Косівський та Верховинський райони на Франківщині не відповідають стандартам: що це означає та які наслідки може мати

Косівський та Верховинський райони на Франківщині не відповідають стандартам: що це означає та які наслідки може мати

Косівський та Верховинський райони не відповідають стандартам ЄС
Косівський та Верховинський райони не відповідають стандартам.

Два райони Івано-Франківщини — Косівський та Верховинський — не відповідають стандартам. Відтак, аби отримувати європейське фінансування після вступу України до ЄС, вони можуть потребувати укрупнення.

Про це у коментарі Суспільному розповів голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Верховної ради України Віталій Безгін.

"Верховинський район — це було суто політично-компромісне рішення"

За його словами, коли у 2020 році утворили нові райони, було зрозуміло, що деякі з них не відповідатимуть європейській системі NUTS, відповідно до якої вони повинні мати не менше 150 тисяч населення.

"Якщо ми кажемо про Івано-Франківську область, особливо про Верховинський район, розуміємо, що це було суто політично-компромісне рішення. Гарні люди у гарних вишиванках із трембітами протестували під Верховною радою і парламентська рука здригнулася, хоча всі розуміли, що це рішення в майбутньому може мати не зовсім позитивні наслідки. Ми розуміли у 2020 році, що це — авантюра. Одна справа, коли ми фінансово залежні лише від українських платників податків, а коли ми залежимо від європейських — доведеться враховувати їхні правила", — говорить Віталій Безгін.

За яких умов можуть реформувати Косівський та Верховинський райони

Голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою ВРУ каже: якщо Україна стане членом ЄС, райони, які не відповідають стандартам, не зможуть отримати європейське фінансування.

"Чи можемо ми зараз говорити, що ці райони ліквідовуватимуться? Я не вбачаю, що впродовж кількох років це можливо. Але коли Україна отримає повний доступ до фондів ЄС, як член, безумовно райони з такою конфігурацією не будуть допущені до відповідних програм підтримки. Це — ризик, з яким у майбутньому доведеться розбиратися чи то аргументувати європейським партнерам, що це — гори, ускладнена логістика, а далі вже дивитися, наскільки вони будуть схильні йти на поступки. Якщо це буде наріжним каменем спотикання щодо участі у європейській політиці згуртованості, а це, щоб розуміти, десятки мільярдів євро, тоді безумовно будуть укрупнення", — каже Віталій Безгін.

"Точно без змін будуть лише Калуський та Івано-Франківський райони"

Він додає, як, на його думку, в майбутньому може змінюватися районування на Івано-Франківщині.

"Теоретично, напевно, це може бути один район з двох — Косівського та Верховинського, який буде відповідати параметрам, хоча і разом не факт, що він відповідатиме. Можливо, в цій частині області, де зосереджений Надвірнянський район, теж буде зміна конфігурації. Ми можемо сказати, що точно без змін будуть лише Калуський та Івано-Франківський райони. Якщо приєднання двох в один не призведе до бажаного результату і компромісної позиції з партнерами, то це має бути зміна конфігурації загалом усього нижнього куща області. Усе залежатиме від перемовин з європейськими партнерами", — говорить Віталій Безгін.

В Україні шість районів не відповідають стандартам ЄС

На своїй сторінці у Facebook Віталій Безгін написав, що загалом в Україні шість районів, які поза зоною бойових дій і тимчасової окупації, "потребуватимуть окремих консультацій з ЄС через невідповідність стандартів".

Окрім двох районів Івано-Франківщини, які не відповідають стандартам Євросоюзу, до переліку увійшов Рахівський район із Закарпаття, Новгород-Сіверський та Корюківський — із Чернігівщини та Вижницький — із Буковини.

Що відомо про новий адміністративно-територіальний устрій на Франківщині

6 березня 2020 року Центр політико-правових реформ презентував пропозиції щодо кількості районів під час круглого столу в Мінрегіоні. Зокрема, в Івано-Франківській області запропонували поділити територію на чотири повіти: Калуський, Галицький, Надвірнянський та Коломийський.

22 квітня того ж року у відеозверненні міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків повідомив, що попередньо в Івано-Франківській області вирішили сформувати п'ять районів.

3 липня 2020 на Співочому полі у селищі Верховина провели відкрите засідання сесії Верховинської районної ради. На ньому верховинці ухвалили звернення про неприпустимість ліквідації найвисокогірнішого в Україні Верховинського району.

14 липня 2020 року у Києві, біля стін Верховної ради України, почалася відкрита сесія Верховинської районної ради. Горяни приїхали на засідання з трембітами та скрипками, аби відстояти на адміністративній карті держави найвисокогірніший Верховинський район.

15 липня 2020 року на засіданні Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування ухвалили створити Верховинський район, а Богородчанщину приєднати до Івано-Франківського району.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок