Газ у 19 населених пунктів Вовчанського району надходить з Росії. Газогін існує з радянських часів. За майже 30 років незалежності альтернативну гілку не проклали. Від неї живиться близько третини Вовчанського району: п'ять тисяч будинків, це приблизно 16 тисяч людей. Четверта історія з циклу Суспільного "Місцеві" присвячена житлово-комунальному господарству.
П’ять котелень Вовчанську перевели на альтернативні джерела. Без газу вони працюють на соняшникових пелетах і щепі.
"У газовій котельні встановлені такі ж котли газові, такої ж потужності, два цих котли можуть повністю перекрити це питання і працювати на альтернативному паливі. При будь-яких мінусових температурах ця котельна може повністю забезпечити місто Вовчанськ", — говорить головний інженер КП "Вовчанське підприємство теплових мереж" Дмитро Фадєєв.
Посилили у місті й електромережі, каже керівник тепломереж Яким Романцов. На випадок, якщо не буде газу, і люди ввімкнуть обігрівачі.
Що запропонувати приватному сектору, де альтернативних котелень немає, посадовці не знають. На те, щоб придбати альтернативні котли у кожен будинок, у місцевих бюджетах немає грошей.
75-річна Ольга Голуб мешкає у селі Тихому. Опалювати будинок газом зручно, з дровами та вугіллям самотній літній жінці буде важко: "Казали, що ми робитимемо? Котли та плити люди повикидали. А нам що тоді? Ні, це дуже важко. Кудись тікатиму. Якщо візьме старша сестра, то візьме, а ні – значить, усе".
Газ з російської мережі Вовчанський район отримує за домовленістю. Угода між Україною та Росією торік у грудні подовжена на 5 років.
Проблему може вирішити новий, український газогін. Труба має пролягти від села Велика Бабка в Чугуївському районі правим берегом річки Сіверський Донець через село Рубіжне до Вовчанська, каже очільник районної ради Анатолій Степанець.
За його словами, коштуватиме такий проєкт від 260 до 350 млн грн. Коли гроші будуть, відповіді на Вовчанщині чекають від уряду.
Що відомо
- Напередодні виборів у проєкті "Місцеві" Суспільне Харків розповідає про проблеми, якими живуть жителі Харківщини, й про варіанти їх вирішення. Перша тема була присвячена медицині, системі паліативної допомоги, якої в регіоні потребують чотири тисячі дітей. Друга — інфраструктурі в регіонах. Третя — екології.
- В середині грудня 2019 року, коли газової угоди між РФ та Україною ще не було, у Харківській облдержадміністрації проводили нараду, на якій назвали ситуацію критичною. Щоб уникнути залежності від російського газопроводу в прикордонному Вовчанському районі, необхідно будувати новий, констатували в ОДА.
- Проєкт нового трубопроводу, запропонований за попереднього керівництва Харківської ОДА, передбачав необхідність 400 млн грн з держбюджету на його будівництво. У НАК "Нафтогазі", за словами нового керівництва ОДА, бачили суму вдвічі меншою.
- Готуючись до можливого припинення газопостачання з 1 січня 2020 року, у Вовчанському районі посилювали зовнішні електромережі.
- 21 грудня Міненергетики та "Нафтогаз" заявили про досягнуті домовленості з РФ щодо продовження транзиту газу з 1 січня. Попри це голова обладміністрації Олексій Кучер сказав, що наполягатиме на будівництві газопроводу у Вовчанському районі.
- Станом на 12 серпня будівництво газопроводу, який би з'єднав цю територію з українською мережею, перебувало "на стадії проєктної документації".