У прикордонній деокупованій Вовчанській громаді, яка перебуває під щоденними обстрілами РФ, починають готуватися до зими. Жителька Вовчанська Ольга Пічужкіна нарікає: у місті, де немає газу, бо воно було приєднане до російської газової системи, людям складно купити дрова на зиму через їхню високу вартість. За словами Ольги, нині жителям громади пропонують машину з 9-10 складометрами дров за 17 тисяч гривень.
З чого складається вартість дров для мешканців Вовчанської та інших громад Харківської області? Які шляхи більш доступного забезпечення жителів твердим паливом бачить місцева влада? Українське Радіо Харкова дослідило.
Дрова у Вовчанську до зими: розповідь Ольги Пічужкіної
Дрова дорогі були в минулому опалювальному сезоні й зараз теж. Дров безплатних немає, хіба, може, одиниці отримували з пільговиків. Моя родина за статусом малозабезпечена, чоловік є опікуном людини з інвалідністю першої групи — його брата. Ні брату дрова не привозилися, він живе у Вовчанських Хуторах, ні нам. І батьки мої, мешкають у Верхній Писарівці-2, пенсіонери, за 70 років, їм безплатні дрова не привозили.
Ми цікавилися, нам казали, що програма є, можна записатися, але там одразу казали, що малоймовірно, що на всіх вистачить чи, що розвозитимуть.
Узимку умовно дозволяли збирати сушняк у посадках на не замінованих ділянках. Інакше б люди не вижили. Ми в легковику цей хмиз возили з дітьми без причепа, складали на сидіння й клали в багажник. Раз на тиждень їздили. Зараз такого немає, щоб вивозили сушняк. Напевно, заборонено.
Я не прошу безплатні дрова, але хочеться, щоб вартість дров була доступною. У Вовчанську великий приватний сектор, потреба у дровах чимала. У чатах місцевих крик душі вже пішов через підняття ціни на дрова.
Вовчанське лісове господарство реорганізовують
Державне підприємство "Вовчанське лісове господарство" зараз реорганізується шляхом приєднання до іншого держпідприємства — "Ліси України": у його підпорядкування переходять лісгоспи на правах філій. Для споживачів дров змін не буде, розповів голова комісії з припинення державного підприємства "Вовчанське лісове господарство" Григорій Маслюк.
За його словами, в лісництві за машину у 10 складометрів 17 тис. гривень не просять: "У нас рахується вартість за 1 м³, а 17 000 — це, можливо, перекупи якісь продають. У нас є вартість дров, а вартість послуг з доставлення, завантаженню — це вже лежить на людині, бо ми не надаємо цих послуг".
Маслюк каже: один куб дров у Вовчанському лісгоспі коштує близько 1100 гривень, за його словами, ця ціна лишається на рівні минулого року. Послуги з доставлення у лісництві не надають, покупець сам мусить забрати куплені дрова.
"Послуги з розрізання, по заготівлі цих самих дров здійснюють приватні підприємці за договором — підприємство укладає з ними договір, і вони надають нам послуги. У нас метрові дрова", — каже Григорій Маслюк.
Як повідомили Українському Радіо Харкова в обласному департаменті житлово-комунального господарства, державної субвенції на дрова для пільговиків наразі немає, торік вона з'явилася восени.
Скільки дров планують заготувати у Вовчанському лісгоспі?
Лісник пояснює, самовільно заготовляти деревину у лісгоспі не можна. Через війну господарство зазнало збитків.
"У нас насадження переважно розташовані під кордоном з РФ, тому часті артилерійський обстріли, загоряння насаджень, пошкодження є. Зараз повноцінне господарство відсутнє приблизно на половині насаджень, що перебувають у нас в користуванні", — каже Григорій Маслюк.
Цього року у лісництві планують збільшити заготівлю: "Протягом 2022 року невелика заготівля була у зв'язку з бойовими діями. Відновили роботу ми лише в листопаді, тому йдеться про заготівлю близько тисячі чи двох тисяч кубів дров. В цьому році трішки більше, і до кінця року, думаю, 5-7 тисяч буде".
Цього вистачить для потреб громади?
На цей час людей, які звертаються, забезпечуються, нікому не відмовляємо. Тут треба зважати, що і мінна небезпека є актуальною. Майже всі насадження ймовірно забруднені вибухонебезпечними предметами, тому роботи проводяться лише після перевірки спеціальними службами.
Які поради будуть мешканцям, які хочуть придбати дрова: цим краще зараз уже займатися чи почекати, може, осені, коли будуть, ймовірно, пільгові умови, чи, може, навпаки ціна зросте?
Я не думаю, що ціна буде зростати. А на рахунок того, коли купувати людям дрова, то скажу, що хороший господар старається по сухій погоді придбати, щоб потім, коли почнеться сезон дощів, щоб уже було все заготовлено.
Ситуація з цінами на дрова: коментар начальника Вовчанської МВА Тамаза Гамбарашвілі
У нас немає досить техніки й працівників, щоб заготовляти дрова, тому така проблема є (з цінами на дрова — ред.), але ми чекаємо, що з цим нам держава допоможе програмами, так, як було.
Допомагати з перевезенням, розпилом ми фізично не можемо, тому що люди, які залучені на тепломережах, вже працюють і заготовляють для теплових мереж дрова, а інших людей в нас немає, як і техніки. Зокрема, проблема в тому, що людей дуже мало — працездатні люди переважно виїхали з Вовчанська, немає працівників і дуже багато вакантних посад.
Громада продовжує потерпати від щоденних обстрілів. РФ б'є не тільки по населених пунктах, але і по лісах та лісосмугам, тому заходити туди людям небезпечно, а крім того і незаконно. Звичайно звертаються щодо цін на дрова, але ми роз'яснюємо ситуацію, яка склалася.
А взагалі якої кількості людей це стосується, яким потрібно заготовити дрова в умовах відсутності газу?
Газу немає, тільки можна топити твердим паливом, наприклад, дровами або електроенергією. На території громади проживає на даний час 12 000 населення, тому ви розумієте, які це об'єми й потреби.
В багатоповерхівках залишилось не так багато людей, там дуже мало, повиїжджали, бо були й зараз продовжуються перебої з електропостачанням після обстрілів, тому електрика не варіант для обігріву. І питання навіть не тому в скільки це обійдеться, а в тому, що у нас бувають моменти, коли день, два або і тижнями немає світла в деяких населених пунктах.
Взагалі по ситуації, то кабельного інтернету немає, тому що ця мережа пошкоджена від вибухів, мобільних зв'язок у нас є з перебоями.
Тобто, будемо вважати, що близько 12 000 людей потребують вирішення ситуації з опаленням, з них пільговиків багато, тих, хто отримує субсидію, наприклад?
Люди, які залишили зараз на території міста Вовчанська і на території громади — переважно похилого віку, пенсіонери, люди з інвалідністю, тому більшість жителів отримують і субсидії, і це пільгові категорії.
Ми чекаємо програми щодо надання людям "пільгових" дров. Я думаю, що ближче до осені, до зими це питання буде вирішене.
Я так розумію, вирішення ситуації з відсутністю постачання газу найближчим часом не варто чекати?
Ні, не розв’яжуть. Сподіватися варто на електрику, дрова, буржуйки, в кого є печі, то і на вугілля, але це невелика кількість домоволодінь.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube