Україні", — говорить медичний директор Ізюмської лікарні.
Як медики лікарні в Ізюмі працювали під час боїв
На початку російського вторгнення, коли Ізюм перебував під обстрілами, медики проводили операції у підвалі лікарні. Там встановили дизельний генератор, знесли обладнання та запас їжі.
"Ми очікували, що ми будемо просто надавати медичну допомогу евакуйованим зі Слов’янська чи з інших регіонів України, але війна дуже швидко наблизилася. До нас приходили цивільні з інших районів, надалі швидка до нас також спустились. Постійно щось літало над головою. Особлива сміливі — це наші працівники господарчої частини, вони бігали через все лікарняне містечко, заправляли двічі на день генератор соляркою", — згадує директор лікарні Богдан Бережний.
У нас було світло, ми врятували операційне обладнання, матеріал для перев'язок. Під час потужних обстрілів пилюка сипалася зі стелі, доводилося струшувати її з ран. Плита могла впасти на голову, коли рятуєш чиєсь життя.
За словами Бережного, лікували мінно-вибухові травми та осколкові поранення. А під час окупації Ізюма до тих медиків, які залишилися, зверталися літні люди — боялися пневмонії та COVID-19.
"Був випадок, коли чоловік 20-30 років намагався перебігти пішохідний міст, щоб потрапити на інший бік Ізюма, його підстрелили. За його словами, він пролежав там добу, потім люди вночі його відтягли до себе додому, а далі до нас принесли. Тобто, три доби він був без медичної допомоги, у нього були поверхневі поранення шкіри, кишки "назовні", печінка була припалена осколком. Він вижив, ми йому зашили кишківник і відправили далі по евакуації. Залишали на вулицях трупи, патологоанатомічне відділення заповнилося у перші три дні", — говорить Богдан Бережний.
Медики Ізюмської лікарні — серед загиблих під час окупації.
Це наша акушерка-гінекологиня Лідія Мединська, а також лікар і судово-медичний експерт Федор Здебський. Він був з ампутованою ногою, мав спеціальний транспорт для людей з інвалідністю. Прийшов до нього якийсь військовий РФ і сказав: "Давай мені транспорт". Виникла перепалка, і його розстріляли на робочому місці. Медсестра реанімаційного відділення Людмила Чібіс ховалася в сусідньому селі Там загинули вона, її батьки, старша донька. Дворічного сина Людмила прикрила своїм тілом, зараз він з її сестрою за кордоном.
Відновлення Ізюмської лікарні
Відбудова лікарні в Ізюмі коштуватиме 1 мільярд 230 мільйонів гривень. Ці гроші надали Франція, Німеччина, Катар та Нідерланди — через Фундацію дружини президента України Олени Зеленської.
"Це буде комплексна програма реконструкції всіх приміщень. До травня 2024 року відновлять приміщення (зруйнованого корпусу — ред.), також тут зроблять фізіотерапевтичне відділення. Наша лікарня має статус кластерної, тому фізіотерапевтичне відділення — це пріоритетне завдання. На базі корпусу, який зараз демонтують, зведуть новітній корпус на чотири поверхи з приміщеннями для реанімації, операційного блоку, хірургічного, травматологічного відділень. Ще одна будівля — триповерховий корпус, де буде акушерсько-гінекологічне відділення й неонатологія", — пояснює медичний директор Богдан Бережний.
За його словами, повністю відновити лікарняне містечко планують до кінця 2025 року. Нову техніку пообіцяли надати міжнародні компанії.
Від Philips ми очікуємо МРТ, КТ, рентгенобладнання, монітори, ультразвукові системи, електрокардіографи, системи моніторингу пацієнта під час наркозу, а також анестезіологічне обладнання. Від Siemens — ультразвукові системи та системи портативної рентгенографії для поліклінічного відділення.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube