"Живопис, як мала дитина". Харківський художній музей ремонтують після ударів РФ по місту

"Живопис, як мала дитина". Харківський художній музей ремонтують після ударів РФ по місту

У харківському художньому музеї відновлюють виставкові зали після російських ударів по центру міста. Перших руйнувань будівля зазнала у березні 2022 року, пізніше російські ракети й снаряди тричі влучали поряд. На ремонт музею надали грант у 91 тисячу євро.

За ці гроші встановлять і сигналізацію, розповіла Суспільне Харків директорка музею Валентина Мизгіна.

Роботи розпочали у січні 2024 року, тоді отримали грантові кошти. Планують відремонтувати чотири зали. У трьох з них вже затинькували стіни, говорить будівельниця Анета Волкова.

художній музей харків
Директорка музею показує руйнування внаслідок ударів, Харків, лютий 2024 року. Фото: Суспільне Харків

"Спочатку робили демонтаж, знімали побілку. Далі ґрунтуємо і накладаємо тиньк. У двох виставкових залах були великі тріщини у стінах", — каже Волкова.

Коли у березні 2022 року ракета вдарила за 150 метрів від музею, побило 200 вікон, всередині пошкодило систему опалення. Також вибухова хвиля частково зірвала дах, а стіни пішли тріщинами.

"Коли я 2 березня 2022 року після обстрілу приїхала до музею, то була у шоку. Я зайшла до себе у кабінет, то у мене тут було скла по коліна. Вибиті вікна, вітер гуляв. Плівки у музеї було мало. Хотіли купити, а її немає, у магазинах розібрали. Тоді я звернулася до харків'ян з проханням допомогти. І люди несли нам плівку".

За словами директорки художнього музею, наприкінці 2022 року спонсор замінив всі пошкоджені вікна та обіцяв допомогти відремонтувати стелю.

художній музей харків
Руйнування музею внаслідок ударів, Харків, лютий 2024 року. Фото: Суспільне Харків

"Взагалі, щоб музей запрацював і все тут було гарно, потрібно близько 15 мільйонів гривень. Тому що треба освітлення змінювати, купувати обладнання для залів. Музею потрібна реставрація, це — пам'ятка архітектури. Зараз у нас велика проблема — це дах над галереєю. Це дуже аварійна та серйозна ситуація. Під стелю підставляли різні опори", — пояснює Валентина Мизгіна.

До повномасштабної війни у музеї зберігалися майже 26 тисяч картин. Після російських обстрілів їх зняли та сховали.

"Живопис, як мала дитина. Він "боїться" змін температури. Я дуже переймалася, що пошкодяться роботи, але наші музейні експонати, які висіли на стінах, не впали і фактично вціліли. Через те, що картини "пережили такий стрес", то наслідки можуть бути і через кілька років, під фарбою".
"Живопис, як мала дитина". Харківський художній музей ремонтують після ударів РФ по місту
Ремонт у художньому музеї, Харків, лютий 2024 року. Фото: Суспільне Харків

Востаннє російський снаряд влучив поблизу Художнього музею 31 грудня 2023 року.

"У знову пошкоджені майже 50 вікон. І спонсор каже: "Я вам допоможу. Але як допомагати зараз, коли у вас таке відбувається", — говорить Валентина Мизгіна.

За її словами, зараз шукають гроші, щоб відремонтувати стелю в галереї.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок