Як пройшов опалювальний сезон у громадах Харківщини під час війни

Як пройшов опалювальний сезон у громадах Харківщини під час війни

Як пройшов опалювальний сезон у громадах Харківщини під час війни
. Фото: Суспільне Харків

У Харкові 6 квітня достроково закінчиться опалювальний сезон, у семи громадах в області він закінчився 31 березня. 518 котелень працювали під час цього опалювального сезону та забезпечили близько 7600 будинків у регіоні теплом.

Як у найбільших містах Харківщини пройшов опалювальний сезон попри російські обстріли — розмова Українського Радіо Харкова з заступницею директора департаменту житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної військової адміністрації Тетяною Кокоріною.

Ізюм, Вовчанськ, Чугуїв

Цей початок не всюди був за планом з 14 жовтня, де були затримка і через що?

В першу чергу це стосувалася деокупованих територій. Щоб починати опалювальний сезон потрібно було провести розмінування території і не всюди була можливість потрапити до цих територій.

Коли було проведене необхідне розмінування, це стосується зокрема Ізюма, Балаклії, Куп'янська, Чкаловської громади, Вовчанської, то стикнулися з іншою проблемою — нестачею кадрів на підприємствах, тому що багато працівників підприємств теплопостачання, водопровідних мереж, каналізаційного господарства були вимушені залишити свої домівки та переїхати в інші міста.

Втім ми змогли розпочати опалювальний сезон і в Ізюмі, і в Куп'янську. Він з запізненням розпочався, зокрема, у Чкаловському — у грудні. Ізюм, Балаклія розпочали топити наприкінці жовтня, але запуск котелень відбувався там, де їх можливо було запустити ці котельні і домівки, де перебували мешканці і де була можливість здійснити запуск теплоносія.

Якщо брати більш-менш великі міста Харківської області, які були зруйновані, Ізюм, Чугуїв, то як ви схарактеризували б там перебіг опалювального сезону? Скільки можливо вдалося там запустити по лінії централізованого опалення будинків, об'єктів соціальної інфраструктури?

По Чугуєву опалювальний сезон своєчасно розпочали. Це заслуга спільних зусиль. В Чугуєві 16 котелень, опалюється 179 житлових будинків, об'єкти соціальної сфери і лікувальні заклади, школи, дошкільні заклади.

По Ізюму важче, тому що там було пошкоджено 21 котельню і близько 27 км теплових мереж. Але вдалося відновити роботу 9 котелень в Ізюмі, і в 64 житлових будинки подавалося теплопостачання. Загалом там близько 250 будинків.

Вовчанськ відключений від російського газопостачання, газ туди постачався безпосередньо з РФ, то як там оціните перебіг опалювального сезону і що буде з газом там у майбутньому?

Вовчанськ розташований біля кордону з Російською Федерацією і постачання природного газу відбувалося з Російської Федерації. Газопостачання припинене.

На жаль, в місті Вовчанську опалювальний сезон не розпочали, місто перебуває під постійними обстрілами, тому керівництво громади вирішило не здійснювати запуск теплопостачання.

Читайте також: Вовчанськ без газу. Балони у деокуповане місто передають човнами

Там опалювалось лише дві котельні — на об'єкти соціальної сфери, це пелетні котельні.

Лозова та Харків

Стосовно Лозової, це більш безпечна громада на півдні, чимало переселенців там перебуває, то там, за інформацією заступника міського голови Дениса Петренка було, було 900 відключень електрики, з них 320 з попередженнями. Як це позначилося?

Були величезні відключення, як аварійні без попередження, так і з попередженнями. Майже, як зазначив да Денис Петренко, тисяча разів були припинення роботи котельних через знеструмлення, але Лозівська міська рада і ХОВА проводили оперативні заходи, щоб забезпечити більш-менш стабільний опалювальний сезон.

Також і завдяки роботі міжнародних організацій було забезпечено громаду дизельними генераторами, які в період аварійних відключень, блекаутів вони мали змогу переходити на ці генератори і працювати.

Харків пережив вісім перезапусків системи опалення, міський голова Ігор Терехов про це повідомляв. Що це означає "перезапуск системи", наскільки це серйозно, незвично, в контексті війни, наскільки перезапуски можуть відбиватися на інфраструктурі?

Перезапуск — це, з одного боку, те ж саме що і пуск, що починати все з початку, але в деяких випадках не було в нас зливу води системи. Десь, це залежить від рельєфу місцевості деяких районів міста, вони підживлювали мережі та абонентські системи, тому особливого впливу це немає.

Особливий вплив має те, що коли раптово відключається теплове обладнання, немає струму в мережах, потрібно його вирівнювати, тому що не працює ні автоматика, ні котел, і потрібно набрати цю систему і вийти на гідравлічний температурний режим. І вони поступово виходили з кожного перезапуску на ці гідравлічні режими, і тоді вже відбувалося теплопостачання.

А пуск — це поступове наповнення, тому що коли готуємось до опалювального сезону, ми перед пуском спочатку заповнюємо систему, вона у нас стоїть наповнена, в міжопалювальний період робляться гідравлічні випробування. Тому, коли проходить поетапний пуск тепла, ми ж не в одну мить запускаємо всю систему, немає великих перепадів тиску.

А скільки загалом в області багатоквартирних будинків було без тепла?

Підійдемо з іншого боку. З теплом в цьому опалювальному сезоні в нас порядка 7600 багатоквартирних будинків з централізованим опаленням мало теплопостачання. Працювало у нас 518 котелень і по області, і з містом Харків включно.

А загалом скільки будинків, щоб порівняти?

Загалом з централізованим опаленням близько 8,2 тисячі будинків. Більшість була з опаленням.

Пошкодження внаслідок війни

Які збитки внаслідок у сумах та об'єктах?

Остаточної суми ще немає, тільки орієнтовні. У нас пошкоджених наразі близько 230-240 об'єктів теплопостачання, це включно з Харковом, і близько 200 об'єктів по водопровідно-каналізаційному господарству.

Остаточні суми збитків будуть, коли у нас відбудуться експертизи на цих об'єктах. По теплопостачанню суми в мільярдах, і це вже понад 2 мільярди, а по об'єктах водопровідно-каналізаційного господарства — до пів мільярда.

Що відомо

  • 5 квітня Ігор Терехов підписав розпорядження про завершення опалювального сезону у Харкові.
  • Через ракетні удари РФ систему опалення у Харкові у сезоні 2022-2023 перезапускали вісім разів.
  • У сімох громадах Харківщини 31 березня закінчився опалювальний сезон.
  • 23 жовтня 2022 року в результаті бойових дій у Вовчанській громаді близько 8 тисяч людей залишилися без газу через пошкодження на території РФ.
  • Частина житла та котелень у Вовчанську з радянських часів під'єднані до російського газопроводу — від нього залежать близько 16 тисяч людей.
  • Посадовці Харківщини просили урядовців надати гроші для будівництва нового газопроводу. У 2019 році для цього були потрібні сотні мільйонів гривень. Розв'язати проблему з газопостачанням у Вовчанськ намагалися останні роки.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок