"У горах без санок — ніяк!". Як прикарпатець майструє гуцульські сани. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

"У горах без санок — ніяк!". Як прикарпатець майструє гуцульські сани. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

Ексклюзивно
"У горах без санок — ніяк!". Як прикарпатець майструє гуцульські сани. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ
. Фото: Суспільне Карпати

Прикарпатець Олег Пилип’юк 15 років майструє гуцульські сани без жодного цвяха та за давньою традицією. За ці роки майстер взявся удосконалювати сани. Також чоловік вирізьблює різні картини, фігури, а торік виготовив перший музичний інструмент.

Живе Олег Пилип’юк у Білоберізці на Верховинщині. Щоб добратися до його дому, потрібно їхати на санах. З його слів, тут такий транспорт надійніший за автомобіль.

Олег Пилип’юк 15 років майструє гуцульські сани
Олег Пилип’юк 15 років майструє гуцульські сани. Фото: Суспільне Карпати

"Ні ЗІЛ, ні Газель — не завжди проїде, тільки сани й тільки коні, бо ми у такій місцевості живемо, що взимку без санок — ну ніяк! Просто ніяк!" — каже Олег Пилип’юк.

Чоловік живу на Верховинщині у селі Білоберізка
Чоловік живу на Верховинщині у селі Білоберізка. Фото: Суспільне Карпати

За освітою чоловік — лісник, але захотів спробувати себе у столярстві. Всього навчився сам: купив сани у людей, розібрав їх на частини й за зразком зробив перші залубиці — сани з причепом. Майстер каже, йому одразу все вдалося, тож продовжив справу.

Сани, які нещодавно зробив майстер
Сани, які нещодавно зробив майстер. Фото: Олег Пилип'юк

"Сміюся, кажу, що я навчився. В мене інститут, вся школа — у бабиній хаті. Це — бабина хата. Тут я сам навчився. Купили сани, розібрали їх, побачили, які деталі. Щось удосконалили своє, бо є більш сучасні інструменти", — каже Олег Пилип’юк.

Чоловік використовує і сучасні існтрументи
Чоловік використовує для виготовлення санок і сучасні інструменти. Фото: Суспільне Карпати

Одні сани можуть прослужити все життя. На залубицях возять людей або використовують у господарстві, щоб привезти сіно, дрова. Від потреб залежить висота і місткість транспорту.

Сани можуть прослужити все життя
Сани можуть прослужити все життя. Фото: Суспільне Карпати

"Колись сани використовували, коли людина помирала — чи взимку, чи влітку — не було важливо. Обов’язково тіло вивозили до цвинтаря на санях, бо казали, що не можна, щоб колесо качалося", — розповідає Олег Пилип’юк.

Корси є нижньою частиною сан, ними і їдуть по снігу
Корси є нижньою частиною саней, ними і їдуть по снігу. Фото: Суспільне Карпати

Найважливіше у санах — зробити корси — це є нижня частина саней, ними і їдуть по снігу. Інколи на них прибивають металеві шини.

Інструменти у майстерні Олега Пилип'юка
Інструменти у майстерні Олега Пилип'юка. фото: Суспільне Карпати

"Наші діди-прадіди то це все робили долотами власноруч, ми долотами тільки підправляємо краї. Все решта вибираємо свердлами. Монтуємо корси — рівно, але в майбутньому вони мають бути трішки під кутом".

Сани майструють з твердих порід дерев
Сани майструють з твердих порід дерев. Фото: Суспільне Карпати

Сани майстер виготовляє з ясена, бука, в’яза — твердих порід дерев, які витримують навантаження.

"Сьогодні в роботі маємо дві пари саней. Ось ці — на пару коней, вони не дуже й легкі, будуть важити до 100 кг. Коли склали сани, то різьбимо різні фігурки. Тут — як фантазії стане", — каже майстер.

Також чоловік вирізьблює різні фігури
Також чоловік вирізьблює різні фігури. Фото: Facebook/Олег Пилип'юк

Чоловік також вирізьблює різні картини, фігури тварин — ведмедів, сов, орлів, оленів. Минулого року вперше зробив музичний інструмент — ріг.

З цієї сови Олег Пилип’юк планує зробити світильник
З цієї сови Олег Пилип’юк планує зробити світильник. Фото: Суспільне Карпати

"Ось ця сова стане світильником. Вона ще — незакінчена, я її зробив з одного цільного шматка. Також дуже люблю коней вирізати — як у картинах, так і в скульптурах. Це — моє захоплення, любов з дитинства. Це, певно, від діда передалася любов до коней", — розповідає Олег Пилип’юк.

В Олега Пилип'юка також є два коники: Лесько та Єрмак
В Олега Пилип'юка також є два коники: Лесько та Єрмак. Фото: Суспільне Карпати

Прикарпатець не тільки виготовляє та різьбить сани, але й вміє маневрувати на схилах. Каже, це — у нього в крові, бо з самого дитинства їздить. В господарстві має двох коней — Леська і Єрмака.

Повне відео:

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок